Насім Ніколас Талеб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нассім Ніколас Талеб
араб. نسيم نيقولا نجيب طالب
Taleb's picture 001.png
Ім'я при народженні араб. نسيم نكولا طالب
Народився 1960(1960)
Аміун, Ліван
Місце проживання США, Велика Британія, Ліван
Країна Flag of Lebanon.svg Ліван
Flag of the United States.svg США
Національність США США
Діяльність філософ, есеїст, математик, письменник, викладач університету, економіст, статистик
Alma mater

Паризький університет (бакалавр наук і магістр наук),
Вортонська школа бізнесу Пенсильванського Університету (MBA),

Університет Париж-Дофін (Ph.D.)
Галузь статистика, Аналіз ризиків, Теорія рішень і теорія ймовірностей
Заклад Політехнічний інститут Нью-Йоркського Університету, Університет штату Массачусетс Амхерст, Курантівський інститут математичних наук
Ступінь доктор філософії з менеджменту
Науковий керівник Іл'єт Жемо (фр. Hélyette Geman), професорка фінансів
Відомий завдяки: прикладна епістемологія, концепція Антикрихкості та Чорного лебедя
Батько Najib Talebd[1]
Мати Minerva Ghosnd
справили вплив: Анрі Пуанкаре, Мішель де Монтень, Бенуа Мандельброт.
Особ. сторінка fooledbyrandomness.com

Wikiquote-logo.svg Висловлювання у Вікіцитатах
CMNS: Насім Ніколас Талеб у Вікісховищі

Насім Ніколас Талеб (араб. نسيم نيقولا نجيب طالب‎, варіанти імені Нессім або Ніссім, друге ім'я часто читається як Ніколя) — американський есеїст, математик, трейдер ліванського походження, який в своїх працях розглядає проблеми випадковості та імовірності.[2]

Він є автором бестселерів[3][4][5], його книга «Чорний лебідь» (англ. The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable), яка вийшла в світ в 2007 році, перед настанням світової економічної кризи, була включена в огляді «The Sunday Times» в перелік дванадцяти найвпливовіших книг, написаних після Другої світової війни.[6]

Є чинним професором в Політехнічному інституті Нью-Йоркського університету і Оксфордському університеті[2][7]. Також практикувався у фінансовій математиці[8], був менеджером фонду хеджування[9][10][11], трейдером на Уолл-стріт[12][13][14], і в даний час є науковим консультантом компанії з управління хедж-фондом Універса Інвестмент (Universa Investments) і Міжнародного валютного фонду.[15][16]

Раннє життя та родина[ред. | ред. код]

Народився в 1960 р. в місті Аміун (Ліван) у православній сім'ї. Його батьки мали французьке громадянство і він відвідував французько-ліванський ліцей (Grand Lycée Franco-Libanais). Серед членів його родини є верховний суддя і заступник прем'єр-міністра Лівану, але з початком громадянської війни в 1975 р. його родина втратила значну частину політичного впливу і багатства. Батько Насіма Ніколаса, доктор Талеб, був лікарем-онкологом, займався антропологічними дослідженнями. Серед його предків — політики, які представляли інтереси православної спільноти Лівану. Так, його дід і прадід по материнській лінії були заступниками прем'єр-міністра Лівану, дід був міністром оборони, а згодом міністром МВС Лівану. Дід по батьковій лінії займав пост верховного судді, а ще в 1861 його прапрапрапрадід служив губернатором напівавтономної Оттоманської провінції на горі Ліван.

Освіта[ред. | ред. код]

Насім Талеб здобув бакалаврський і магістерський ступінь у Паризькому університеті, має ступінь MBA Вортонської бізнес-школи Університету Пенсильванії (1983) та докторський ступінь (PhD) з менеджменту Паризького університету. Дисертація на тему «Мікроструктура динамічного хеджування» присвячена торгівлі деривативами.

Кар'єра[ред. | ред. код]

Фінансова кар'єра[ред. | ред. код]

Кар'єра Насіма Талеба пов'язана із застосуванням на практиці математичних фінансів, менеджментом хедж-фондів та торгівлею деривативами. Втім, Талеб вважає себе більше дослідником випадковості, для якого торгівля на біржі є засобом для досягнення фінансової незалежності.

Протягом кар'єри він займав такі позиції: виконавчий директор в Credit Suisse UBS, трейдер деривативами валют, товарів і фіксованим недоларовим доходом у «First Boston», головний торговець деривативами «Banque Indosuez», виконавчий директор і всесвітній голова арбітражу фінансовими опціонами в «CIBC Wood Gundy», торговець арбітражними деривативами у «Bankers Trust» (тепер «Deutsche Bank»), трейдер у «BNP Paribas», незалежний торговець опціонами на Чиказькій товарній біржі і засновник «Empirica Capital».

Академічна кар'єра[ред. | ред. код]

Насім Талеб є співробітником Курантівського інституту математичних наук, університету штату Массачусетс, Лондонської бізнес-школи та Оксфордського університету, професором інженерії ризику Нью-Йоркського університету.

Співредактор журналу «Ризик та аналіз рішень» (з вересня 2014), провадить викладацьку діяльність в області фінансів.

Письменницька кар'єра[ред. | ред. код]

Філософські есе Талеба про невизначеність названі Incerto і складаються з книг: «Обдурені випадковістю» («Fooled by Randomness», 2001), «Чорний лебідь» («The Black Swan», 2007, друга редакція — 2010), «Прокрустове ложе» (2010), «Антикрихкість» («Antifragile», 2012). Стиль текстів Талеба можна описати як напівавтобіографічний, з використанням історій (нарративів), які супроводжуються історичними та науковими коментарями.

