Антикрихкість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Антикрихкість»
Нассім Ніколас Талеб - Антикрихкість (обкладинка книги).jpg
Обкладинка українського видання
Автор Нассім Талеб
Назва мовою оригіналу Antifragile: Things That Gain From Disorder
Країна США
Мова англійська
Серія Incerto
Тема філософія, математика, бізнес, економіка
Жанр документальна література
Видавництво Random House
Видано 27 листопада 2012
Сторінок 519
ISBN ISBN 1-400-06782-0
Попередній твір Прокрустове ложе
Наступний твір Skin in the Game (book)d

Antifragile: Things That Gain From Disorder (укр. Антикрихкість: речі, що стають кращими від безладу) — книга Нассіма Талеба, що вийшла у 2012 році[1]. Автор робить спробу пояснити, як захиститись від негативних впливів випадковості в житті та отримувати від них користь. Вводить новий термін антикрихкість, як протилежність крихкості в тріаді крихкість — стійкість — антикрихкість.

Огляд книги[ред. | ред. код]

У попередній книзі серії «Incerto», «Чорний лебідь» (2007), Нассім Талеб стверджував, що велику роль в історії відіграють чорні лебеді — рідкісні події, які неможливо передбачити. Тому майбутнє принципово не піддається передбаченню. В «Антикрихкості» автор намагається пояснити, як жити в світі, наповненому чорними лебедями. Ключовим поняттям для цього є антикрихкість. Автор дає їй таке визначення:

«

Деякі речі покращуються від шоків: вони живуть і процвітають в умовах волатильності, випадковості, хаосу і стресорів, та люблять пригоди, ризик, і невизначеність. Та, на противагу поширеності цього явища, немає слова для позначення точно протилежного до крихкості. Давайте назвемо його антикрихким. Антикрихкість це більше ніж міцність або стійкість. Міцне протистоїть шокам і залишається таке саме; антикрихке стає кращим [2].

Оригінальний текст (англ.)
Some things benefit from shocks; they thrive and grow when exposed to volatility, randomness, disorder, and stressors and love adventure, risk, and uncertainty. Yet, in spite of the ubiquity of the phenomenon, there is no word for the exact opposite of fragile. Let us call it antifragile. Antifragility is beyond resilience or robustness. The resilient resists shocks and stays the same; the antifragile gets better
»

Приклади застосування концепції антикрихкості[ред. | ред. код]

Переклади українською мовою[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Michiko Kakutani (December 16, 2012). You Are All Soft! Embrace Chaos! ‘Antifragile,’ by Nassim Nicholas Taleb. www.nytimes.com. The New York Times. Процитовано 8 листопада 2015. 
  2. Нассим Николас Талеб. Антихрупкость. Как извлечь выгоду из хаоса. — Москва : КоЛибри, 2012. — С. 20. — ISBN 978-5-389-05287-1.