Чорний лебідь (книжка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Назва Чорний лебідь
200px
Автор Нассім Ніколас Талеб
Назва мовою оригіналу The Black Swan
Країна Flag of the United States.svg США
Мова англ.
Тема епістемологія, філософія науки
Видавництво Random House
Публікація 17 квітня 2007
Сторінки 400 (тверда обкладинка)
ISBN ISBN 978-1400063512 (US), 978-0713999952 (UK)
Попереднє видання Fooled by Randomness

The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable (укр. Чорний лебідь: вплив надто неймовірного) — книга про випадковість та невизначеність епістомолога Нассіма Талеба (англ. Nassim Nicholas Taleb). Книга починається визначенням історії як чорної скрині, що спостерігає події та наслідки, але не здатна визначити які події викликали які наслідки. Передостанній розділ присвячений тому, щоб показати нездатність застосування індукції для прогнозування майбутнього на основі історичних спостережень.

В книзі є автобіографічні моменти, достатньо іронії та гумору.

Огляд книги[ред.ред. код]

Талеб розглядає події та імовірності в реальному світі та світах-країнах антиподах Крайністані (Extremistan) і Середністані (Mediocristan).

В книзі автор розглядає такі цікаві явища і дає їм влучні назви (короткі визначення взяті із Словничка в кінці книги):

  • ігрова помилка — ludic fallacy:
  • помилка-перевертень — round-trip fallacy:Плутання відсутністі свідоцтв про Чорних Лебедів (чи ще про щось) зі свідоцтвом відсутності Чорних лебедів (чи ще чогось). Часто вживається статистиками та іншими людьми, які втратили частину здорового ґлузду через розв'язок завеликої кількості рівнянь.
  • помилка підтвердження (або платонічне підтвердження) — confirmation error (or Platonic confirmation):Ви шукаєте випадки, які підтверджують ваші переконання, вашу конструкцію (або модель) — і знаходите їх.
  • помилка прихованих / замовчуваних свідоцтв — fallacy of silent evidence:Оглядаючись на історію, ми не бачимо повної картини, а тільки рожевішу частину процесу.
  • омана розповіді — narrative fallacy:


Дивіться також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]