Алі-Акрам

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Алі-Акрам
Помер 1556
Конфесія іслам
Батько Юсуф-бей

Алі-Акрам (д/н — 1566) — останній казанський хан у 15531556 роках.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Син Юсуфа, бія Ногайської Орди. Ймовірно, перебрався до Казані після 1533 року, коли його сестра Сююмбіке стала місцевою ханшею.

Ймовірно, брав участь у війні з Московським царством. Після захоплення московським військом у жовтні 1552 року Казані й приєднанні ханства до Московського царства, Алі-Акрам відступив на північ.

У 1553 року казанська знать з антимосковської партії на чолі з мурзою Мамиш-Берди оголосило новим казанським ханом Алі-Акрама. Новою столицею держави стало місто Чалим. Деякий час мав допомогу від свого батька.

Спочатку мав успіх у протистоянні з московитами, завдавши поразки Борису Салтикову-Борозку, якого взяли в полон і стратили. У відповідь 1553—1554 роках воєвода Семен Микулінський сплюндрував Арську область. Але Алі-акрам продовжував спротив

У 1554 року на бік хана перейшли марійці. Проти них виступив боярин Іван Мстиславський. Запекла боротьба тривала, оскільки московити не могли здолати хана, а той не мав сил відвоювати Казань.

1555 року ситуація змінилася, коли Юсуфа було повалено власним братом Ісмаїлом, що став новим бієм Ногайської орди. З цього часу допомога Алі-Акраму припинилася й навпаки ногайський бій став союзником Московського царства.

Проте боротьба хана тривала. Але у 1556 році він зазнав низки поразок. Зрештою загинув при штурмі його столиці Чалим.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Худяков М. Г. Очерки по истории Казанского ханства / М. Г. Худяков; [Вступ. ст. М. А. Усманова]; Сов. фонд культуры. — 3-е изд., испр. и доп. — М.: НПО «ИНСАН», 1991. — 318 с. — ISBN 5-85840-253-4. (рос.)
  • История татар с древнейших времён в 7-ми томах. — Казань, 2006.