Адорація (обряд)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Монстранція, посудина для виставлення Святих Дарів у ході поклоніння

Адора́ція, Поклоні́ння Святи́м Да́рам (лат. adoratio — «поклоніння») — у Католицькій церкві різновид позалітургійного пошанування Святих Дарів, освячених у ході Євхаристії. Як правило має форму виставляння Святих Дарів на вівтар у спеціальній посудині — монстранції, варіанті дароносиці, і проведення спеціального богослужіння; або приватної молитви віруючих перед виставленими Дарами.

Обряд адорації починається з виставляння Тіла Христового в монстранції на вівтар храму, клірики й народ у цей час схиляють коліна. Виставляння супроводжується спеціальними піснями, присвяченими Евхаристії — найчастіше на початку адорації співається O salutaris hostia, а наприкінці — Tantum ergo. Після виставляння Дарів присутні на богослужінні моляться; поклоніння Святим Дарам завершується благословенням, коли священик благословляє уклінних віруючих дароносицею.

Історія[ред.ред. код]

Обряд адорації виник у Західній Європі на початку XIII століття. Вчення Церкви в Середньовіччі заохочувало поклоніння Святим Дарам, як видимий знак віри. Одним з перших історично засвідченим фактом адорації було поклоніння Дарам в 1226 році в Авіньйоні, як дяка Богові за перемогу над альбігойцями. В 1264 році в літургійний календар Католицької церкви було включено свято Тіла й Крові Христових, центральним елементом якого згодом стала процесія з дароносицею поза храмом. Це свято значною мірою сприяло розвитку позалітургійного поклоніння Святим Дарам. Повсюдний характер у Західній церкві адорації придбали в XV столітті, а в XVI—XVII століттях обряд адорації придбав більш-менш фіксовану форму.

Православне богослужіння не знає поклоніння Святим Дарам, окрім як під час Причастя. Це становить істотну відмінність від католицької церкви[1].

Див. також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. hram.in.ua Літургія Ранішосвячених Дарів

Джерела[ред.ред. код]