Місійна станиця сестер Василіянок (Заздрість)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Місійна станиця сестер Василіянок (ЧСВВ) — спільнота Української греко-католицької церкви в с. Заздрість на Тернопільщині.

Історія

[ред. | ред. код]

З 1974 року патріарх Йосиф Сліпий неодноразово висловлював Романі Навроцькій своє заповітне бажання: «Як прийде час, відкупіть мою родинну хату в Заздрості, — а потім побачите, що зробити». Відродження УГКЦ сприяло виконанню його заповіту — відкупити його родинний дім у Заздрості.

У 1995 році Релігійне Товариство Українців-Католиків (РТУК) в особі Романи Навроцької, тогочасної голови Товариства, після багатьох клопотань відкупило дім родини Сліпих від Михайла Сліпого і відтак зродилася ідея створити музейно-меморіальний комплекс на базі родинної садиби Сліпих. Втіленням цієї ідеї в життя зайнялося Товариство українців-католиків «Свята Софія». Завдяки ентузіазму членів «Святої Софії» та жертовності доброчинців хату кардинала Йосифа Сліпого приведено до її оригінального вигляду.

16 квітня 1995 року, у 50-у річницю ув'язнення усього єпископату УГКЦ, владика Юліян Ґбур, тогочасний секретар Синоду УГКЦ, освятив площу під будову меморіального комплексу.

Авторами проєкту були професори-архітектори Львівського політехнічного університету: Андрій Рудницький, Микола Бевз та Юрій Дубик.

13 вересня 1998 року будову завершено. Урочисте освячення музейного комплексу і відреставрованої родинної хати здійснили владика Іван Хома, колишній секретар та близький співробітник патріарха Йосифа Сліпого, у співслужінні владики Михаїла Сабриги та інших єпископів УГКЦ.

Музейний комплекс перебуває під кураторством РТУК «Свята Софія» у США та його представництва в Україні (м. Львів). Щоденну опіку над музеєм здійснюють сестри Чину Святого Василія Великого.

Завдяки щоденній наполегливій праці сестер розгорнуто широку діяльність: проводять екскурсії для відвідувачів-паломників з різних міст України і світу. У ювілейному 2012 році кількість відвідувачів сягала понад 12 000 осіб за рік. Створено офіційний вебсайт музею; на його базі проводять різноманітні заходи: святкування, конференції, відзначення вагомих дат життя патріарха, катехитичні навчання для дітей парафії. Сестри також катехизують на інших парафіях. Вони проводять «Веселі канікули з Богом» для дітей шкільного віку, оздоровчі табори для дітей з сімей, зранених недугами (залежність від алкоголю та наркотиків). У музейному комплексі діють духовні програми, проводять вишкіл лідерів та збори молодіжних організацій «Обнова», «Пласт», «СУМ», «Іскра Любові», «Марійська дружина», «УМХ».

Родинна садиба Сліпих у Заздрості стала початком піших прощ до Зарваниці. Саме з цього подвір'я екскурсією та молитвою в каплиці розпочинають своє піше паломництво безліч організацій та паломницьких груп з різних міст України.

Від початку створення музейно-меморіального комплексу, ще до завершення будівництва в 1998 року, працювала відповідальною за цей комплекс у с. Заздрість та настоятелькою монастиря с. Модеста Сеник, ЧСВВ. Їй допомагали: с. Мирослава Солтис, с. Домініка Чучвара, с. Еммануїла Шумило та с. Дам'яна. Той рік можна вважати початком утворення місійної станиці сестер ЧСВВ.

Настоятелі

[ред. | ред. код]
  • с. Модеста Сеник, ЧСВВ,
  • с. Тадея Нагорнякк (З 2008).

Джерела

[ред. | ред. код]