Ейрік II (король Норвегії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ейрік II

Ейрік II (1268 - 1299) - король Норвегії з 1280 до 1299 року.

Життєпис[ред.ред. код]

Син Магнуса VI, короля Норвегії, та Інгеборг Естрідсен. Ще за правління батька у 1273 році коронований у м.Берген. Втім це надавало якоїсь влади, а лише закріплювала спадковість влади у майбутньому.

Лише після смерті батька у 1280 році Ейрік стає повноцінним королем. Проте фактично у перші роки його володарювання керували справми королівства члени малої королівської ради - Конгсрата. З часом й Ейрік II долучився до управління Норвегією та її володіннями. в цілому він продовжував політику Магнуса VI, підтримуючи дружні стосунки з Шотландією, Англією, Швецією та Данією.

У 1281 році були доповненні законодавчі положення для Ісландії.

Були влаштовані вдалі шлюби з представниками шотландських династій. Тільки в посаг за Маргарет, свою першу дружину, Ейрік II отримав 14 тисяч стерлінгів марок.

Але на відміну від батька Ейрік II вирішив суттєво обмежити права та привілеї духівництво, для чого вступив з ним у відкритий конфлікт, зокрема архієпископом Йоном Раудом. Також було заборонено вивезення срібла за межі країни, яке до цього здійснювали священники для підтримки святих місць у Палестині. За це короля прозвали "ненависник священиків". після смерті у 1283 році архієпископа Йона спротив церкви послабшав, а у 1290 році було укладено новий конкордат, згідно з яким права та привілеї церкви значно зменшувалися.

За його правління продовжує посилюватися вплив німецьких купців у найважливіших містах країни, особливо у Бергені. Наприкінці 1280-х років Ейрік спробував змінити політики щодо ганзейських міст, позбавивши тих привілеїв. Втім ця спроба виявилася невдалою. Зрештою було укладено мир з Ганзою, згідно з яким німецькі торгівці зрівнювалися у правах з норвезькими, але не мали право торгувати всередині країни.

У 1289-1295 Ейрік II вирішив втрутитися у суперечки всередині Данського королівства. За цей час він здійснив чотири великих військових кампанії, головною метою яких було закріплення у протоці Зунд та на узбережжі Ґалланд. Врешті-решт було у 1298 році укладено мир, згідно з яким данські аристократи, яких підтримував Ейрік II отримали реабілітацію, але Ейрік не зміг розширити свої володіння та привілеї за рахунок Данії. Водночас Норвегія повинна була компенсувати втрати Ганзи та Данії у цій війні. Такі дії значна погіршили економічний стан країни.

15 липня 1299 року Ейрік II помер у м.Берген.

Родина[ред.ред. код]

1. Дружина - Маргарет (1261-1283), донька Олександра III Данкельда, короля Шотландії.

Діти:

2. Дружина - Ізабела (1272 - 1358), донька Роберта Брюса, графа Карріка

Діти:

  • Інгеборг (1297-1357), дружина Вальдемара Фолькунга, герцога Фінляндського

Джерела[ред.ред. код]

  • Narve Bjørgo: „Eirik 2 Magnusson“ in: Norsk biografisk leksikon, abgerufen 1. März 2011.