Нова хронологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

«Нова хронологія» (скорочено НХ) — псевдонаукова теорія радикального перегляду історії, створена групою під керівництвом академіка РАН математика А. Т. Фоменка.

«Нова хронологія» була відкинута науковим співтовариством як така, що суперечить встановленим фактам, а її методи і гіпотези спростовані. Зокрема, проти неї виступили історики, археологи, лінгвісти, математики, фізики, астрономи і представники інших наук.

«Нова хронологія» стверджує, що існуюча хронологія історичних подій в цілому невірна, що письмова історія людства значно коротше, ніж прийнято вважати, і не простежується далі X століття нашої ери, а стародавні цивілізації і держави античності і раннього середньовіччя є «фантомними відображеннями» набагато пізніших культур, вписаними в історичний літопис через неправильне (помилкове чи тенденційне) прочитання та інтерпретації джерел. Автори пропонують власну реконструкцію історії людства, в основі якої лежить гіпотеза про існування в Середньовіччя гігантської імперії з політичним центром на території Русі, яка охоплює майже всю територію Європи та Азії (а згідно пізнішими публікаціям — навіть обидві Америки). Суперечності з відомими історичними фактами в рамках цієї теорії пояснюються глобальною фальсифікацією історичних документів.

«Нова хронологія» використовує більш ранні ідеї російського революціонера і вченого М. О. Морозова з глобального перегляду хронології, пропагувалися в 70-х роках XX століття на механіко-математичному факультеті МДУ М. М. Постнікова. Початковий варіант теорії було сформульовано на початку 1980-х років у серії публікацій А. Т. Фоменка та з 1981 року розвивається ним спільно з Г. В. Носовським за епізодичної участі інших співавторів. З середини 1990-х «Нова хронологія» перетворюється на комерційний проект. До початку 2011 року по «Новій хронології» видано понад 100 книг загальним тиражем близько 800 000 примірників.

Посилання[ред.ред. код]