Терезіанський кодекс
Терезіанський кодекс (лат. Codex Theresianus) — австрійський кримінальний кодекс.
У 1753 році імператриця Марія Терезія започаткувала комісію для кодифікації загальноавстрійського цивільного та кримінального права. Ця комісія склала терезіанський кодекс цивільного права (1767), вкрай недосконалий і тому незабаром потребував змін. За рік було видано й карний кодекс, відомий під назвою Nemesis Theresiana або Constitutio criminalis Theresiana (Терезіана).
Кодекс складався з двох частин, із яких перша належала до процесуального, а друга — до матеріального права. Кодекс мав жорстокий характер, дозволялося застосування тортур, скасованих, щоправда, 1776, насамперед завдяки наполяганням державного радника Йозефа фон Зонненфельда. У кодексі вперше були викладені початки міжнародного гуманітарного права, зокрема стосовно відносин з іноземними судами й виконавчими службами.
Злочини в Терезіані розділялися на дуже тяжкі, тяжкі та легкі. Покарання особи, що вчинила легкі, а особливо дуже тяжкі та тяжкі, призначалися дуже суворі, зокрема різні види смертної кари та тілесні покарання. За легкі злочини могли бути призначені штрафи та конфіскація майна.
- Марисюк К. Б. Кримінально-правова політика у сфері майнових покарань на українських землях у складі Австрії (1772–1848 рр.)[недоступне посилання з липня 2019] // Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Серія юридична. Випуск № 3 (2011)
- Криштанович М. Правове забезпечення діяльності правоохоронних органів в Галичині (1772 р. — початок ХХ ст.)[недоступне посилання з липня 2019] // Ефективність державного управління Збірник наукових праць Випуск 29 (2011)
- Von der Österreichischen Nationalbibliothek digitalisierte Ausgaben
- Л. M. Маймескулов, О. H. Ярмиш. Терезіана// З «Юридичної енциклопедії» [Архівовано 3 липня 2013 у Wayback Machine.]
Це незавершена стаття з права. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |