ThinkPad

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ThinkPad
Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Розробник IBM (1992–2005)
Lenovo (з 2005)
Виробник Lenovo, IBM, Acer
Тип ноутбук
Операційна система Windows, Linux

ThinkPad — лінійка ноутбуків та планшетів виробництва Lenovo. Розробку, виробництво та продаж здійснювала IBM поки Lenovo не придбала бренд у IBM у 2005 році разом із бізнесом персональних комп'ютерів.

Лінійка ThinkPad відома своїм мінімалістським, чорним дизайном, який первісно змодельований у 1990 році Річардом Саппером базуючись на традиційній японській коробочці для їжі Bento, що розкриває свою природу після відкривання.[1][2][3][4][5][6][7][8][9]

Лінійка популярна серед великих бізнесів та навчальних закладів. Її також поважають ентузіасти технологій, збирачі та досвідчені користувачі завдяки їх надійному дизайну, порівняно великій ціні перепродажу, наявності запасних частин. Ноутбуки ThinkPad використовуються в космосі, і у 2003 році були єдиним ноутбуком сертифікованим для Міжнародної космічної станції.[10]

Історія бренду[ред. | ред. код]

IBM впровадив серію ThinkPad в 1992 році.

Назва[ред. | ред. код]

Оригінальний блокнот "THINK", від якого походить назва бренду, інформація про нього

Ім'я "ThinkPad" є продуктом історії і традицій корпорації IBM. Томас Ватсон перший впровадив слово "THINK", як слоган ІВМ в 1920-х. З кожним міні-комп'ютером та мейнфреймом встановленим ІВМ, голубий пластмасовий надпис розміщений на вершині операторської консолі, з командою "THINK" на алюмінієвій пластині. Протягом десятиліть, ІВМ продавала маленькі блокноти прикрашені словом "THINK" на шкіряній обкладинці, для клієнтів та співробітників. Ім'я "ThinkPad" було запропоновано співробітником ІВМ Денні Вайнврайтом, який мав "THINK" блокнот в своїй сумці. Ім'я було протиставлено корпоративному неймінгу ІВМ, коли назви для комп'ютерів ІВМ були всі нумеровані на той час.

Ранні моделі[ред. | ред. код]

В квітні 1992 року, ІВМ анонсували перший ThinkPad портативний комп'ютер на новій конференції. Перший ThinkPad таблет, PenPoint-базований девайс формально знаний, як ІВМ 2521 ThinkPad, був позиціонований як розробницький реліз. ThinkPad таблет став доступний для продажу загальній публіці вже в жовтні того ж року.

В додаток, щоб дати це інноваційне ім'я, ІВМ вивела ThinkPad на ринок через творчі заходи, такі як ранні клієнтські пілотні програми, нумеровані пре-лаунч повідомлення, і найбільша програма спроектованої вітрини переваг і недоліків продукту. ІВМ навіть працювала з археологами, розкопуючи стародавнє єгипетське місто Леонтополіс, щоб провести польові тести ThinkPad’а. Пристрій був доставлений команді розкопок на літо. Результат задокументував відмінну продуктивність ThinkPad’a в несприятливих умовах. В повідомленні було сказано: “ThinkPad — це вражаюча машина, достатньо міцна, щоб використовуватися без спеціальної турботи в гірших умовах Єгипту, що були запропоновані”.

Перші три моделі ноутбуку ThinkPad 700, 700С і 700Т були публічно анонсовані в жовтні 1992 року. Яскравий червоний TrackPoint, частина точкового стіку, вбудований в клавіатуру, дозволяє використовувати ноутбук без зовнішньої миші. Перші ThinkPad’и були дуже успішні, отримали більше ніж 300 нагород за дизайн і якість.

