Залізничний транспорт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ретро-поїзд на Great Central Railway з паровозом GWR 5101
Залізничний транспорт
Довжина залізничної мережі різних країн
Країна Довжина залізниць (км)
× весь світ 1 122 650
1 США 194 731
2 Росія 87 157
3 Китай 71 600
4 Індія 63 518
5 Канада 49 422
6 Німеччина 45 514
7 Австралія 41 588
8 Аргентина 34 463
9 Франція 32 682
10 Бразилія 31 543
11 Польща 23 420
12 Японія 23 168
13 Україна 22 473
14 ПАР 22 298
15 Мексика 19 510
16 Італія 19 493
17 Велика Британія 16 893
18 Іспанія 14 189
19 Казахстан 13 601
20 Швеція 11 481
21 Румунія 11 385

Залізни́чний тра́нспорт (залізни́ця) — вид рейкового транспорту, що здійснює перевезення пасажирів та вантажів в колісних екіпажах, що рухаються залізничною колією. Залізничний транспорт є галуззю промисловості, частиною транспортної мережі логістичних ланцюгів, які сприяють міжнародній торгівлі і економічному зростанню.

У загальному сенсі залізничний транспорт складає світову залізничну мережу.

Головні складові[ред. | ред. код]

Головними складовими залізничного транспорту є:

 • матеріальна (власне залізниця), що ділиться на
 • інфраструктуру: залізнична колія і штучні споруди (мости, тунелі, вокзали, станції, депо), пристрої сигналізації, централізації і блокування (СЦБ), контактна мережа (прилади електропостачання, тягові підстанції)
 • рухомий склад: тяговий (локомотиви) і не тяговий (вагони) — вантажні і пасажирські
 • експлуатаційна, що в свою чергу ділиться на:
 • технічну експлуатацію — диспетчерське керування, розробка оптимальних способів керування процесом перевезень;
 • комерційну експлуатацію — відносини з вантажовідправниками / вантажоотримувачами / вантажовласниками і пасажирами.

Історія[ред. | ред. код]

Див. також Історія залізничного транспорту в Україні

За принципом залізниці був збудований у VI ст. до н. е. волок (діолк) у місті Коринф[1].

У XVII столітті була збудована Воллатонська вагонна дорога, що вважається першою залізницею в світі. Працювала вона на кінній тязі. У XIX столітті в містах за цим же принципом була влаштована конка, що стала попередницею трамваю.

Англійські інженери Джеймс Ватт і Джордж Стефенсон у 1825 році побудували першу залізницю, по якій ходили паровози зі Стоктона в Дарлінгтон. Після цього почалося інтенсивне будівництво залізниць в Англії, континентальній Європі та Північній Америці, як заощадливого і швидкого виду транспорту та зв'язку. Після Другої світової війни паровози були замінені електровозами і тепловозами. У той же час розвивалися інші види транспорту: автомобільний, повітряний, водний, і залізниці перестали бути основним способом пересування на великі відстані. З 1970-х років почалося інвестування у швидкісні залізничні системи. В Англії почав експлуатуватися високошвидкісний дизельний локомотив, спеціальні лінії були побудовані в Японії і Франції.

У багатьох країнах довжина залізничної мережі скорочується. Так, у США колись було понад 400 000 км залізничного полотна.

Залізничний транспорт і безпека[ред. | ред. код]

Залізничний транспорт є значно безпечнішим (в кілька разів) у порівнянні з авіа, автомобільним і морським транспортом.[2]

Аварія на вокзалі Монпарнас, Париж, 1895.

Першою людиною, що загинула під потягом був депутат англійського парламенту Вільям Гаскіссон. Він перебував на відкритті першої залізничної дороги Ліверпуль — Манчестер, хоча за настановою лікаря бути він там не мав. Того дня він вийшов прямо на колію, щоб привітатися з герцогом Веллінґтоном, одначе не помітив поїзда, що рухався в кількох метрах від нього.

Поїзд їхав досить повільно (перші паротяги набирали швидкість не більше 27 км/год), одначе Гаскіссон впав у паніку і не встиг відійти вбік. Паротяг наїхав на нього й переламав англійцю ноги, а за кілька годин той помер у лікарні.[3]

Залізничний транспорт у світі[ред. | ред. код]

Країни без залізниці[ред. | ред. код]

Залізничний транспорт в Україні[ред. | ред. код]

Першою залізницею в Україні стала Балаклавська залізниця або Велика Кримська Центральна залізниця (англ. Grand Crimean Central Railway) — військово-польова залізниця стандартної колії, побудована в 1855 році під час Кримської війни. Загальна довжина залізниці становила близько 23 км. Мета будівництва цієї залізниці полягала в постачанні для армій союзників, які брали участь в облозі Севастополя. Вперше в історії на цій залізниці було сформовано санітарний поїзд.[4]

Першою цивільною залізницею в Україні стала Перемишль — Львів (1861) на заході, другою — Одеса — Балта (1865) на півдні країни, третьою — Львів — Чернівці — Ясси (1866). Вже з 1868 року будувалися багато залізниць.

Залізнична мережа України в основному сформувалася до кінця XIX ст. Щільність залізничних шляхів сполучення в Україні становить 38 км на 1 тис. км, у Франції, наприклад, 65 км на 1 тис. км (1983 р.). Мережа залізниць найщільніша на південному сході (Донбас), а також на заході країни. Загальна довжина залізничних шляхів загального користування— 22,7 тис. км, із них 43.7 % електрифіковано, 8,0 тис. км, або 35 %, є дво- і багатоколійними.

