Чорний лебідь (книжка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Назва «Чорний лебідь»
Автор Нассім Ніколас Талеб
Назва мовою
оригіналу
The Black Swan
Країна Flag of the United States.svg США
Мова англ.
Серія Incerto
Тема епістемологія, філософія науки
Видавництво Random House
Виданий 17 квітня 2007
Сторінки 400 (тверда обкладинка)
ISBN ISBN 978-1400063512 (US), 978-0713999952 (UK)
Попереднє видання Обдурені випадковістю
Наступне видання Прокрустове ложе

The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable (укр. Чорний лебідь: про вплив маловірогідного) — книга есеїста, дослідника та статистика Нассіма Талеба (англ. Nassim Nicholas Taleb), в 2007 році. В книзі стверджується величезний вплив на історію рідкісних подій, які неможливо передбачити, і людська схильність знаходити прості та оманливі пояснення цих подій в ретроспективі. Це стало відоме як теорія чорного лебедя.

Окрім невизначеності, в книзі розглядаються також такі теми, як знання, естетика, способи життя, та використовуються прийоми художньої літератури для ілюстрації викладених ідей.

Книга вийшла незадовго перед початком глобальної фінансової кризи та стала великим комерційним успіхом, провівши 17 тижнів у списку бестселлерів «Нью-Йорк Таймс». Перекладена на більш ніж 27 мов[1]. Лондонська «Таймс» назвала її одною з 12 найвпливовіших книг з часів Другої світової війни. Станом на 2011 рік було продано близько 3 мільйонів примірників[2].

Огляд книги[ред.ред. код]

До відкриття чорних лебедів в Австралії вважалося, що лебеді бувають тільки білими. Автор використовує чорних лебедів, як метафору подій зі значними наслідками, які не можуть бути передбачені, але пост-фактум у людей виникає ілюзія їх закономірності. На думку автора, саме чорні лебеді складають історію, непередбачувану за своєю суттю. Приклади чорних лебедів у книзі: атаки 11 вересня у Нью-Йорку, поява комп'ютерів та Інтернету, Перша світова війна. Трапляються чорні лебеді і в масштабі життя однієї людини[3].

Книга починається з автобіографічних мотивів. Автор описує війну в Лівані (своїй батьківщині), очевидцем якої він був. Посяснює, чому читання газет не збільшує, а зменшує наше знання про світ. Для пояснення своїх ідей Нассім Талеб описує уявні країни Крайністан (Extremistan) і Середністан (Mediocristan). Стверджуючи, що сучасний глобалізований світ рухається в напрямку Крайністану, де все більше значення має унікальність. Талеб піддає критиці експертне співтовариство, яке намагається передбачити те, що передбачити неможливо. Ігнорування цього факту може мати негативні наслідки в сфері прийняття рішень. Автор пропонує відмовитись від спроб передбачити майбутнє чи залежати від передбачень майбутнього у нашому професійному і приватному житті.

Книга рухається від літературного стилю в першій її половині, до більш математичного — у другій. У першій половині Талеб наводить декілька типів помилок: нарративні (людська схильність вірити в історії, які ігнорують складність причинно-наслідкових зв'язків), ігрові (обмеженість релевантності теорії ігор до реального життя), ретроспективні (ілюзія можливості передбачення майбутнього на основі минулого). В аспекті прийняття рішень Талеб описує стратегію штанги, яку він використовував, будучи трейдером. Вона полягає в униканні цінних паперів з «середнім рівнем ризику», натомість він інвестує 85-90 % у малодохідні, але надійні цінні папери, а решту 10-15 у ризиковані інвестиції.

Чорні лебеді можуть мати не тільки негативний, але й позитивний вплив. Дослідженню того, як можна «приручити» чорних лебедів, присвячена наступна книга Нассіма Талеба Антикрихкість, видана у 2012 році.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Taleb Outsells Greenspan as Black Swan Gives Worst Turbulence. Bloomberg. March 27, 2008. 
  2. Charlie Rose Talks to Nassim Taleb. Bloomberg. February 24, 2011. 
  3. Нассим Николас Талеб. Черный лебедь. Под знаком непредсказуемости. — Москва : КоЛибри, 2014. — 736 с. — ISBN 978-5-389-04641-2.

Посилання[ред.ред. код]