ThinkPad 755C був використаний як вантажепідйомник і генеральний комп'ютер підтримки на борту космічного Шатлу в 1990-их. 760ED був також протестований як частина програми Шатлу Мир в той же період. Модель використовувана в космічній програмі мала Пентіум 133 МГц, 48 Мегабайтами оперативної пам’яті, 4-х швидкісний CD-ром, 1,44 Мегабайт флопі-дисковод, два 1,2 Гігабайтних жорстких диска і аксесуари. Під час використання в космосі, ноутбук був під дією радіації, що могла стати причиною помилок, і 760ED був зазначений, як поліпшений в цій сфері, в порівнянні з 775С.

Дизайн[ред. | ред. код]

TrackPoint це невід'ємна частина клавіатури серії ThinkPad

Традиційно чорний, ThinkPad має зазвичай магнієвий, вугле-волоконний підсилений пластиковий або титановий композитний корпус. ThinkPad впровадив інновації, в тому числі TrackPoint маніпулятор, ThinkLight LED підсвічування клавіатури над екраном, Active Protection System, акселерометри-сенсори, що фіксують падіння ноутбуку і запобігають пошкодженню файлів на жорсткому диску, спроектована “клітка” для мінімізування вигинання материнської плати, сталеві петлі, біометричний сканер відбитку пальця, ThinkVantage Technologies набір комп’ютерних засобів управління, і отвори для зменшення пошкодження клавіатури і компонентів від випадкових попадань рідин.

Оригінальний дизайнерський концепт ThinkPad був створений в 1990 році італійським дизайнером Річардом Саппером, корпоративним дизайн-консультант ІВМ і з 2005 Леново. Саппер відмітився дизайном класичних продуктів, таких як Tizio lamp для Artemide, офісних стільців для Knoll, кухонних виробів для Alessi і кулькових ручок для Lam. Дизайн базувався на концепті традиційного японського Bento ланчбоксу. Погоджуючись після інтерв’ю з Саппером, він також характеризував просту форму ThinkPad, так елементарну як просту, чорну коробку для цигарок з подібними пропорціями , які пропонують “сюрприз”, коли відкриті. Цей комп’ютер є також знаний за його знаковий червоний TrackPoint, варіації джойстику, в середині клавіатури. TrackPoint був винайдений Дослідницькими науковцями ІВМ — Тедом Селкером і Джойом Рутледжом.

Перший ThinkPad ноутбук(700С) анонсований в 1992 році, був перший новий продукт від ІВМ по стратегії “differentiated product personality” результованій від колаборації між Саппером і Томом Харді, головою IBM Design Program. Розробка 700С також залучила працюючих Саппера і Казухіро Ямадзакі відносинами, лідируючий дизайнер ноутбуку ІВМ Yamato Design Center в Японії і зв’язок між Саппером і Yamato engineering. Ця “до-Інтернет” колаборація 1990-1992 років, між Італією і Японією була за сприяння спеціальної цифрової комунікаційної системи Sony, що пересилала зображення високої роздільної здатності по телефонній лінії. Ця система була встановлена в кількох ключах глобально Design Centers Харді, так дизайнери ІВМ могли візуально зв’язуватись більш ефективно і взаємодіяти прямо з Саппером для порад щодо їх проекту. За його інноваційне керівництво дизайном під час розробки ThinkPad, Харді був названий “інноватором Року 1992” від PC Magazine. Від 1992 року, дизайн ThinkPad регулярно оновлювався, розроблявся і уточнювався з кожним роком Саппером і відповідною командою ІВМ і пізніше Lenovo, такими як Ямадзакі, Том Такагаші, Сем Люценте і, з 1995, Девід Гілл, Віцепрезидент Користувацького Досвіду і Дизайну, який очолював і керував дизайном/користувацьким досвідом ThinkPad. Підхід Гілла по підтримці еволюції Сапперового оригінального дизайну ThinkPad, є аналогічним, як Porsche керує еволюцією класичного 911.

Клавіатура ThinkPad 701, яка відома як "Butterfly"(Метелик)

Складна клавіатура-метелик, що з’явилась в серії ThinkPad 701, розробленій Саппером в колаборації з Семом Люценте і Джоном Карідісом, вважається шедевром дизайну і знаходиться в Музеї Сучасного Мистецтва в Нью-Йорку. Пізніше Доктор Джон Карідіс винайшов унікальний механізм, розміщення 2-х “трикутників”, що вмикають розширення клавіатури.