Найважливішими залізничними магістралями України є:

Найбільшими залізничними вузлами з розвиненим станційним господарством є Київ, Львів, Харків, Дніпро, Фастів I, Козятин I, Дебальцеве, Ясинувата, Жмеринка, Імені Тараса Шевченка, Знам'янка тощо.

Організаційно залізничний транспорт України загального користування підпорядкований Державній адміністрації залізничного транспорту України, до сфери управління якої належить шість залізниць:

Основними вантажами є мінеральні добрива, будівельні матеріали, кам'яне вугілля та руди, зокрема залізні. Важливе місце займають також різноманітні метали і нафтові вантажі.

Ці вантажі становлять близько чверті усіх перевезень. Найбільш напруженими лініями вантажопотоків є Кривий Ріг — Дніпро — Дебальцеве, Кривий Ріг — Ім. Тараса Шевченка — Фастів — Козятин — Львів, а також лінії до морських портів: Одеси, Бердянська, Маріуполя та ін.

Найважливішою проблемою для України при її інтеграції у європейську єдину залізничну систему є звуження ширини української залізничної колії (1520 +8; -4 мм) до європейського зразка (1435 мм), як у сусідніх Польщі, Словаччині, Угорщині та Румунії. Зараз на кордоні з цими державами існують складні системи переведення рухомого складу поїздів з колії на колію, що значно знижує ефективність роботи залізничного транспорту, зокрема в часі.

Галерея[ред. | ред. код]


Організація руху[ред. | ред. код]

Найважливішими принципами організації руху на мережі залізниць є:

 • повне забезпечення потреб населення в транспортному обслуговуванні при безумовному виконанні безпеки руху поїздів, безпеки пасажирів, збереження вантажів, багажу та вантажобагажу;
 • виконання заявок вантажовідправників на перевезення вантажів;
 • тісна взаємодія всіх підрозділів, що забезпечують перевізний процес: станцій, вокзалів, ділянок, напрямків, локомотивних і вагонних депо, які будують свою роботу на основі розроблених технологічних процесів за суворого дотримання безпеки руху, принципів паралельності операцій, ритмічності і рівномірності;
 • організація вагонопотоків у поїзди згідно плану формування, підвищення транзитності і швидкості просування за напрямами;
 • просування поїздів по ділянках суворо за графіком, виконання якого обов'язково для всіх служб і підрозділів залізничного транспорту;
 • встановлення технічних норм для станцій, відділень і залізниць;
 • організація оперативного планування і диспетчерського керівництва на мережі.

Ці принципи реалізуються при широкому впровадженні засобів автоматики, телемеханіки, комплексних автоматизованих систем та оптимізації моделі управління перевізним процесом.

Закон України «Про залізничний транспорт» визначає економічні, правові та організаційні засади діяльності залізничного транспорту, його роль і місце в економіці та соціальній сфері країни. Він регламентує відносини залізничного транспорту з органами державної влади, іншими видами транспорту, юридичними особами і громадянами, які є власниками об'єктів залізничного транспорту, а також з пасажирами, відправниками та одержувачами вантажів, вантажобагажу та багажу.

Статут залізничного транспорту регулює відносини між залізницями і вантажовідправниками, вантажоодержувачами, пасажирами, іншими фізичними та юридичними особами, при користуванні послугами транспорту і визначає їх права, обов'язки і відповідальність.

Зовнішньоекономічна діяльність залізничного транспорту відповідно до Закону «Про залізничний транспорт» визначається договорами, а внутрішньоекономічна — правилами. Такими документами, що регламентують перевізний процес, є:

 • Збірник правил перевезення вантажів на залізничному транспорті;
 • Правила перевезення небезпечних вантажів по залізницях;
 • Технічні умови навантаження і кріплення вантажів.

Основою поточної роботи всіх підрозділів транспорту є план перевезень, за даними якого складається план формування поїздів, що розділяє сортувальну роботу між станціями. Для забезпечення виконання плану перевезень здійснюється технічне нормування, що передбачає розподіл вагонного і локомотивного парків між дорогами і відділеннями відповідно до їх потреб, найкраще використання рухомого складу і пропускної здатності ліній.

Документом, який об'єднує діяльність всіх підрозділів залізничного транспорту, що забезпечує злагодженість у їхній роботі, є графік руху поїздів. На основі графіка і плану формування поїздів розробляються технологічні процеси, що забезпечують чітку взаємодію парків і районів станцій. Поточна технічна робота підрозділів мережі залізниць здійснюється при обов'язковому виконанні наказів та інструктивних вказівок Укрзалізниці.

Вантажні поїзди[ред. | ред. код]

Перевезення навалювальних вантажів є одним з переваг залізничного транспорту. Низькі або практично нульові витрати при завантаженні та розвантаженні, а також низькі енерговитрати дозволяють потягам перевозити такі вантажі дешевше, ніж автотранспортом.[5]

Вірші[ред. | ред. код]

Глазовий Павло Прокопович: Нервовий пасажир.[6]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://web.archive.org/web/20110721083013/http://www.sciencenews.gr/docs/diolkos.pdf
 2. Face the facts on transport safety [Архівовано 11 жовтня 2010 у Wayback Machine.] (англ.)
 3. П’ять несподіваних фактів про історію залізниці. Tokar.ua (uk-UA). 5 листопада 2018. Архів оригіналу за 6 листопада 2018. Процитовано 5 листопада 2018. 
 4. General Order after the Fall of Sebastapol: Prince Gortschakoff. victorianweb.org. Процитовано 11 вересня 2022. 
 5. Міжнародні залізничні перевезення. Архів оригіналу за 20 лютого 2020. 
 6. Глазовий, Павло. Нервовий пасажир. Архів оригіналу за 20 жовтня 2020. Процитовано 29 вересня 2020. 

Посилання[ред. | ред. код]