Астероїд типу E

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Спектральний клас E — це клас астероїдів, куди входять об'єкти, поверхня яких містить в своєму складі такі мінерали, як енстатит і може мати схожість з ахондритами. Вони складають досить велику частку астероїдів у внутрішній частині поясу, але у зовнішній частині поясу стають дуже рідкісні. Є, однак, і такі, які зустрічаються досить далеко від внутрішньої зони пояса астероїдів, наприклад, (64) Ангеліна. Передбачається, що вони є залишками зовнішніх шарів більш великого астероїда.

Астероїди заданого спектрального класу мають найвищі значення альбедо: їхня поверхня може відображати до 50% падаючого на них сонячного світла, причому відбите світло має злегка червонуватий відтінок, без конкретних ліній поглинання в спектрі. Такі ж спектральні характеристики має мінерал енстатит (це високотемпературний різновид піроксену) або інші силікати, що містять залізо у вільному (НЕ окисленому) стані, які, отже, можуть входити до складу астероїдів E-класу[1].

Імовірно ці астероїди є фрагменти зовнішніх оболонок батьківських тіл. Вони були схильні до найбільш інтенсивної теплової і ударної переробки. Підтвердженням цього, ймовірно, може бути той факт, що максимум розподілу астероїдів даного класу перебуває поблизу внутрішнього кордону головного поясу[2]. За розмірами вони вкрай невеликі. Тільки три представники цього класу досягають в поперечнику 50 км, решта не перевищують в діаметрі навіть 25 км.

Підкласи[ред. | ред. код]

За даними останніх досліджень астероїди класу E були додатково розділені на 3 підкласи:

  • підклас E (I) - сімейства Угорщини, названі так на честь однойменного астероїда ((434) Угорщина) 
  • підклас E (II) - Ангеліни, з сильними спектральними лініями поглинання на довжині хвилі 0,5 мкм і 0,92 мкм 
  • підклас E (III) - Ніси, спостерігаються слабкі лінії поглинання на довжині хвилі 0,9 мкм.

Дослідження[ред. | ред. код]

(2867) Штейнс — типовий астероїд класу Е

5 жовтня 2008 року КА Розетта європейського космічного агентства пролетів повз астероїда (2867) Штейнс[3]. Передані з апарату спектральні дані підтвердили, що в складі астероїда практично відсутнє залізо. В основному він складається з багатих на магній мінералів, таких як енстатит, піроксен, форстерит і польовий шпат.

Приклади астероїдів класу E[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. 7. Архів оригіналу за 12 січня 2012. Процитовано 9 березня 2016. 
  2. АСТЕРОИД. Архів оригіналу за 18 жовтня 2011. Процитовано 9 березня 2016. 
  3. H. U. Keller, et all - E-Type Asteroid (2867) Steins as Imaged by OSIRIS on Board Rosetta - Science 8 January 2010: Vol. 327. no. 5962, pp. 190 - 193 DOI: 10.1126/science.1179559. Архів оригіналу за 23 липня 2010. Процитовано 9 березня 2016. 

Посилання[ред. | ред. код]