Серія 760 також включала незвичайний дизайн клавіатури; клавіатура була підвищена, виїжджала двома руками по маленьким рейках на стороні екрану, нахилена клавіатура для досягнення більш ергономічного дизайну.

Отже більшість моделей оснащувались трекпойнтом, не всі моделі мали тачпад; з тих що мали, не всі були з лівими і правими кнопками, що погіршувало можливість ергономічного використання. Тачпад Х220 подвійний, з регулярними кнопками миші. Це може створювати проблеми, такі як випадкові натискання, якщо за багато тиску під час використання тачпаду.

З нагоди двадцятиріччя інтродукції ThinkPad, Девід Хілл автор і дизайнер пам’ятної книги про дизайн ThinkPad, з заголовком ThinkPad Design: Spirit & Essence, книга була показана на проведеній події в MoMA.

Сюзан Хелмс працює за трьома ноутбуками в невагомості

Використання в космосі[ред. | ред. код]

NASA закупила більше ніж 500 ThinkPad 750, для літальної кваліфікації, розробки програмного забезпечення і тренування екіпажу. Астронавт сенатор Джон Ґленн використовував ноутбук ThinkPad в його космічній місії STS-95 в 1998 році. Моделі ThinkPad, які використовувались в місії Шатлу включають:

 • ThinkPad 750(вперше використовувався в Грудні 1993 році, підтримка ремонтної місії Хабл)
 • ThinkPad 750C
  • ThinkPad 755C
  • ThinkPad 760ED
  • ThinkPad 760EX(МКС портативна комп'ютерна система)
  • ThinkPad 770
  • ThinkPad A31p(МКС портативна комп’ютерна система)
  • ThinkPad T61p

В результаті три 750С були залишені в Спектр модулі станції Мир, коли модуль розгерметизувався.

Лептопи використовувались на борту Шатлу і МКС особливо обережно і оперативно поліпшувались для невагомого середовища. Модифікації включали липкі стрічки для прилаштування ноутбуку до поверхні, покращення охолодження ЦП і відеокарти(тому що нагріте повітря не виходить назовні без гравітації), адаптер до 28-ми вольт живлення станції.

ThinkPad 750 летів на борту космічного Шатлу Ендеавор, через місію по ремонту Хаблу 2 грудня 1993 року. Завдання 750С було в програмі тестування NASA, наскільки він стійкий, якщо радіація властива космічному простору може викликати аномалії пам’яті в 750С чи генерувати інші непередбачені проблеми. 775С був також використаний і 760ED був протестований як частина тесту Шатлу Мир.

ThinkPad були використані разом з джойстиками для Portable In-Flight Landing Operations Trainer(PILOT).

У 2006, ThinkPad A31p був використаний в сервісному Модулі Центральної Пошти МКС і сім А31р ноутбука були в сервісі на орбіті в складі МКС. В 2010, МКС була оснащена 68 А31 комп’ютерами поряд з 32 новими Т61р лептопами, плюс ІР-телефони, що також мали обмежені відео можливості. Робота, що включала ноутбуки в мережі станції продовжувалась до червня 2011. Всі ноутбуки на борту МКС були під’єднані до мережі станції через Вай-Фай і з’єднані із Землею на швидкості 3 Мбіти/с до, і 10 Мбіт/с з станції, порівняна швидкість до дому з’єднання DSL.

Придбання Леново[ред. | ред. код]

Логотип Lenovo ThinkPad і ІВМ ThinkPad

В 2005, китайська технологічна компанія Леново купила бізнес ПК у ІВМ і бренд ThinkPad. У розмові про покупку дивізіону ПК у ІВМ, Лю Чуанзі сказав: “Ми користуємось трьома шляхами від придбання ІВМ. Ми маємо бренд ThinkPad, більш покращені технології виготовлення ПК ІВМ і інтернаціональні ресурси компанії, такі як глобальні канали збуту і оперативні команди. Ці три елементи зміцнять наші продажі в кількох останніх роках.”

