Гондішапур

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 32°17′ пн. ш. 48°31′ сх. д. / 32.283° пн. ш. 48.517° сх. д. / 32.283; 48.517

Гондішапур. Карта розташування: Іран
Гондішапур
Гондішапур
Гондішапур в Ірані

Гондішапур або Гунде-Шапур — перське місто в Хузестані, за 10 км від сучасного Дезфула. Місто було інтелектуальним центром імперії Сасанідів.

Історія

Шапур I заснував місто 271 року й заселив його полоненими сиро-римлянами християнського (несторіанського) сповідання. Гондішапур став другим за величиною містом імперії. За Хосрова I (531579) там виникла грецько-сирійська медична школа, що у подальшому вплинула й на арабів[1]. Сирійські науковці-лікарі переклали безліч грецьких і латинських текстів арабською. До складу комплексу в Гондішапурі входила медична школа, лікарня, фармакологічна лабораторія, будинок для перекладу медичних текстів, бібліотека й обсерваторія. Індійські лікарі також зробили свій внесок у розвиток медичної школи в Гондішапурі, найбільш визначний з них — медичний дослідник Манка.

В Гондішапурі працювали Хунайн ібн Ісхак і Джибраїл ібн Бахтішу.

Місто було цілком завойовано арабами 636 року. За Гарун-аль-Рашида випускники академії Гондішапура брали участь в організації Будинку Мудрості в Багдаді 832 року[2]. Після того Гондішапур занепав і спорожнів.

Примітки