Анастасія Патрикія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Анастасія Патрикія
Народилася 4 століття
Померла 576(0576)
Ваді-Натрун, Бухейра, Єгипет
У лику преподобних
День пам'яті 10 березня

Анастасія Патрикія (бл. 510 року — бл. 576 року) — свята пустельниця Александрійська. День пам'яті — 10 березня.

Життєпис[ред. | ред. код]

Св. Анастасія походила з благородного візантійського сімейства. Красива і освічена жінка була окрасою імператорського двору. Рано залишилася вдовою, вона зберігала благочестя. Незабаром її без причини імператриця Феодора стала ревнувати до свого чоловіка імператора і свята Анастасія була змушена переховуватися. Таємно найнявши корабель і забравши частину золота що було в неї, залишивши Константинополь, вона відпливла в Александрію[1]. Там вона заснувала поблизу Александрії монастир, де й перебувала, в якому тихо проживала, займаючись рукоділлям[1]. Після смерті імператриці в 548 році, імператор Юстиніан I почав розшукувати втікачку, бо розумів, що кращої дружини йому не знайти. Щоб уникнути шлюбу і повернення до мирської суєти, Анастасія вирушила в скит до авви Даниїла. Той дав їй чоловічий чернечий одяг і розмістив її у віддаленій печері як євнуха Анастасія (нібито чоловіка), приховавши від усіх її справжнє ім'я і стан в суспільстві. Після 28 років молитов і умертвіння плоті, св. Анастасія відійшла до Господа, перед тим написавши на глиняному черепку записку авви Даниїла з повідомленням про те, що скоро вона помре. Той провів з нею останні години її життя і поховав перед входом до печери, де вона трудилася. Тільки після цього він розкрив ім'я Анастасії і повідав історію її життя.

Житіє міститься серед текстів, що об'єднуються в «Житіє авви Даниїла», і відноситься, імовірно, до VII століття.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Преподобная Анастасия Патрикия (10/23 марта) (рос.). PEMPTOUSIA. Архів оригіналу за 7 листопада 2019. Процитовано 13 жовтня 2019.

Література[ред. | ред. код]

  • Грацианский М. В., Лосева О. В. Анастасия Патрикия. Православная энциклопедия. — М. : Церковно-научный центр «Православная энциклопедия», 2001. — Т. II. — С. 257. — ISBN 5-89572-007-2.(рос.)
  • Память преподобной матери нашей Анастасии, переименованной Анастасием скопцом // Жития святых на русском языке, изложенные по руководству Четьих-Миней свт. Димитрия Ростовского : 12 кн., 2 кн. доп. — М.: Моск. Синод. тип., 1903—1916. — Т. VII: Март, День 10.