«Обдурені випадковістю» (2001) була першою книгою Талеба для широкої публіки і мала темою недооцінку людьми ролі випадковості в житті. Журнал «Fortune» назвав її одною з 75 найрозумніших книг.

Книга «Чорний лебідь» (2007) вийшла майже одночасно з початком глибокої світової економічної кризи. Вона стала справжнім проривом автора до широкої читацької аудиторії, видана накладом понад 3 млн примірників та перекладена 31-ю мовою. Відзначають, що прямо у тексті книги автор передбачив падіння ключових банків і фактично початок кризи. Книга афоризмів «Прокрустове ложе» (2010) є зібранням афоризмів автора на різні теми.

Четверта книга серії «Incerto» — «Антикрихкість: речі, які стають кращими через безлад» — вийшла у листопаді 2012 року. Талеб вводить поняття «антикрихкості» як протилежності крихкості. Використовуючи багато прикладів з різних областей життя, автор з поняття антикрихкості вибудовує концепцію, яка має допомогти читачам ухвалювати кращі життєві рішення.

Математичні основи і обґрунтування чотирьох книг серії «Incerto» автор приводить на своєму сайті, там же можна прочитати його філософський щоденник.

Ідеї та теорії[ред. | ред. код]

«Чорні лебеді»[ред. | ред. код]

«Чорними лебедями» автор називає події зі значним історичним впливом, які до їх настання ніхто не міг передбачити і які заднім числом здаються прогнозованими. Сила впливу, винятковість і ретроспективна прогнозованість є трьома визначальними ознаками «чорних лебедів». Історія складається з таких малоймовірних подій і є принципово непрогнозованою. Але людська схильність ігнорувати складність навколишнього світу на користь простих історій маскує вплив «чорних лебедів». З цим пов'язане критичне ставлення автора до суспільствознавства (історичної науки, економіки, політолоігї) і всілякого роду прогнозистів.

Є автором поняття «антикрихкість», що означає здатність до вигоди з невдач, втрат, помилок; вміння гартуватися, розвиватися і ставати сильнішими при зіткненні з хаосом.

Бібліографія[ред. | ред. код]

Incerto[ред. | ред. код]

Інше[ред. | ред. код]

Переклади українською[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. http://www.fooledbyrandomness.com/education.pdf
 2. а б NASSIM NICHOLAS TALEB, Author of The National Best Seller, The Black Swan JOINSPOLYTECHNIC INSTITUTE OF NYU (англ.). Polytechnic Institute of New York University. 3 жовтня 2008. Архів оригіналу за 29 березня 2012. 
 3. «Hardcover Business Best Sellers [Архівовано 9 грудня 2008 у Wayback Machine.]», New York Times (2008-11-02).
 4. Mr. Taleb Goes to Washington. The Big Money, The Slate Group. 26 березня 2009. Архів оригіналу за 21 липня 2013. Процитовано 14 жовтня 2009.  See also Right Out Of The Blue. Businessworld. 24 квітня 2007. Архів оригіналу за 21 липня 2013. Процитовано 14 жовтня 2009. 
 5. The third culture – Nassim Nicholas Taleb. Edge. Архів оригіналу за 21 липня 2013. Процитовано 14 жовтня 2009. 
 6. Appleyard, Bryan (19 липня 2009). Books that helped to change the world. The Sunday Times. 
 7. People directory (англ.). University of Oxford, BT Centre for Major Programme Management, Said Business School. Архів оригіналу за 19 квітня 2012. 
 8. Архівована копія. Архів оригіналу за 14 квітня 2012. Процитовано 14 квітня 2012. 
 9. «Brevan Howard Shows Paranoid Survive in Hedge Fund of Time Outs [Архівовано 23 серпня 2012 у Wayback Machine.]», Bloomberg News (2009-03-31): «'black swans' – difficult-to-predict events that can wipe out a fund. The term was popularized by hedge fund manager and author Nassim Taleb.»
 10. «He Said It [Архівовано 25 липня 2012 у Wayback Machine.]», Washington Post (2008-10-18): «Nassim Taleb a former hedge fund manager commenting on the performance of accounts run by Universa Investments where he is an adviser….»
 11. «What I read [Архівовано 7 лютого 2010 у Wayback Machine.]», USA Today (2006-08-04): «Taleb, a hedge fund manager, warns of trying to predict behavior by analyzing past successes.»
 12. Appleyard, Bryan (1 червня 2008). Nassim Nicholas Taleb the prophet of boom and doom. The Times (London). Архів оригіналу за 11 жовтня 2011. Процитовано 19 травня 2010. 
 13. The Risk Maverick [Архівовано 17 лютого 2012 у Wayback Machine.], Stephanie Baker-Said, Bloomberg L.P., May 2008
 14. Dubner, Stephen. «Straight From the Black Swan's Mouth [Архівовано 20 серпня 2010 у Wayback Machine.]», The New York Times (2007-05-21).
 15. Baker, Stephanie (14 липня 2011). 'Black Swan's' Taleb to Advise IMF on Risk. Bloomberg. Архів оригіналу за 27 квітня 2012. Процитовано 14 квітня 2012. 
 16. Baker, Stephanie. «Taleb's Universa Bets on Black Swan Deflation, Hyperinflation [Архівовано 30 грудня 2011 у Wayback Machine.]», Bloomberg News (2009-06-01).