Нассім Ніколас Талеб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нассім Ніколас Талеб
араб. نسيم نيقولا نجيب طالب
Taleb's picture 001.png
Народився 1960(1960)
Аміун, Ліван
Місце проживання США, Велика Британія, Ліван
Громадянство / підданство США
Національність США США
Alma mater

Паризький університет (бакалавр наук і магістр наук),
Вортонська школа бізнесу Пенсильванського Університету (MBA),

Університет Париж-Дофін (Ph.D.)
Заклад Політехнічний інститут Нью-Йоркського Університету, Університет штату Массачусетс Амхерст, Курантівський інститут математичних наук
Науковий ступінь доктор філософії з менеджменту
Науковий керівник Іл'єт Жемо (фр. Hélyette Geman), професорка фінансів
Відомий завдяки: прикладна епістемологія, концепція Антикрихкості та Чорного лебедя
Примітки справили вплив: Анрі Пуанкаре, Мішель де Монтень, Бенуа Мандельброт.
Особ. сторінка fooledbyrandomness.com


CMNS: Нассім Ніколас Талеб на Вікісховищі

Нассім Ніколас Талеб (араб. نسيم نيقولا نجيب طالب‎, варіанти імені Нессім або Ніссім, друге ім'я часто читається як Ніколя) — американський есеїст, математик, трейдер ліванського походження, який в своїх працях розглядає проблеми випадковості та імовірності.[1]

Він є автором бестселерів[2][3][4], його книга «Чорний лебідь» (The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable(англ.)), яка вийшла в світ в 2007 році, перед настанням світової економічної кризи, була включена в огляді «The Sunday Times» в перелік дванадцяти найвпливовіших книг, написаних після Другої світової війни.[5]

Є чинним професором в Політехнічному інституті Нью-Йоркського університету і Оксфордському університеті[6][7]. Також практикувався у фінансовій математиці[8], був менеджером фонду хеджування[9][10][11], трейдером на Уолл-стрит[12][13][14], і в даний час є науковим консультантом компанії з управління хедж-фондом Універса Інвестмент (Universa Investments) і Міжнародного валютного фонду.[15][16]

Раннє життя та родина[ред.ред. код]

Народився в 1960 р. в місті Аміун (Ліван) у православній сім'ї. Його батьки мали французьке громадянство і він відвідував французько-ліванський ліцей (Grand Lycée Franco-Libanais). Серед членів його родини є верховний суддя і заступник прем'єр-міністра Лівану, але з початком громадянської війни в 1975 р. його родина втратила значну частину політичного впливу і багатства.

Освіта[ред.ред. код]

Нассім Талеб здобув бакалаврський і магістерський ступінь у Паризькому університеті, має ступінь MBA Вортонської бізнес-школи Університету Пенсильванії (1983) та докторський ступінь (PhD) з менеджменту Паризького університету. Дисертаціїя на тему «Мікроструктура динамічного хеджування» присвячена торгівлі деривативами.

Кар'єра[ред.ред. код]

Фінансова кар'єра[ред.ред. код]

Кар'єра Нассіма Талеба пов'язана із застосуванням на практиці математичних фінансів, менеджментом хедж-фондів та торгівлею деривативами. Втім, Талеб вважає себе більше дослідником випадковості, для якого торгівля на біржі є засобом для досягнення фінансової незалежності.

Протягом кар'єри він займав такі позиції: виконавчий директор в Credit Suisse UBS, трейдер деривативами валют, товарів і фіксованим недоларовим доходом у «First Boston», головний торговець деривативами «Banque Indosuez», виконавчий директор і всесвітній голова арбітражу фінансовими опціонами в «CIBC Wood Gundy», торговець арбітражними деривативами у «Bankers Trust» (тепер «Deutsche Bank»), трейдер у «BNP Paribas», незалежний торговець опціонами на Чиказькій товарній біржі і засновник «Empirica Capital».

Академічна кар'єра[ред.ред. код]

Нассім Талеб є співробітником Курантівського інституту математичних наук, університету штату Массачусетс, Лондонської бізнес-школи та Оксфордського університету, професором інженерії ризику Нью-Йоркського університету.

Співредактор журналу «Ризик та аналіз рішень» (з вересня 2014), провадить викладацьку діяльність в області фінансів.

Письменницька кар'єра[ред.ред. код]

Філософські есе Талеба про невизначеність названі Incerto і складаються з книг: «Обдурені випадковістю» («Fooled by Randomness», 2001), «Чорний лебідь» («The Black Swan», 2007, друга редакція — 2010), «Прокрустове ложе» (2010), «Антикрихкість» («Antifragile», 2012). Стиль текстів Талеба можна описати як напівавтобіографічний, з використанням історій (нарративів), які супроводжуються історичними та науковими коментарями.

