Нова хронологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 07:59, 4 липня 2021, створена Buruneng (обговорення | внесок) (Зміни без джеред)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Нова хронологія» (скорочено НХ) — російська псевдонаукова теорія радикального перегляду історії, створена групою під керівництвом академіка Російської академії наук математика Анатолія Фоменка.

«Нова хронологія» була відкинута науковим співтовариством як така, що суперечить встановленим фактам, а її методи і гіпотези спростовані. Зокрема, проти неї виступили історики, археологи, лінгвісти, математики, фізики, астрономи і представники інших наук.

«Нова хронологія» стверджує, що існуюча хронологія історичних подій в цілому невірна, що письмова історія людства значно коротше, ніж прийнято вважати, і не простежується далі X століття нашої ери, а стародавні цивілізації і держави античності і раннього середньовіччя є «фантомними відображеннями» набагато пізніших культур, вписаними в історичний літопис через неправильне (помилкове чи тенденційне) прочитання та інтерпретації джерел. Автори пропонують власну реконструкцію історії людства, в основі якої лежить гіпотеза про існування в Середньовіччі велетенської імперії з політичним центром на території Русі, яка охоплює майже всю територію Європи та Азії (а згідно пізнішими публікаціям — навіть обидві Америки). Суперечності з відомими історичними фактами в рамках цієї теорії пояснюються глобальною фальсифікацією історичних документів.

«Нова хронологія» використовує більш ранні ідеї російського революціонера і вченого Миколи Морозова з глобального перегляду хронології, які пропагував у 70-х роках XX століття на механіко-математичному факультеті Московського державного університету Михайло Постніков. Початковий варіант теорії було сформульовано на початку 1980-х років у серії публікацій А. Т. Фоменка та з 1981 року розвивається ним спільно з Глібом Носовським за епізодичної участі інших співавторів.

З середини 1990-х «Нова хронологія» перетворюється на комерційний проект. До початку 2011 року по «Новій хронології» видано понад 100 книг загальним тиражем близько 800 000 примірників.

Посилання