Ван Яньшоу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ван Яньшоу
ПсевдоВан Венькао, Ван Цзишань
НародивсяI пол. II ст.
Сюаньчен
ПомерI пол. II ст.
р.Сянцзан
·утоплення
Підданстводинастія Хань
Національністькитаєць
Діяльністьпоет
РідВан
БатькоВан І
У цьому китайському імені прізвище (Ван) стоїть перед особовим ім'ям.

Ван Яньшоу (王延壽, I пол. II ст. ) — китайський поет часів династії Хань, один з провідних майстрів поезії фу.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з родини вчених та літераторів. Син Ван І, який склав збірку Чуські строфи. Народився Ван Яньшоу у м.м Сюаньчен області Наньцзюнь (південь сучасної провінції Хубей). З дитинства відрізнявся неабияким літературним даром. Загинув у віці 20 років, потонувши при переправі через річку Сянцзян (сучасна провінція Хунань).

Творчість

[ред. | ред. код]

Відомо про існування збірки творів Ван Яньшоу, яка складалася з 3 цзюаней, втім втрачених. Натепер знано про 3 оди: «Ван сунь фу» («Ода про княжого онука»), «Лу Лінгуандянь фу» («Ода про палац Божественного сяйва царства Лу») і «Мен фу» («Ода про сни»).

«Ван сунь фу» — твір на даосько-релігійну тему, близьке за образністю до поеми «Чжао інь ши».

«Лу Лінгуандянь фу» вважається одним з найкращих зразків од-панегіриків, присвячена резиденції володаря царства Лу (південний захід сучасної провінції Шаньдун), де Ван Яньшоу побував ще дитиною. Ця ода є найважливішим джерелом з історії китайського образотворчого мистецтва. Вона містить розгорнутий опис стінописних картин, що прикрашають палацові апартаменти, що дозволяє судити про ступінь розвиненості і характер монументального живопису в часи Хань.

«Мен фу» — одна з найбільш своєрідних од Китаю. У ній розповідається про зловісний сон поета, в центрі уваги його боротьба з моторошними чудовиськами.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Die Chinesische Anthologie. Übersetzungen aus dem Wen hsüan. Ed. by Fang, Ilse Martin. Transl. by Zach, Erwin von. Vol. 1, p.166-169
  • Gao Jianping (1996). The Expressive Act in Chinese Art: From Calligraphy to Painting (Aesthetica Upsaliensia, 7), p. 21. ISBN 978-9155437343