Експоненційний об'єкт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Експоненційний об'єкттеоретико категорний аналог множини функцій у теорія множин. Категорії, в яких існують скінченні границі і експоненціали, називаються декартово замкнутими.

Означення[ред. | ред. код]

Нехай в категорії існують бінарні добутки. Тоді експоненціал за означенням є універсальним морфізмом з функтора у . (Функтор з у відображає об'єкт в і морфізми у ).

Іншими словами експоненціал об'єктів і категорії є об'єктом, разом з морфізмом , що називається відображенням оцінки такими, що для будь-якого об'єкта і морфізма існує єдиний морфізм , для якого діаграма нижче є комутативною:

Universal property of the exponential object
Universal property of the exponential object

Якщо експоненціал існує для всіх у , то функтор, що відправляє у є правим спряженим до . У цьому випадку існує натуральна бієкція:

.

Приклади[ред. | ред. код]

  • У категорії множин експоненціал це множина всіх функцій з у . Для будь-якого відображення відображення задається як:
.
  • У категорії топологічних просторів експоненціал існує, якщо локально компактний гаусдорфів простір. В цьому випадку - множина неперервних функцій з у з компактно-відкритою топологією. Якщо не є локально компактним гаусдорфовим простором, то експоненціал може не існувати (простір буде існувати, але відображення може не бути неперервним). З цієї причини категорія топологічних просторів не є декартово замкнутою.

Література[ред. | ред. код]

  • Adámek, Jiří; Horst Herrlich; George Strecker (2006) [1990]. Abstract and Concrete Categories (The Joy of Cats). John Wiley & Sons. Архів оригіналу за 16 лютого 2020. Процитовано 13 березня 2020.
  • Awodey, Steve (2010). Chapter 6: Exponentials. Category theory. Oxford New York: Oxford University Press. ISBN 978-0199237180.