Інститут Фізметодів Лікування ім. Воровського

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Інститут Фізичних Методів Лікування імені тов. Воровського
Основні дані
Засновано до 1925 р.
Сфера Наукова діяльність, Лікування пацієнтів
Контакт
Ключові особи Караєв Р. - 1й головний лікар
Розташування Чернігів
СРСР СРСР
Адреса просп. Миру, 36

Інститут Фізметодів Лікування імені тов. Воровського — медичний заклад, що існував у Чернігові до 1941 року. З 1931 року — Всеукраїнський курорт.

Історія[ред. | ред. код]

Будівля школи[ред. | ред. код]

1912 року за проектом інженера І.Якубовича у Чернігові з північно-східного боку колишньої Олександрівської площі з`явилось муроване, двоповерхове приміщення. Це був будинок чотирикласної народної школи. Центральний вхід прикрашав чотириколонний портик доричного ордеру, на який спирався балкон. Фронтон було споруджено у стилі українського бароко, на другому поверсі встановили шестигранні вікна. Своєрідний вигляд українського народного стилю надавали споруді ліпний та орнаментальний декори.

Відкриття інституту[ред. | ред. код]

Згодом у цьому приміщенні відкрився Інститут Фізичних Методів Лікування імені Воровського - всеукраїнська медична установа. Організатором і керівником виступив місцевий лікар Р. Караєв.

Медична ситуація на той час в Чернігові була критична - бушувала епідемія туберкульозу. У рік заснування інституту в місті померли 586 осіб, чоловіків — 58,6%, 30% — від заразних хвороб, 32,8 % — осіб до 19 років. Тому відкриття нового медичного закладу було, як ніколи, доречне. За статистикою 1925 р. в Інституті на лікуванні перебували 1212 осіб, 872 з них виписались по одужанню.

Тут лікувались не тільки чернігівці. Сюди прибували хворі за направленням Наркомату охорони здоров`я СРСР з 12 округів. Особливо цей оздоровчий заклад полюбляли шахтарі Донбасу.

У стаціонарному відділенні було 55 ліжок, курс лікування тривав півтора місяця. Хворі приймали ванни загальні та місцеві, вкутування, душ "Шарко", а також дощовий і шотландський душі, ванни — кисневі, вуглекислі, медикаментозні, повітряні, гідроелектричні. Лікували також глиною. Цю процедуру, вперше в Радянському Союзі, запровадив лікар Караєв і саме у Чернігові.

В Інституті лікували хворих на захворювання сердцево-судинної системи, порушення всіх видів обміну речовин, захворювання крові, хвороби суглобів, захворювання нервової системи, захворювання периферійної нервової системи, жіночих статевих органів. Хворих лікували висококваліфіковані лікарі - невропатолог Кільчевська, терапевт Ковальський, гінеколог Іванов, хірург Маслов.

Путівка на стаціонарне лікування коштувала 125 рублів, членам профспілок — 95, амбулаторне лікування — 30 рублів.

Згодом оздоровчій заклад набув такої популярності, що місць в обох відділеннях не вистачало, доводилось записуватись в черги.

З 1931 року Інститут Фізметодів Лікування був затверджений як всеукраїнський курорт. Додатково були виділені палати у приміщенні колишнього будинку губернатора. Кількість стаціонарних ліжок збільшили до 300. Роботу організували у дві зміни. Встановили сучасні, на той час, фізіотерапевтичні апарати, серед них і такі рідкісні, як струмінь Ледюка, застосовувались конденсаторні розряди. Всього було отримано 27 фізіотерапевтичних одиниць за 3 роки.

У 1933 році в Інституті пройшли лікування 2725 хворих, за 9 місяців, 1934 року - 3544. Окрім грязелікування, тут, також, вперше було застосовано лікування сіркою і парафіном і грязегальванізація.

26 січня 1935 року Інститут закрили, а головний лікар — Караєв відбув до Одеси. Але вже 1 червня здравницю поновили, проте стаціонар лише для працівників радянських і партійних органів. Амбулаторно ж отримували лікування всі жителі міста.

З 1939 року і до початку німецько-радянської війни Інститут Фізметодів Лікування очолював лікар Д. Фрідбург. У цей період функціонував фізіотерапевтичний стаціонар на 30 ліжок, а також відпускались процедури амбулаторним хворим.

Післявоєнна доба[ред. | ред. код]

Після війни інститут не відновлювали.

У 1950 році в приміщенні колишнього Інституту організували фізіотерапевтичне відділення обласної лікарні, яке функціонувало до 1966 року, а потім його передали місту, оскільки обласна лікарня отримала нову будівлю.

До 1978 року в будівлі Інституту містилась третя поліклініка, потім сюди переїхала перша. У зв`язку з тим, що у місті була відкрита лікарня №2, кількість лікувальних кабінетів першої поліклініки у цій будівлі різко зменшили.

У наш час[ред. | ред. код]

Нині — міська поліклініка №1.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Леус В. Інститут фізметодів лікування// Чернігівські відомості. - 2003. - 4 квітня. - С.4