Апеллес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Апеллес (грец. Απελλής, бл. 380 до н. е. — 300 до н. е.) — грецький маляр, художник, один із найвизначніших грецьких малярів. Походив із іонічного міста Колофон. Древньоримський історик Пліній Старший розповідав, що Апеллес жив на принципом «nulla dies sine linea» — жодного дня без лінії.

Йому належать портрети володарів (в тому числі Александра III Великого), картини на міфологічно-релігійну тематику й алегорії; роботи Апеллеса відомі тільки з описів, відзначалися новаторством і сміливістю композиції. Він був придворним художником Філіпа ІІ і Олександра Македонського, його твори прикрашали найбагатші палаци світу, він виставляв свої картини на огляд публіки, вислуховував критичні зауваження і виправляв помічені неточності.

Серед інших досягнень Аппелеса були:

  • правильність малюнка;
  • модуляція фігур;
  • психологічна точність передачі характерів і душевних страждань;
  • колоритність і яскравість фарб.

Про твори Аппелеса збереглись тільки свідчення з літературних джерел, в яких його називають найвеличнішим грецьким художником античності. Древньоримський історик Пліній Старший розповідав, що Апеллес жив на принципом «nulla dies sine linea» — жодного дня без лінії.

У часи Аппелеса також відбулося значне вдосконалення гами фарб. У його творчості своє продовження отримала так звана енкаустика — мистецтво особливим чином готувати і накладати на матеріал воскові фарби.

У культурі[ред.ред. код]

Тарас Шевченко в своїй автобіографії з іронією назвав «Апеллесом» дяка-маляра, в якого хотів учитися малювати.

Джерела[ред.ред. код]

  • Шевченківський словник: У двох томах / Інститут літератури імені Т. Г. Шевченка Академії Наук УРСР. — К.: Головна редакція УРЕ, 1978.