Отже, Леново придбала права на використання брендів ІВМ на 5 років, після придбання бізнесу ПК у ІВМ, Леново використовували його тільки 3 роки. 7 грудня 2007, на події названій “Lenovo Pride Day”, після слів заохочення від менеджменту, співробітники церемоніально відчистили логотипи ІВМ їх ThinkPad, і заліпили їх стікерами Леново.

Акції бренду ThinkPad в штаб-квартирі Леново в Моррісвілі, Північна Кароліна, де в Леново працюють 3500 робітників. Кожен пристрій виготовлений в компанії на об’єкті округу Ґуілфорд площею 240,000 футів2 “є запакований в коробку клеймовану червоно-біло-голубим стікером “Вітсетт, Північна Кароліна”.

В 2012, Леново перенесла виробництво комп’ютерної лінії ThinkPad до Японії. Ноутбуки планували виробляти NEC в Йонезава, Ямаґата. Акаемі Ватанабе, президент Lenovo Japan, сказав: “Як японець, я радий бачити повернення внутрішньої продукції і ціллю є реалізація повного спектру продукції, поліпшити її, як це тільки можливо і зробити продукт більш прийнятним для японських користувачів”.

В 2014 році, роза продажів показала 5,6% від попереднього року, Леново втратила позицію, як найбільший комерційний виробник ноутбуків. Тим не менш, компанія святкувала важливу віху в 2015 році з продажем 100 мільйонного ThinkPad.

Батареї[ред. | ред. код]

Деякі ноутбуки Lenovo (наприклад, X230, W530 і T430) блокують акумулятори сторонніх виробників. Lenovo називає цю функцію "Battery Safeguard" (Захист акумулятора). Вперше вона був представлена на деяких моделях у травні 2012 року. Ноутбуки з цією функцією перевіряють мікросхеми безпеки, які містять лише фірмові батареї ThinkPad. Постраждалі ноутбуки відображають повідомлення "Genuine Lenovo Battery Not Attached" ("Справжній акумулятор Lenovo не підключений"), коли використовуються акумулятори сторонніх виробників.

Огляди і нагороди[ред. | ред. код]

Лінійка ThinkPad отримала безліч нагород від комп'ютерних видань.

Laptop Magazine у 2006 оголосив клавіатуру ThinkPad найякіснішою ноутбучною клавіатурою.[11] ThinkPad був першим із надійності та підтримки у опитуванні PC Magazine у 2007.[12]

Lenovo ThinkPad отримав у 2006 році 2 місце після Apple у категоріях Вибір читачів та Підтримка у журналі PC Magazine.[13] Лінійка ThinkPad Series потрапила у Залу слави PC World у 2004 році.[14]

ThinkPad T450s отримав звання найкращого бізнес-ноутбука[15], а Lenovo ThinkPad X250 — найкращого портативного ноутбука [16] у 2015 році від Laptop Mag.

Серії[ред. | ред. код]

ThinkPad Yoga в режимі тенту

ThinkPad Yoga[ред. | ред. код]

ThinkPad Yoga - це конвертований ультрабук, котрий функціонує, як планшет і лептоп. Yoga отримала своє ім'я від орієнтованої на споживача серії IdeaPad Yoga, з таким ж форм фактором. ThinkPad Yoga має клавіатуру з підсвічуванням, що вирівнюється коли перевернута в планшетному режимі. Це виконано за допомогою платформи навколо ключів, що піднімаються до рівня клавіатури, механізм замикання, що запобігає натисканню клавіш, і ніжки ноутбука, які вилазять, щоб запобігти клавіатуру від прямого контакту з рівною поверхнею. Леново реалізувало цей дизайн, в зв'язку з скаргами на ранні моделі Yoga 13 і 11, які були незручні до використання в планшетному режимі. Крім його конвертованого дизайну, це досить звичайний ThinkPad ноутбук з чорним магнієвим шасі, острівною клавіатурою, червоним TrackPoint'ом, і великим безклавішним трекпадом.

