Месопотамська низовина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 16:35, 5 грудня 2021, створена Andriy.vBot (обговорення | внесок) (виправлення дат)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Месопотамська низовина
Месопотамська низовина на рельєфній карті Месопотамії
Месопотамська низовина на рельєфній карті Месопотамії
Месопотамська низовина на рельєфній карті Месопотамії

Розташування Ірак та Іран

Месопотамська низовина в Західній Азії — головна форма рельєфу. Межиріччя — давня назва низовини. У перекладі з грецької Месопотамія означає «земля між двох річок». Низовина знаходиться між долинами головних річок західної частини Азії — Тигр і Євфрат[1]. Месопотамская низовина популярна не в географічному плані, а в історичному. Саме в Межиріччі, в долинах Тигру і Євфрату, зародилася одна з перших цивілізацій Стародавнього світу — Шумерська. Головним культурним осередком для всієї Азії стала Месопотамська низовина. Ще до VIII тисячоліття до н. е. відносяться перші згадки про те, що в долинах річок виникли перші селища і міста.

Опис

Майже 400 тис. км². загальна площа Месопотамської низовини, витягнута на північний захід на 900 км, ширина — не більше 300 км. Бідна своєю різноманітністю та рослинністю. Переважно це субтропічна пустеля, галерейні ліси поширені лише вздовж річок, представлені вербами, євфратськими тополями, чагарниками очерету. У регіоні досить добре збереглася дика фауна, особливо багато птахів і кабанів в затоплюваних заростях вздовж річок. Скотарство — основне заняття місцевого населення. Абадан, Багдад і Басра — найбільші населені пункти, які розташувалися на території низовини[2].

Розташування низовини

Рівнина розташована на території Іраку, Кувейту, Ірану та Сирії. Зона з'єднання докембрійскої Аравійської платформи і молодого гірського хребта Загросу і Тавра (Альпійсько-Гімалайська складчастість) є передовим прогином низовини. Тектонічний прогин дуже глибокий і представлений відкладеннями мезо-кайнозою і палеозою, тут і була утворена дана форма рельєфу. До 15 км пластових відкладень[3].

Клімат

Знаходиться Месопотамська низовина з в районі, де переважає субтропічний і континентальний клімат. До пустельного тропічного клімату відноситься південна частина низовини. Піщані бурі поширені влітку в південному регіоні. +7…+12 ° С — середні температури взимку, +34 ° С — влітку. Максимум може досягати + 48 ° С[4].

Природні ресурси

Величезні запаси нафти і газу знаходяться у Месопотамії. В Іраку, та в Ірані розташовані родовища із цими природними ресурсами. Розвиток міст і транспортної мережі пов'язаний із нафтовидобувною промисловістю це посилює вплив людини на природні процеси в екстремальних умовах аридних територій. Процеси опустелювання, які розвиваються в південних частинах регіону є особливо небезпечними[5].

Див. також

Примітки

  1. http://leksika.com.ua/14890718/ure/mesopotamska_rivnina
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 16 січня 2017. Процитовано 12 січня 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  3. http://kychkovska.blogspot.com/
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 13 січня 2017. Процитовано 12 січня 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  5. http://moyaosvita.com.ua/geografija/mesopotamska-rivnina/

Посилання