Карадаг/Казі-Магомед — Тбілісі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 21:12, 5 грудня 2021, створена Andriy.vBot (обговорення | внесок) (виправлення дат)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Карадаг/Казі-Магомед – Тбілісі – газотранспортний коридор, споруджений в радянські часи для подачі блакитного палива з Азербайджану до Грузії та Вірменії.

В кінці 1950-х років у Азербайджані почалась розробка першого газоконденсатного родовища Карадаг, для транспортування продукції якого до інших республік СРСР у 1959 році стартувало будівництво системи Карадаг – Тбілісі.[1] Виконана у двонитковому виконанні з діаметром труб 800 та 700 мм[2], вона мала кілька сотень переходів через перепони, включаючи найбільший на той час у світі балочний перехід через Куру довжиною 1164 метри.[3] Подача газу до східної Грузії дозволила перевести на це паливо Тбіліську теплоелектростанцію[4] та спорудити трубопровід Тбілісі – Кутаїсі для газифікації західної частини республіки. Крім того, незадовго до перетину кордону між Азербайджаном і Грузією від системи відходив газопровід у напрямку Єревану, а після перетину - до Гюмрі (Вірменія).

У 1970-х роках в цьому газотранспортному коридорі від Казі-Магомед (зараз Аджикабул) до Казаху (неподалік грузинського кордону) проклали нову нитку діаметром 1000 мм. Нею постачався іранський газ, що надходив до Казі-Магомеду з Астари.[5] Від Казаху лінія завертала до Єревану, втім, вже у 1980-му почали прокладання ділянки Казах – Сагурамо (дещо північніше Тбілісі).[2] Постачання іранського газу припинилось після 1979 року, проте за три роки з’явилась можливість подачі в газотранспортний коридор ресурсу через трубопровід Моздок – Казі-Магомед

У 2006 році на тлі погіршення взаємовідносин з Росією, яка на той час забезпечувала Грузію газом через трубопровідний коридор Північна Осетія - Вірменія, здійснили заходи по відновленню роботи азербайджанського напрямку. Для цього зокрема проклали перемичку між нещодавно збудованим (а отже таким, що знаходиться в гарному стані) Південно-Кавказьким газогоном та трубопроводами Казах – Сагурамо і Карадаг – Тбілісі.[6] Крім того, в 2007-2012 провели реабілітацію газопроводу діаметром 700 мм, яка полягала в спорудженні нової ділянки довжиною 80 км від Гардабані до Сагурамо.

Втім, і після цього траплялись корокочасні перебої в роботі, оскільки грузинська ділянка газотранспортного коридору проходить по гірській місцевості та часто страждає в результаті зсувів.[7]

Примітки

  1. История. armenia.gazprom.ru (рос.). Процитовано 20 березня 2017.
  2. а б ТЕЙМУРАЗ ДЖАВАХИШВИЛИ Семинар по газовой инфраструктуре и Европейскому стандарту EN 1594 20 - 22 октября, 2015 Тбилиси, Грузия (PDF).
  3. Газопровод Карадаг - Акстафа - Тбилиси - Ереван строился в сложных природных условиях. - Большая Энциклопедия Нефти и Газа. www.ngpedia.ru (рос.). Процитовано 20 березня 2017.
  4. История Грузии. krotov.info. Процитовано 20 березня 2017.
  5. Нефтяные месторождения Чечено-Ингушетии - Справочник химика 21. www.chem21.info. Процитовано 20 березня 2017.
  6. Расширение повестки EITI на транспортировку углеводородных ресурсов (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 21 грудня 2010.
  7. Газпром возобновил подачу газа в Армению после завершения ремонта газопровода Казах - Сагурамо (рос.). Процитовано 20 березня 2017.