ThinkPad 13[ред. | ред. код]

"Бюджетний" ноутбук з 13-ти дюймовим екраном. В залежності від комплектації оснащується Windows 10 або ChromeOS. В максимальній комплектації i7-6400U і 512GB M.2 SSD.

Т Серія (2000-2019)[ред. | ред. код]

Т Серія історично мала хай-енд особливості, такі як магнієві шарніри, IPS екран з високою щільністю FlexView (припинений після T60), 7-рядну клавіатуру, LenovoUltraBay, і ThinkLight. Моделі включають 14,1- і 15,6-дюймові екрани з співвідношенням екранів 4:3 і 16:10.

ThinkPad Yoga 11e[ред. | ред. код]

ThinkPad 11e це хромбук, що має матовий чорний корпус з підсиленими петлями і кутами, міцною кришкою і гумовим бампером, який захищає дисплей від випадкових падінь, попадань рідин, і грубого поводження. Він використовує чотирьох ядерний Селерон, 4 Гігабайти оперативної пам’яті, впаяної в материнську плату, 11,6 дюймовий екран, і 16 Гігабайт еММС пам’яті. Зазначають, що він важчий, ніж стандартний хромбук, через свою міцність і підсилений корпус.

ThinkPad 11e використовує типову ThinkPad-клавіатуру з заточеними під Chrome OS клавішами. У ньому відсутній TrackPoint, для керування тільки тачпад. Матовий екран з анти-відблискуючим покриттям і має роздільну здатність 1366 на 768 пікселів. Пристрій можна використовувати в планшетному і звичайному режимі, екран підтримує сенсорне керування і мульти-тач . HD вебкамера вмонтована над екраном. Присутній читач карт пам’яті, USB 2.0 і 3.0 порти, і HDMI 1.4 і джек 3,5 мм. Для безпровідного зв’язку є Wi-Fi 802.11ас і Bluetooth 4.0.

11e повністю підтримує особливості дистрибутиву openSUSE.

ThinkPad 11e (Віндовс версія)[ред. | ред. код]

Версія з Віндовс(8.1, 10) має такі ж характеристики як і хромбук, але продається з жорстким диском на 320 Гігабайт або ССД. Оперативна пам’ять може бути збільшена до 8 Гігабайт, Віндовс версія 11е більш універсальна, в двох варіантах від Леново і з можливістю поліпшення характеристик. Він може також мати такий же процесор, але не за таку ж ціну.

Р Серія (2015-2019)[ред. | ред. код]

Р серія лептопів замінила W серію від Леново. Р серія спроектована для інженерів, архітекторів і т.п, з варіантами “хай-енд” комплектацій як Intel Xeon, 4K екран, і розширення до 64 Гбайтів DDR4 пам’яті. В стандартну комплектацію входить 1080р екран і Intel Core, РСІе SSD. Всі моделі Р серії оснащені сканером пальця. Р серія використовує охолодження FLEX, особливість якого полягає в використанні двох вентиляторів з тепловими трубками, які знаходяться біля ЦП і ГП. Тачпад з трьома кнопками включено.

Р50[ред. | ред. код]

Р50 має 15-ти дюймовий дисплей. Він підтримує до трьох внутрішніх накопичувачів даних і має один USB-C Thunderbolt 3 порт. Вага 2,54 кг і товщина в 2,59 см.

Р70[ред. | ред. код]

Р70 має 17-ти дюймовий дисплей. Важить 3,45 кг і товщина складає 3,05 см. Він підтримує до чотирьох внутрішніх накопичувачів даних і має два USB-C Thunderbolt 3 порти.

X Серія (2000-2019)[ред. | ред. код]

Розмір діагоналі екрану 11,6 — 13 дюймів, X1 серія — 14 — 15 дюймів, X1 Tablet 12 — 13 дюймів.

