Старший лейтенант міліції

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 01:37, 17 грудня 2021, створена SalweenBot (обговорення | внесок) (правопис)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Старший лейтенант міліції
МВС України
Погони Старший лейтенант міліції
Існування 19912015
(в Україні)
Категорія звань Молодший офіцерський склад
Міліція
МВС України
Старший лейтенант міліції

Старший лейтенант міліції — спеціальне звання середнього начальницького складу міліції України в 19912015 роках. Також використовувалося чи використовується в державах, де правоохоронним еквівалентом поліції є міліція. Здебільшого це країни колишнього СРСР та «соціалістичного табору».

В Україні з 2015 року звання було замінене на «Старший лейтенант поліції».

Використання

[ред. | ред. код]

Історія звання

[ред. | ред. код]

Постановою ЦВК СРСР і РНК СРСР від 26 квітня 1936 року наказом НКВС № 157 від 5 травня 1936 року для начальницького складу органів робітничо-селянської міліції НКВС СРСР були введені персональні спеціальні звання, які хоч і мали назву подібну до військових звань, але не відповідали їм. Звання «старший лейтенант міліції» відносилося до старшого начальницького складу міліції. Звання старший лейтенант міліції відповідало званню майора в сухопутних силах та капітана ІІІ рангу в військово-морських силах РСЧА. В Головному управлінні держбезпеки НКВС еквівалентним званням було спеціальне звання — «старший лейтенант державної безпеки».

9 лютого 1943 року Указом Президії Верховної Ради СРСР «Про звання начальницького складу органів НКВС і міліції» замість спеціальних звань в РСМ були введені нові, які у середнього та старшого начальницьких складів збігалися з військовими званнями РСЧА, вищий начальницький склад міліції отримав нововведені особливі спеціальні звання комісарів міліції 1, 2 та 3 рангів. Слід зауважити, що до 1943 року загальновійськовому званню «старший лейтенант» відповідало спеціальне звання «молодший лейтенант міліції».

У такому вигляді звання проіснувало до розпаду СРСР у 1991 році, після цього увійшовши до ієрархії в тих країнах, які, здобувши незалежність, залишили міліційну систему правоохоронних органів.

Україна

[ред. | ред. код]

Однією з країн, що в 1991 році залишили міліційну систему правоохоронних органів, стала Україна. Серед спеціальних звань української міліції збереглося і звання старший лейтенант міліції[1][2].

2 липня 2015 року згідно зі ст. 80 розділу VII («Загальні засади проходження служби в поліції») Закону України «Про Національну поліцію», були встановлені спеціальні звання поліції. Нові звання дещо відрізняються від попередніх спеціальних звань міліції, звання старший лейтенант поліції відноситься до середнього класу. Згідно з розділом ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» при переатестації працівники міліції, що мали спеціальне звання старший лейтенант міліції, отримують спеціальне звання старший лейтенант поліції[3].

Знаки розрізнення

[ред. | ред. код]

У 1931 році в міліції для позначення посадових розрядів вводиться система знаків розрізнення посадових рангів подібна до армійської, замість попередньої своєрідної системи, побудованої на використанні на петлицях певної кількості «геральдичних щитів». У новій системі молодший командний склад позначався певною кількістю трикутників на петлицях, середній командний та начальницький склад — квадратів («кубарів»), старший командний та начальницький склад — прямокутників («шпал»), вищий командний та начальницький склад — ромбів. В 1936 році в РСМ НКВС вводяться персональні спеціальні звання, а також повністю змінюються знаки розрізнення. На петлицях начальницького складу з'являються просвіти, кількістю відповідною до складу носія. Середній начальницький склад мав по одному просвіту, старший — два, вищий — три просвіти. Також на петлицях, в залежності від звання розташовувалися сріблясті п'ятипроменеві зірочки. Старший лейтенант міліції мав на петлицях з двома просвітами по одній зірочці.