«Обдурені випадковістю» (2001) була першою книгою Талеба для широкої публіки і мала темою недооцінку людьми ролі випадковості в житті. Журнал «Fortune» назвав її одною з 75 найрозумніших книг.

Книга «Чорний лебідь» (2007) вийшла майже одночасно з початком глибокої світової економічної кризи. Вона стала справжнім проривом автора до широкої читацької аудиторії, видана накладом понад 3 млн. примірників та перекладена 31-ю мовою. Відзначають, що прямо у тексті книги автор передбачив падіння ключових банків і фактично початок кризи. Книга афоризмів «Прокрустове ложе» (2010) є зібранням афоризмів автора на різні теми.

Четверта книга серії «Incerto» — «Антикрихкість: речі, які стають кращими через безлад» — вийшла у листопаді 2012 року. Талеб вводить поняття «антикрихкості» як протилежності крихкості. Використовуючи багато прикладів з різних областей життя, автор з поняття антикрихкості вибудовує концепцію, яка має допомогти читачам ухвалювати кращі життєві рішення.

Математичні основи і обгрунтування чотирьох книг серії «Incerto» автор приводить на своєму сайті, там же можна прочитати його філософський щоденник.

Ідеї та теорії[ред.ред. код]

«Чорні лебеді»[ред.ред. код]

«Чорними лебедями» автор називає події зі значним історичним впливом, які до їх настання ніхто не міг передбачити і які заднім числом здаються прогнозованими. Сила впливу, винятковість і ретроспективна прогнозованість є трьома визначальними ознаками «чорних лебедів». Історія складається з таких маловірогідних подій і є принципово непрогнозованою. Але людська схильність ігнорувати складність навколишнього світу на користь простих історій маскує вплив «чорних лебедів». З цим пов'язане критичне ставлення автора до суспільствознавства (історичної науки, економіки, політолоігї) і всілякого роду прогнозистів.

Книги за авторством Талеба[ред.ред. код]

Серія «Incerto» (4 томи)[ред.ред. код]

Технічні[ред.ред. код]

Переклади українською[ред.ред. код]

 • Нассім Ніколас Талеб. Чорний лебідь. — Київ : Наш Формат, 2017. — 392 с. — ISBN 9786177279562.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. http://archive.poly.edu/press/_doc/Nassim_Nicholas_Taleb_joins_Polytechnic.pdf
 2. «Hardcover Business Best Sellers», New York Times (2008-11-02).
 3. Mr. Taleb Goes to Washington. The Big Money, The Slate Group. 2009-03-26. Архів оригіналу за 2013-07-22. Процитовано 2009-10-14.  See also Right Out Of The Blue. Businessworld. 2007-04-24. Архів оригіналу за 2013-07-22. Процитовано 2009-10-14. 
 4. The third culture – Nassim Nicholas Taleb. Edge. Архів оригіналу за 2013-07-22. Процитовано 2009-10-14. 
 5. Bryan Appleyard. «Books that helped to change the world», The Sunday Times (2009-07-19).
 6. «NASSIM NICOLAS TALEB, Author of the National Bestseller, The Black Swan, JOINS POLYTECHNIC INSTITUTE OF NYU», Polytechnic Institute of New York University (2008-10-03).
 7. «People directory», University of Oxford, BT Centre for Major Programme Management, Said Business School.
 8. http://www.ft.com/cms/s/0/ddd47642-55b7-11e0-a00c-00144feab49a.html#axzz1I1UzeFiM
 9. «Brevan Howard Shows Paranoid Survive in Hedge Fund of Time Outs», Bloomberg News (2009-03-31): «'black swans' – difficult-to-predict events that can wipe out a fund. The term was popularized by hedge fund manager and author Nassim Taleb.»
 10. «He Said It», Washington Post (2008-10-18): «Nassim Taleb a former hedge fund manager commenting on the performance of accounts run by Universa Investments where he is an adviser….»
 11. «What I read», USA Today (2006-08-04): «Taleb, a hedge fund manager, warns of trying to predict behavior by analyzing past successes.»
 12. Appleyard, Bryan (2008-06-01). Nassim Nicholas Taleb the prophet of boom and doom. The Times (London). Процитовано 2010-05-19. 
 13. The Risk Maverick, Stephanie Baker-Said, Bloomberg L.P., May 2008
 14. Dubner, Stephen. «Straight From the Black Swan's Mouth», The New York Times (2007-05-21).
 15. Baker, Stephanie (2011-07-14). 'Black Swan's' Taleb to Advise IMF on Risk. Bloomberg. 
 16. Baker, Stephanie. «Taleb's Universa Bets on Black Swan Deflation, Hyperinflation», Bloomberg News (2009-06-01).