Сталеві печери

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сталеві печери
Оригінал The Caves of Steel
Жанр містична література, роман / науково-фантастичний роман
Автор Айзек Азімов / Айзек Азімов
Мова англійська
Написаний 1954
ISBN-10: 84-9793-730-9

Сталеві печери (англ. The Caves of Steel, 1954) — науково-фантастичний роман, детектив Айзека Азімова, присвячений пригодам двох детективів майбутнього — землянина Іллі Бейлі та людиноподібного робота Даніела Оліво.

Вперше опубліковано в «Galaxy Magazine» в 1953 році, в 1954 році випущений видавництвом «Doubleday».

Сюжет[ред.ред. код]

Дія роману відбувається в далекому майбутньому на Землі в місті-нащадку сучасного Нью-Йорка. Земляни змушені жити в гігантських перенаселених підземних містах, використовуючи енергію земних надр і харчуючись штучно синтезованою їжею. Безробіття, тіснота та нестача ресурсів розвинули у людей роботофобію та агорафобію.

Поряд з Нью-Йорком знаходиться Космотаун, спеціальне місце, де живуть спейсери — жителі інших 50 заселених планет, які фактично контролюють Землю і стоять на заваді тому, щоб земляни покинути планету і заселили Галактику. На відміну від землян спейсери процвітають. Незначне за кількістю населення їхніх планет використовує роботів для виконання більшості робіт. Спейсери мають панічний страх перед земними мікробами. На Землі існує рух медієвістів, що виступає за повалення уряду і розрив контактів зі спейсерами.

Роботехніки спейсерів Хен Фастольф і Рой Сартон займалися проблемою конструювання людиноподібних роботів. Був створений Р. Даніл Оліво (R. Daneel Olivaw), чия зовнішність була точною копією Сартона. Зав'язка сюжету — вбивство Сартона у власному будинку в Космотауні пострілом із бластера. Щоб уникнути скандалу, поліції Нью-Йорка довелося виділити для розслідування свого співробітника Елайджу Бейлі. У напарники йому спейсери (під впливом Фастольфа) призначили Р. Даніл Оліво, якого зовнішньо дуже важко відрізнити від спейсера.

Бейлі з'ясовує, що медієвісти знали про те, що Р. Даніл Оліво — робот, незважаючи на засекреченість цієї інформації. Він також з'ясовує, що поліцейський комісар Ендербі, його начальник, також був медієвістом і намагався знищити Даніла. Однак Ендербі помилився і вистрілив у самого Сартона, який відкрив йому двері. Бейлі звинувачує Ендербі у вбивстві, проте не видає його владі. Хен Фастольф, задоволений результатом розслідування, усвідомлюює, що для заохочення землян до галактичної експансії потрібно закрити Космотаун (як подразник ненависті до спейсерів) та діяти через співпрацю з лідерами мідієвістів.

Див. також[ред.ред. код]