Шамайлія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 23:54, 13 лютого 2022, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (Перекладено дати в примітках з англійської на українську)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шамайлія (араб. الشميلية‎) — східний регіон Об'єднаних Арабських Еміратів, який складається з частини гір Хаджар та узбережжя Оманської затоки. Відносно вологий регіон, де в горах у ваді цілорічно є джерела води. Історично був ареною боротьби між шейхами держав Перської затоки та правителями Оману. Наразі Шамайлія розділена між еміратами Фуджайра, Шарджа та Рас-ель-Хайма, а також оманським анклавом Мадха. Серед найбільших міст регіону — Дібба-аль-Хісн, Хор-Факкан, Фуджайра, Кальба.[1]

Географія

Гори Шамайлія займають територію у 3200 км²[2]

Узбережжя Шамайлії поділено між Шарджою та Фуджайрою. На півночі розташоване місто Дібба, яке розділене на 3 окремі частини: оманську Діббу[en], шарджійську Діббу[en] та фуджайрську Дібба-аль-Фуджайра[en]. Південніше лежить містечко Дадна[en] в Фуджайрі. Далі на південь розташовані курортне селище Аль-Ака, з чотирма великим курортними готелями, містечка Шарм та Бідья. Наступний анклав Шарджі містить Хор-Факкан і його північне передмістя Зубара. Далі йдуть селища Мірба та Аль-Курая й столиця Фуджайра. Завершується узбережжя останнім шарджійським анклавом Кальба, за яким іде оманський кордон та селище Аль-Міраїр у вілаєті Шинас мухафази Північний Аль-Батіна. Вздовж узбережжя, поєднуючи всі населені пункти від Дібби до Кальби, проходить автомобільна дорога E-99[en].

Населення

Серед населення представлені різні арабські племена та арабізовані іранці. Серед арабів найбільш численною і впливовою є група Шарикінів (англ. al-Sharqiyyin), з яких походить правляча династія Фуджайри[3].

Історія

Наприкінці XVIII століття північ регіону перебував під контролем династії Аль-Касімі[en], що володіла Рас-ель-Хаймою та Шарджею. Приблизно в 1798 році війська оманського правителя Султана бін Ахмада атакували Діббу, але її захисники відбили напад.[4]

У середині 1800-х років шейх Султан бін Сакр Аль-Касімі[en] захопив Хор-Факкан. 1808 року оманський правитель Саїд бін Султан за підтримки місцевого вождя Фуджайри Мухаммада бін Матара відвоював фортецю, проте невдовзі Султан бін Сакр вибив війська Оману звідти.[4]

Навала ваххабітів з Дірійського емірату 1809 році призвела до втрати Оманом і Рас-ель-Хаймою всієї Шамайлії. Ваххабіти утримували форти Хор-Факкан, Фуджайра та Аль-Бітна[en]. Територія знову повернулася до Маскату в 1820-ті роки. 1832 року, скориставшись з експедиції Саїда бін Султана до Східної Африки та повстань проти оманської влади, Султан бін Сакр знову приєднав Шамайлію до Шарджі.[5]

Примітки

  1. William Lancaster; Fidelity Lancaster (1 липня 2011). Honour Is in Contentment: Life Before Oil in Ras Al-Khaimah (UAE) and Some Neighbouring Regions. Walter de Gruyter. с. 471—501. ISBN 978-3-11-022340-8.(англ.)
  2. Edmonds, J. A., Budd, K. J., al Midfa, A., & Gross, C. (2006). Status of the Arabian Leopard in United Arab Emirates. IUCN, 33.(англ.)
  3. J.E. Peterson. “The Future of Federalism in the United Arab Emirates.” In H. RichardSindelar III and J.E. Peterson, eds., Crosscurrents in the Gulf: Arab Regional, andGlobal Interests (London: Routledge, 1988, for the Middle East Institute), pp. 198-230(англ.)
  4. а б Lorimer, 1915 та с. 777.
  5. Lorimer, 1915 та с. 778.

Джерело