Сферична вальниця кочення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Самоустановна дворядна радіальна роликова вальниця з бочкоподібними роликами (сферична)

Сферична роликова вальниця (самоустановна дворядна радіальна роликова вальниця з бочкоподібними роликами) — це вальниця кочення, яка може обертатися з низьким коефіцієнтом тертя та допускає кутовий зсув. Як правило, такі підшипники підтримують вал, який обертається, в отворі внутрішнього кільця, яке може зміщуватися щодо зовнішнього кільця. Зсув можливий завдяки сферичній внутрішній формі зовнішнього кільця і ​​сферичним роликам. Незважаючи на назву, сферичні ролики не є сферичними за формою. Елементи кочення сферичних роликових вальниць в основному циліндричної форми, але мають профіль, що нагадує злегка роздутий циліндр (бочкоподібна форма).[1]

Історія

[ред. | ред. код]

Сферична роликова вальниця була розроблена інженером Арвідом Палмгреном[2] і була введена на ринок у 1919 році компанією SKF. Дітище цього інженера досі використовується в сучасних машинах.

Конструкція

[ред. | ред. код]

Сферичні роликові підшипники складаються з внутрішнього кільця з двома доріжками кочення, нахиленими під кутом до осі підшипника, зовнішнього кільця із загальною сферичною доріжкою кочення, сферичних роликів, обойм і, в деяких конструкціях, напрямних кілець або центральних кілець. Вальниці також можуть бути закритого типу.

Більшість роликових вальниць мають два ряди роликів, що дозволяє їм витримувати надважкі радіальні і важкі осьові навантаження. Існують також конструкції з одним рядом роликів, які підходять для більш низьких радіальних навантажень і практично без осьового навантаження. Вони називаються «однорядна вальниця з бочкоподібними роликами» або «Tonnenlager» і, зазвичай, доступні в 202 і 203 серіях ISO.

Внутрішня конструкція підшипника не стандартизована в ISO, тому варіюється для різних виробників і різних серій. Деякі особливості, які можуть існувати або бути відсутніми в різних вальницях:

  • Особливості змащення у внутрішньому або зовнішньому кільці
  • Центральний фланець
  • Напрямне кільце або центральне кільце
  • Інтегровані ущільнення
  • Обойма

Габаритні розміри

[ред. | ред. код]

Зовнішні розміри сферичних роликових вальниць стандартизовані ISO в стандарті ISO 15.1998 [Архівовано 29 грудня 2016 у Wayback Machine.]. Деякі загальні серії сферичних роликових вальниць[3]: 213, 222, 223, 230, 231, 232, 238, 239, 240, 241, 248, 249.

Матеріали

[ред. | ред. код]

Кільця вальниць та елементи кочення можуть бути виготовлені з різних матеріалів, але найбільш поширеним є «хромована сталь», (сталь з присадкою хрому) матеріал приблизно з 1,5% вмістом хрому. Така «хромована сталь» була стандартизована різними органами, а отже існує цілий ряд подібних матеріалів, таких як: AISI 52100 (США), 100CR6 (Німеччина), SUJ2 (Японія) та GCR15 (Китай).

Виробники

[ред. | ред. код]

Деякі виробники сферичних роликових вальниць: SKF, Schaeffler, Timken, NSK Ltd., NTN Corporation і JTEKT.

Так як компанія SKF представила сферичний роликовий підшипник ще у 1919 році, виробники цілеспрямовано протягом десятиліть вдосконалювали продукт для поліпшення пропускної здатності і зниження зносу. Це стало можливим, варіюючи палітру параметрів, таких як матеріали, внутрішня геометрія та змащення. Сьогодні, виробники сферичних роликових вальниць прагнуть вдосконалити цей виріб, зробити його більш екологічно чистим і довговічним.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. MICHAEL JERMANN What do you know about Spherical Roller Bearings? [Архівовано 13 листопада 2017 у Wayback Machine.]
  2. Patent №52506
  3. Spherical Roller Bearings. Архів оригіналу за 5 січня 2018. Процитовано 1 березня 2018.