З 1939 року, коли в міліції були введені знаки розрізнення армійського зразка (аналогічні використовувалися у військах НКВС), старший лейтенант міліції, отримують на бірюзові петлиці з червоними кантами по дві «шпали» вкриті синьою емаллю.

В 1943 року згідно з наказом № 126 від 18 лютого відповідно до Указу Президії Верховної Ради від 9 лютого 1943 року «О введенні нових знаків розрізнення для особового складу органів і військ НКВС» вводяться нові однострої, та нові знаки розрізнення. Замість петлиць вводяться погони на яких стали розміщуватися знаки розрізнення. Також відбувається уніфікація спеціальних звань з військовими (за виключенням вищого складу). Старші лейтенанти міліції аналогічно до армійських мали на срібних погонах з одним бірюзовим поздовжнім просвітом, по три маленькі металеві золотисті п'ятипроменеві зірочки.

В 1969 року в МВС СРСР вводяться нові однострої темно-сірого кольору («маренго») замість синіх, погони також стають сірими з червоними кантами та просвітами.

Після здобуття в 1991 році Україною незалежності, перший час використовувався однострій радянської міліції.

Постановою Верховної Ради України від 22 квітня 1993 р. № 3135-XII «Про спеціальні звання, формений одяг та знаки розрізнення в органах внутрішніх справ України» встановлені спеціальні звання для осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ[4].

Згідно з наказом МВС України № 535 від 24 травня 2002 року «Про затвердження Правил носіння форменого одягу та знаків розрізнення особами начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцями спеціальних моторизованих військових частин міліції внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України» були переглянуті знаки розрізнення та однострої[5].

Таблиця 1.
1935 1939 1943 1947 1958-1961
Таблиця 2.
1965 1969-1977

Кінематограф

[ред. | ред. код]
  • У 1982 році вийшов радянський драматичний художній фільм «Інспектор ДАІ», поставлений на кіностудії ім. М. Горького, режисера Ельдора Уразбаєва. Головним героєм стрічки є принциповий інспектор ДАІ, старший лейтенант міліції Зикін (роль виконує Сергій Никоненко). У стрічці підіймається тема тотальної корупції в радянському суспільстві пізнього СРСР.
  • У 1989 році вийшла радянсько-польська кінокомедія «Дежа Вю», поставлений на Одеській кіностудії», режисера Юліуша Махульського. Серед другорядних героєв є родина міліціонерів: старшого лейтенанта Жоржа та лейтенанта Афродіти Перепльотчікових. З цікавого можна назвати, що хоч події стрічки відбуваються в 1925 році, але вже міліціонери мають спеціальні звання (введені в 1936 році), а також те, що знаки розрізнення міліціонерів відповідають з армійським зразку 35-го року, але не відповідають тим, що використовувалися в міліції. Старший лейтенант Жорж Перепльотчіков використовує знаки розрізнення молодшого лейтенанта міліції зразку 1939-1943 років.


Молодше звання
Лейтенант міліції

ГУРСМ НКВС

Старший лейтенант міліції
Старше звання
Капітан міліції

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/565-12 Текст Закону України «Про Міліцію» на сайті Верховної ради України
  2. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3135-12 Текст Постанови Верховної ради України «Про спеціальні звання, формений одяг та знаки розрізнення в органах внутрішніх справ України» на сайті Верховної ради України
  3. http://www.golos.com.ua/article/257729 Текст Закону України «Про Національну поліцію» на сайті Голос України
  4. Постанова Верховної Ради України від 22 квітня 1993 р. № 3135-XII «Про спеціальні звання, формений одяг та знаки розрізнення в органах внутрішніх справ України». http://zakon4.rada.gov.ua/. Верховна рада України. Процитовано 22 січня 2017.
  5. https://studfile.net/preview/5536008/page:12/#42 Наказ МВС України № 535 від 24 травня 202 року «Про затвердження Правил носіння форменого одягу та знаків розрізнення особами начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцями спеціальних моторизованих військових частин міліції внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України»

Джерела

[ред. | ред. код]