Вароша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 02:44, 1 березня 2022, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0.) #IABot (v2.0.8.6)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Готелі у Вароші

Вароша (грец. Βαρώσια, тур. Maraş) — квартал у місті Фамагуста на Кіпрі. До турецького вторгнення він був популярним туристичним місцем, а потім став «містом-примарою».

У 1970-х роках Фамагуста була основним туристичним центром на Кіпрі. У зв'язку із зростанням числа туристів в місті було побудовано багато нових готелів і туристичних об'єктів, і особливо багато їх з'явилося у Вароші. У період з 1970 по 1974 рік місто було на піку своєї популярності і користувалося визнанням багатьох відомих осіб того часу. Серед зірок, які його відвідали, були Елізабет Тейлор, Річард Бартон, Ракель Велч і Брижит Бардо. У Вароші було багато сучасних готелів, а на його вулицях розташовувалася велика кількість розважальних закладів, барів, ресторанів і нічних клубів.

20 липня 1974 року турецька армія вторглася на Кіпр у відповідь на політичний переворот в країні, а 15 серпня того ж року турки зайняли Фамагусту. У результаті цих дій країна виявилася розколота на дві частини: грецьку і турецьку. Греки, що мешкали у Вароші, були евакуйовані і відтоді повернення їм туди заборонено. До 1990-х років вхід у район був заборонений для журналістів.

Причиною, по якій Вароша залишається покинутою територією, є резолюція 550 Ради безпеки ООН, прийнята у травні 1984 р. У цій резолюції, зокрема, затверджується: «Спроби заселення будь-якої частини кварталу Вароша ким-небудь, окрім її жителів, недопустимі».[1]

Оскільки жодних ремонтів за весь цей час там не проводили, усі будівлі поступово руйнуються. Природа поступово знову відвойовує свої території, оскільки метал іржавіє, а численні дерева й інші рослини заповнюють його вулиці. Шведський журналіст Ян Олаф Бенгтсон, що відвідав шведський батальйон миротворчих сил ООН і закритий район, побачене назвав «містом-примарою»:

Асфальт на вулицях порепався від сонячного жару, і посеред дороги ростуть кущі. Зараз, у вересні 1977, обідні столи все ще накрито, у пральнях все ще висить одяг, а лампи ще горять. Фамагуста — місто-примара.

План Аннана у 2004 році передбачав повернення Вароші грекам, але в результаті цього так і не сталося, тому що ним назагал знехтували греки-кіпріоти. Близько 75 % греків-кіпріотів висловилися проти плану Аннана, який, у свою чергу, підтримали 65 % турків-кіпріотів.

Варошу згадують у книзі Алана Вайсмана «Світ без нас» як приклад нестримних сил природи.

Примітки

  1. United Nations Security Council Resolution 550 (PDF). United Nations. 11 травня 1984. Архів (PDF) оригіналу за 21 листопада 2012. Процитовано 14 липня 2012.

Посилання