Джон Фровік
Джон Фровік | |
---|---|
Діяльність | суддя |
Джон Фровік (англ. - John Frowyk) (помер після 1359) – відомий ірландський юрист, суддя, політик, священик, державний та церковний діяч англійського походження. Лорд-канцлер Ірландії.
У 1356 році Джон Фровік отримав посаду пріора ірландського капітулу Ордену лицарів-госпітальєрів, чий центр знаходився тоді в Кілмейнхемі. Того ж року Джон Фровік був обраний лорд-канцлером Ірландії. За винятком короткого інтервалу, коли його змінив Томас де Берлі, він служив на обох посадах принаймні до 1359 року [1].
Ірландський історик О’Фланаган [2] писав у 1870 році, що жодних деталей і документів про його життя не збереглося. Історик Д’Алтон, однак, стверджує, що як пріор лицарського ордену він отримав королівське підтвердження привілеїв Ордену госпітальєрів [3]. Відомо також, що він відігравав важливу роль у парламенті, що був скликаний в Кілкенні в січні 1359 року [4] і який був стурбований головним чином загрозою для англо-ірландців і англійської колонії в Ірландії – Пейлу від узгодженої серії нападів сусідніх незалежних від корони Англії ірландських кланів [5].
Збереглося кілька документів про його перебування на посаді лорд-канцлера Ірландії: патентні листи короля Англії та Ірландії Едуарда III, адресовані Джону Фровіку та іншим посадовим особам корони в грудні 1357 року, містять деталі розслідування передбачуваної неправомірної поведінки Джона де Болтона, колишнього юстиціарія Ірландії, що обіймав цю посаду протягом короткого часу у 1357 році [6]. У червні 1359 року в Патентних списках зазначено, що Джон Фровік, що досі був лорд-канцлером Ірландії, збирався до Англії, щоб поговорити з королем і Таємною Радою про «невідкладну та важливу справу щодо Ірландії, як погоджено юстиціарем Ірландії та прелатів, магнатів і перів на нещодавньому засіданні парламенту Ірландії в Кілкенні» [4]. Наступний відомий документ пояснює, що парламент вирішив відправити Джона Фровіка до Англії, щоб показати королю та Таємній Раді небезпеки, які загрожували його підданим в Ірландії. Йому призначили 100 марок на покриття витрат на дорогу [4]. Під «небезпекою та невідкладними справами» йшлося про все частіші напади місцевих ірландських кланів на англійців Пейлу та Лейнстера в цілому [5]. Парламент відчув достатню загрозу, щоб оголосити війну ірландським кланам і збільшити субсидію для покриття витрат на війну [5].
У 1358 році Джон Фровік брав участь у державній комісії разом з Джоном де Реднессом, головним лорд-суддею Ірландії, сером Томасом де Рокебі Молодшим та іншими, щоб розслідувати дії тих підданих короля, які продавали зброю та продовольство ворогам та «віроломно перейшли на сторону ворогів» (ірландських повстанців) [7].
Історик Арчдал [8] описує судовий позов, поданий проти Джона Фровіка поданий торговцем Волтером Сеєм, що стверджував, що Джон Фровік незаконно затримав чи то захопив цінні тюки з тканинами та спеціями, які його слуга залишив на зберігання в монастирі Кілмейнхем, але якого Джон Фровік відмовився звільнити [8]. Тоді було винесено рішення щоб Волтер Сей отримав 100 фунтів стерлінгів, значну на той час суму [8].
У 1358 році король Англії та Ірландії Едвард ІІІ надав Фровіку опіку над замком і маєтком Клер, графство Тіпперері, які раніше належали Джеймсу Бермінгему, сину Едмунда Бермінгема, до повноліття спадкоємця Бермінгема. Руїни замку Клер, розташованого на річці Аннер, досі стоять [9].
Кажуть, що Джон був сином Лоуренса Фровіка з Лондона. Цілком можливо, що він належав до родини Фровіків з Олд-Фолда, Міддлсекс, яка протягом двох століть була помітною в лондонському купецькому середовищі та в місцевій політиці. Роджер де Фровік, що близько 1303 року побудував маєток на Сіетінг Лейн, неподалік від Лондонського Тауера, був ювеліром і чиновником англійської корони. Томас Фровік (помер у 1508 р.) був головним суддею Загальної Судової Палати Англії. Він був онуком Генрі Фровіка, який двічі був лорд-мером Лондона.
1. D'Alton, John History of County Dublin Hodges and Smith Dublin 1836 p.615
2. O'Flanagan J. Roderick The Lives of the Lord Chancellors and Keepers of the Great Seal of Ireland 2 Volumes 1870
3. D'Alton p.615
4. Patent Roll 33 Edward III
5. Otway-Ruthven, A.J. A History of Medieval Ireland New York Barnes and Noble reissue 1993 p.283
6. Patent Rolls Edward III Vol.10 p.657
7. Calendar of Patent Rolls 1354-1358
8. Archdall, Mervyn Monasticon Hibernicum; or a History of the Abbeys, Priories and other Religious Houses of Ireland Dublin W.B. Kelly 1863
9. Patent Roll 32 Edward III
10. Picard, Liza Restoration London Weidenfeld & Nicolson 1997