Поль Шабас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Поль Шабас
фр. Paul Chabas

Народження 7 березня 1869(1869-03-07)[1][2][3]
Нант
Смерть 10 травня 1937(1937-05-10)[1][3][4] (68 років)
  Париж
Країна  Франція[5]
Жанр портрет
Навчання Академія красних мистецтв Франції
Діяльність художник, ілюстратор
Вчитель Адольф Вільям Бугро, Тоні Робер-Флорі, Гюстав Буланже і Жюль Лефевр
Твори At duskd, Paul Chabas - Portrait de la femme de l'artisted і September Mornd
Брати, сестри Maurice Chabasd[6]
Роботи в колекції Музей Прадо, Музей мистецтва Метрополітен[7], Museum of the History of Franced, Музей мистецтва Сан-Паулу, Музей д'Орсе, Національний музей образотворчого мистецтва[8], Смітсонівський музей американського мистецтва[9], Версальський палац, musée Petiet de Limouxd, Карнавале і Музей витончених мистецтв Парижаd
Нагороди
командор ордена Почесного легіону
Автограф

CMNS: Поль Шабас у Вікісховищі

Поль Еміль Шабас (також Шаба, фр. Paul Émile Chabas; нар. 1869(1869) в Нанті, пом. 1937 у Парижі, Франція) — французький художник.

Навчався в Академії витончених мистецтв (фр. Académie des Beaux-Arts), його вчителем був Вільям-Адольф Бугро (фр. William-Adolphe Bouguereau). Писав портрети й оголену натуру, на його роботи мали істотний вплив численні поїздки, в тому числі до Норвегії, Алжиру та Греції. Виставлявся в Паризькому салоні, де здобув кілька нагород. Лицар ордена Почесного легіону.

Поль Шабас, Вересневий ранок, 1912, олія. Музей мистецтва Метрополітен

Найбільшу популярність здобули картини оголеної натури. Одна з його картин, «Вересневий ранок» (фр. Matinée де Septembre), написана 1912-го, призвела до секс-скандалу в Нью-Йорку. Образ був створений протягом трьох років у Франції, виставлений у Паризькому салоні, де відзначений золотою медаллю, не викликаючи суперечки. Художник вирішив продати цю картину в Сполучених Штатах, в надії на більш високу ціну. Твір, виставлений у вітрині галереї на Мангеттені, збурив пуритансько орієнтовану частину суспільства. Судовий процес і галас у пресі призвели до того, що картина стала дуже популярною. Було продано мільйони копій, завдяки репродукціям у книжках, журналах, на листівках, бомбоньєрках, та навіть на парасольках і підтяжках. Образ став одночасно символом кічу і успіху, досягнутого завдяки скандалу. Проте це була одна з найпопулярніших картин на початку двадцятого століття. Вона справила істотний вплив на масову культуру США.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]