Квітлавак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Куітлауак)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Квітлавак
Народився 1476
Теночтітлан
Помер 1520
Теночтітлан
·натуральна віспа
Діяльність політик
Знання мов науатль
Посада Tlatoani of Tenochtitlánd
Батько Ашайакатль
Брати, сестри Монтесума II
У шлюбі з Isabel Moctezumad
Діти Maria Bartolad
Квітлавак

Квітла́вак (науатль Cuitlāhuac, МФА[kʷiˈt͡ɬaːwak]; 1476-1520) — з 1499/1500 до 1520 року володар Істапалану як Квітлавак II, після цього 10-й тлатоані Теночтітлану у 1520 році (липень-жовтень).

Життєпис[ред. | ред. код]

Був сином Ашаякатля та Хочиквеєль, доньки Квітлавака I, володаря міста Істапалапана. Спочатку був володарем міста Істапалапана, який отримав від свого діда.

З моменту окупації Теночтітлану військами Ернана Кортеса став заручником іспанських загарбників. Проте у червні 1520 року його відпустили за порадою його брата Монтесуми II, сподіваючись, що Квітлавак вгамує незадоволених ацтеків. Проте він очолив повстання у Теночтітлані.

Незабаром, 30 червня 1520 року, іспанців та їхніх союзників вигнали з долини Мехіко. Втрати їх були: 600 іспанців, 2000 воїнів Тласкали, усі гармати та награбоване золото. Разом з тим Квітлаваку не вдалося завадити відступу Кортеса з Теночтітлану. Це дозволило іспанцям знову зібрати свої сили й вже 7 липня 1520 року біля селища Отумба повністю знищили ацтецьку армію. Після цієї перемоги Кортес відійшов до Тласкали, де отримав підкріплення.

У свою чергу Квітлавак, який тоді ж офіційно посів трон, намагався накопити значні сили, відновити мирні угоди та встановити дружні стосунки із Тласкалою та тарасками. Але останні відмовили у підтримці.

Ернан Кортес застосував нову стратегію, за якою поступово захоплював міста навколо Теночтітлану. У цей час Квітлавак помер від натуральної віспи, яку принесли іспанці.

Родина[ред. | ред. код]

Син — Івецатоцин

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin, Heidelberg : Springer-Verlag, 2003. — 992 (XVI) с. — ISBN 3-540-00238-3. (англ.)

Джерела[ред. | ред. код]

  • Hassig, Ross (1988). Aztec Warfare: Imperial Expansion and Political Control. Norman: University of Oklahoma Press. ISBN 0-8061-2121-1. (англ.)