Тупокришник тонкий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Тупокришник тонкий
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Відділ: Мохи (Bryophyta)
Клас: Листостеблові (Bryopsida)
Підклас: Брієві (Bryidae)
Порядок: Гіпнобрієві (Hypnales)
Родина: Тупокришникові (Amblystegiaceae)
Рід: Тупокришник (Amblystegium)
Вид:
A. subtile
Біноміальна назва
Amblystegium subtile
(Hedw.) Schimp.

Тупокришник тонкий (Amblystegium subtile) — вид мохів порядку гіпнобрієвих (Hypnales)[1].

Поширення[ред. | ред. код]

Ареал охоплює такі частини світу: Європа, Північна Америка, Азія[2].

Amblystegium subtile росте в основному на багатій на основу корі в нижній і середній частині стовбура листяних дерев у частково затінених або тінистих і вологих місцях у лісах, часто поблизу струмків і джерел. Рідко колонізує скелю. Він дуже чутливий до забруднення повітря.

Характеристика[ред. | ред. код]

Утворює щільно сплетені покриви від зеленого до жовто-зеленого кольору, які прилягають до основи пучковими ризоїдами. Дуже ніжні, повзучі стебла рясні. Тонкі, висхідні або розлогі гілки мають довжину від 2 до 5 міліметрів, мають нещільне листя. Листки у вологому стані стирчать, іноді слабко односторонні, ланцетні з довгим кінчиком, мають цілісні краї. Вони не мають або мають лише дуже коротку помітну листкову жилку. Листкові клітини в середині листка подовжені ромбічні, товстостінні і в 3–5 разів більші за ширину. Є приблизно 3 ряди квадратних або коротких прямокутних клітин, що простягаються далеко вгору по краях листя.

Мох однодомний. Жовто-червона коробочкова ніжка від 5 до 10 міліметрів завдовжки. Спорова коробочка 1.5 міліметра завдовжки, прямовисна чи дуже злегка зігнута, подовжено-циліндрична, світло-коричнева; конічна кришка буває прямою чи звуженою. Спорові коробочки утворюються дуже часто. Спори дозрівають влітку і восени.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Pseudoamblystegium subtile. The Catalogue of Life (англ.). Процитовано 15.05.2024.
  2. Pseudoamblystegium subtile. Global Biodiversity Information Facility (англ.). Процитовано 15.05.2024.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ruprecht Düll, Barbara Düll-Wunder: Moose einfach und sicher bestimmen. Ein illustrierter Exkursionsführer zu den Arten Deutschlands und angrenzender Länder. Quelle & Meyer, Wiebelsheim 2008, ISBN 978-3-494-01427-2.
  • Jan-Peter Frahm, Wolfgang Frey: Moosflora (= UTB. 1250). 4., neubearbeitete und erweiterte Auflage. Ulmer, Stuttgart 2004, ISBN 3-8252-1250-5.
  • Martin Nebel, Georg Philippi (Hrsg.): Die Moose Baden-Württembergs. Band 2: Spezieller Teil, (Bryophytina II, Schistostegales bis Hypnobryales). Ulmer, Stuttgart 2001, ISBN 3-8001-3530-2.