Ганс Файхінгер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ганс Файхінгер

Ганс Файхінгер ( нім. Hans Vaihinger ; 25 вересня 1852 , Нерен , близ Тюбінгена - 18 грудня 1933 Галле) - німецький філософ - песиміст , професор університетів у Страсбурзі з 1883 , в Галле з 1906 . Відомий головним чином як автор філософії «начебто» ( Philosophie des Als Ob , Berlin , 1911) і засновник фікціоналізма .

Філософські погляди[ред.ред. код]

Склав собі ім'я у філософській літературі головним чином своїм коментарем до «Критики чистого розуму» Канта. Твір було розраховано на п'ять томів. Перший том містить коментар до передмови 1- го видання « Критики » та до введення 1 і 2 видань. Тут запропоновано новий виклад відносини Канта до Юма , а також « методологічний аналіз критики чистого розуму ».

Файхінгер сприяв встановленню правильного погляду на розвиток теоретичної філософії Канта , прийнявши в процесі цього розвитку два періоди: перший - до критицизму , другий - всередині самого критицизму . Як у першому , так і в другому Файхінгер розрізняє три ступені:

  • у першому -
  1. догматичну точку зору Лейбніца , 1750-60 ;
  2. емпіричне вплив Юма , 1760-1764 ;
  3. критичну точку зору ( « Мрії духовидця » ) 1765 - 1766 ,
  • у другому -
  1. догматичний вплив « Нових дослідів » Лейбніца , 1769 ,
  2. скептичний вплив Юма , 1772 (листи до Герца ),
  3. критицизм , 1781 .

Головні статті Файхінгера , присвячені Канту :

  • « Die Erdmann - Arnoldtsche Controverse über Kants Prolegomena » (у « Philosophische Monatshefte » , 1880) ;
  • « Zu Kants Widerlegung des Idealismus » (у « Strassburger Abhandlungen für Philosophie »).

Разом з Рейці Файхінгер становить бібліографію про Канта , розпочату друкуванням в « Altpreussische Monatsschriften » в 1882 р. Він видавав журнал , спеціально присвячений Канту : « Kantstudien ».

Файхінгер належить до тієї фракції новокантіанців , яка , слідуючи за Ланге , намагається провести суб'єктивістичний скептицизм. З робіт його в цьому напрямку видається « Hartmann , Dühring und Fr . A. Lange » ( Ізерлон , 1876).

Крім свого істотного внеску у справу розвитку філософської спадщини Канта , Файхінгер відомий як продовжувач традицій європейського песимізму XIX століття в особі таких його представників як Шопенгауер і Ніцше . Про філософію останнього оповідає рукопис « Ніцше . Філософ заперечення » .

Ганс Файхінгер , автор концепції фікціоналізма , висуває ідею про створювані людьми пояснюючі фікції ( гіпотетичні фікції ) , які і дозволяють людині сприймати світ , перетворюють предмети світу в об'єкти пізнання. До пояснюючих фікцій людина ставиться "начебто" вони істини[1].

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]