L Серія (2010-2019)[ред. | ред. код]

Бізнес-ноутбуки середнього класу.

E Серія (2011-2019)[ред. | ред. код]

Бюджетні бізнес-ноутбуки.


Старі серії[ред. | ред. код]

i Серія (1998-2002)[ред. | ред. код]

A Серія (2000-2004)[ред. | ред. код]

R Серія (2001-2010)[ред. | ред. код]

G Серія (2003-2006)[ред. | ред. код]

Z Серія (2005-2007)[ред. | ред. код]

ThinkPad Reserve Edition (2007)[ред. | ред. код]

SL Серія (2008-2010)[ред. | ред. код]

W Серія (2008-2015)[ред. | ред. код]

Edge Серія (2010)[ред. | ред. код]

S Серія (2012-2014)[ред. | ред. код]

ThinkPad Twist (2012)[ред. | ред. код]

25th anniversary Retro ThinkPad (2017)[ред. | ред. код]

A Серія (2017-2018)[ред. | ред. код]Примітки[ред. | ред. код]

 1. Sakakibara, K., “IBM ThinkPad 700C Notebook Computer Case″, Centre for Design Management - London Business School, 1994.
 2. David Hill: The Bento Box. Lenovoblogs.com. 17 жовтня 2006. Архів оригіналу за 29 вересня 2011. Процитовано 30 січня 2015.
 3. Tom Takahashi: The Japanese Essence In ThinkPad: Bento Boxes. Lenovoblogs.com. 19 грудня 2009. Архів оригіналу за 23 листопада 2014. Процитовано 30 січня 2015.
 4. David Hill: Richard Sapper. Lenovoblogs.com. 13 липня 2006. Архів оригіналу за 4 грудня 2013. Процитовано 30 січня 2015.
 5. David Hill: ThinkPad Spirit & Essence. Lenovoblogs.com. 5 жовтня 2012. Архів оригіналу за 2 квітня 2015. Процитовано 30 січня 2015.
 6. Hamm, Steve (2008). The Race for Perfect – Inside the Quest To Design the Ultimate Portable Computer' '. New York City: McGraw-Hill.
 7. Metz, C., 25 Years of PC Magazine: Year Eleven/1992. PC Magazine. 2 травня 2007. Архів оригіналу за 8 січня 2015. Процитовано 30 січня 2015.
 8. Golden, Peter Big Blue's big adventure. EDN Network. January 1999. Архів оригіналу за 3 квітня 2015. Процитовано 30 січня 2015.
 9. Hardy, Tom (1998). Design Saves The Brand. Academia.edu. Архів оригіналу за 17 жовтня 2015. Процитовано 30 січня 2015.
 10. IBM ThinkPads in space. IBM. 2 грудня 1993. Архів оригіналу за 20 липня 2011. Процитовано 12 травня 2008.
 11. Bsales, Jamie (2006). Lenovo ThinkPad T60: Light business notebook with performance to spare. Laptop Magazine. Архів Lenovo оригіналу за жовтень 11, 2008. Процитовано 3 червня 2011.
 12. September 13, 2007 Comments (13 вересня 2007). Is Tech Support Getting Worse? - Notebooks - Reviews by PC Magazine. Pcmag.com. Архів оригіналу за 12 квітня 2015. Процитовано 22 квітня 2012.
 13. August 21, 2006 1 Comment (21 серпня 2006). The 19th Annual Reader Satisfaction Survey - Readers' Choice: Notebooks Survey - News and Analysis by PC Magazine. Pcmag.com. Архів оригіналу за 8 березня 2009. Процитовано 22 квітня 2012.
 14. Best of 2004. PC World. 2 червня 2004. Архів оригіналу за 21 травня 2008. Процитовано 22 квітня 2012.
 15. Lenovo ThinkPad T450s Review. Архів оригіналу за 6 жовтня 2015. Процитовано 28 вересня 2015.
 16. Lenovo ThinkPad X250 Review. Архів оригіналу за 30 вересня 2015. Процитовано 28 вересня 2015.