Автоматична локомотивна сигналізація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

АЛС — автоматична локомотивна сигналізація. Вона призначена для оповіщення локомотивної бригади про показання світлофора, до якого наближається локомотив, а також у випадках, коли локомотивна сигналізація застосовується як самостійний засіб сигналізації та зв'язку, вказує на кількість вільних блок-ділянок попереду. Показання виводяться на невеликий світлофор, який знаходиться у кабіні машиніста. Додатково локомотивна сигналізація контролює машиніста на предмет проїзду червоного вогню. У цьому випадку АЛС приведе у дію гальма.

Показання АЛС[ред.ред. код]

 • Один зелений вогонь — Дозволяється рух. На шляховому світлофорі, до якого наближається локомотив, горить зелений вогонь.
 • Жовтий вогонь — Дозволяється рух. На шляховому світлофорі, до якого наближається локомотив, горить один або два жовтих вогні.
 • Жовтий вогонь з червоним — Дозволяється рух з готовністю зупинитися. На шляховому світлофорі, до якого наближається локомотив, горить червоний вогонь. У випадку проїзду шляхового світлофора з червоним вогнем на локомотивному світлофорі з'явиться червоний вогонь.
 • Білий вогонь — вказує, що локомотивні пристрої включені, але показання шляхових світлофорів на локомотивний світлофор не передаються і машиніст повинен керуватися тільки показаннями шляхових світлофорів.

Локомотивний світлофор також сигналізує:

 • Зеленим вогнем — про наближення локомотива до шляхового світлофора з одним жовтим миготливим вогнем з одним зеленим миготливим вогнем або з одним жовтим і одним зеленим вогнями.
 • Жовтим вогнем — про наближення локомотива до шляхового світлофора з двома жовтими вогнями, з яких верхній миготливий, а також з іншими вогнями, які вказують про слідування з відхиленням по стрілочному переводу.

На ділянках, де локомотивна сигналізація застосовується як самостійний засіб сигналізації і зв'язку, локомотивний світлофор подає такі сигнали:

 • Зелений вогонь — дозволяється рух зі встановленою швидкістю. Попереду вільні два або більше блок-ділянок.
 • Жовтий вогонь — дозволяється прямувати зі зменшеною швидкістю. Попереду вільна одна блок-ділянка.
 • Жовтий вогонь з червоним — дозволяється прямувати з готовністю зупинитися на блок-ділянці. Наступна блок-ділянка зайнята. У випадку в'їзду локомотива на зайняту блок-ділянку на локомотивному світлофорі з'явиться червоний вогонь.
 • Білий вогонь — вказує, що локомотивні пристрої включені, але сигнали зі шляху на локомотив не передаються.


АЛСН[ред.ред. код]

АЛСН — Автоматична локомотивна сигналізація непереривної дії. Коди передаються на АЛС постійно.

Коди передаються у вигляді серій імпульсів (числова АЛСН), або неперервного сигналу певної частоти (частотна АЛСН). Кодовий струм проходить у рейковому колі (залізнична колія, замкнена колісними парами потяга) чи у спеціальному шлейфові, прокладеному вздовж колії, створене магнітне поле вловлюється індуктивним давачем, встановленим перед першою колісною парою.

Для зменшення завад використовуються частоти (25+50n) Гц, тобто проміжні між гармоніками промислового струму.

На залізницях України застосовується переважно АЛСН числового типу з частотою-носієм 25 Гц. Серії імпульсів мають тривалість 1,60…1,86 с. Значення кодових комбінацій:

 • три імпульси 220…350 мс з проміжками 120 мс
зелене світло;
 • два імпульси 350…600 мс з проміжком 120 мс
жовте світло;
 • поодинокі імпульси 230…300 мс (двічі за період)
жовте світло з червоним.

Різна тривалість серій імпульсів, а також неоднакова (±8 Гц) частота-носій на сусідніх ділянках дає змогу контролювати справність ізолюючих стиків між ними.

АЛСТ[ред.ред. код]

АЛСТ — автоматична локомотивна сигналізація точкової дії. Коди передаються на локомотив тільки на певних ділянках (крапках). Зазвичай, на кордоні блок-ділянки.

АЛСК[ред.ред. код]

АЛСК — це комбінована автоматична локомотивна сигналізація. Може працювати як АЛСН або як АЛСТ

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 • Інструкція з сигналізації на залізницях СРСР