Зоніанс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Зоніанс — американські громадяни, котрі жили та працювали в Зоні Панамського каналу.

Після того як у 1903 році США отримали контроль над тією територією Панами, на якій було заплановано будівництво каналу, у ній почали поселятися спеціалісти США. Зона була відокремлена стінами обох боків від Панами і охоронялась озброєними солдатами. На її територію могли потрапити тільки американські громадяни або за спеціальними дозволами. Жителі Панами або інших країн не мали права проживати там, тільки працювати як обслуговчий персонал.

Відносини з жителя Панами

[ред. | ред. код]

Відокремленість, різний рівень освіти не сприяли добросусідським відносинам зоніанс із жителями Панами. Для зоніанс було характерне зверхнє ставлення до панамців, небажання вивчати іспанську мову. Панамці у свою чергу вбачали в них причину свої незгод. Будь-які антиамериканські виступи панамців були спрямовані насамперед проти зони Панамського каналу, спроб прориву в неї.

9 січня 1964 року близько 500 панамських студентів провели демонстрацію з вимогою вивісити у зоні Каналу поряд з прапором США і прапор Панами. Згодом частина з них розламала паркан, перерізала колючий дріт і увійшла до зони Каналу. Поліція зони обстріляла їх. Протягом чотирьох наступних днів на кордоні зони Каналу відбувалася перестрілка. Закінчилося тим, вимога протестувальників про вивішення прапору Панами була виконана. У цих сутичках загинуло 24 панамці та 90 було поранено. Втрати американців становили 3 осіб вбитими і 30 поранених.

Ця подія підсилила ненависть місцевого населення до зоніанс, поширенню ідеї повернення зони Панамського каналу Панамі. Очільник Панами Омар Торріхос у 1977 році добився від США підписання угоди про передачу Панамі каналу. До 2000 року Зона Панамського каналу і сам канал поступово перейшла до Панами.

Після ліквідації зони

[ред. | ред. код]

Переважна більшість зоніас перебралися до США, бо не могли залишатися через зміну умов проживання та ставлення до них панамців.

У США колишні зоніанс заснували «Спільноту Панамського Каналу», щороку проводять свій з'їзд у місті Орландо у штаті Флорида. Вони також збирають спогади про життя зоніанс у зоні Панамського каналу та публікують їх на своєму вебсайті.

У зоні Панамського каналу народилося багато відомих персон. Це насамперед політик Джон Маккейн, відомий бейсболіст Род Карью, автор жартівливо-філософського «закону Мерфі» — інженер Едвард Мерфі. Усі вони змогли домогтися успіху тільки переїзду до США, що свідчить про відсутність інтеграції з місцевим населенням.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Самофатов М. Зоніанс — іноземці чи частина панамського суспільства [Архівовано 6 березня 2019 у Wayback Machine.] // Етнічна культура в глобалізованому світі: зб. наук. праць 5-ї та 6-ї Міжнар. наук. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених: присвяч. 25-річчю Незалежності України / ОНУ ім. І. І. Мечникова, Іст. ф-т, Каф. археології та етнології України, Наукове етнологічне студентське т-во (НЕСТ); редкол.: В. А. Долгочуб [та ін.]. — Електрон. кн. — Одеса: Одеський нац. ун-т, 2016. — 205 с. — С.119-127 — ISBN 978-617-689-195-6