Баба-хан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Баба-хан
Народився невідомо
Помер 1683
Національність монгол
Діяльність політик
Титул сецен-хан
Термін 1652—1683 роки
Попередник Шолой-хан
Наступник Норбо-сецен-хан
Конфесія ламаїзм
Рід Чингізиди
Батько Шолой-хан
Діти Норбо-сецен-хан

Баба-хан (д/н — 1683) — 2-й сецен-хан монголів у Халхці в 16521683 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Син сецен-хана Шолой-хана. Після смерті батька 1652 року став новим правителем аймака (держави) сецен-ханів. На той час вона опинилася в складній ситуації: з одного боку, опинилася в залежності від тушету-ханів, з другого, внаслідок конфлікту з імперією Цін була відрізана від торговельних центрів. Цінська адміністрація на відмову Шолой-хана припинила дипломатичні і торговельні стосунки, що погіршило економічне становище сецен-хана.

У 1655 році Баба-хан розпочав перемовини з Цін, визнавши у 1656 році її зверхність, ставши першим ханом халхи, хто це зробив. Як щорічну данину зобов'язався присилати 8 білих коней і 1 білого верблюда. Натомість 1658 року отримав від імператора Фуліня визнання володарем свого аймака. 1661 року спільно з тушету-ханом Чахундорджем втрутився у боротьбу за владу в державі дзасакту-ханів. Їхнім суперником був алтин-хан Лобсан-хунтайджі. Лише у 1666 році вдалося посадити на трон свого союзника Ценгуун-хана. Але невдовзі з ним почалися тертя, що спричинило нове протистояння. Втім з 1670 року Баба-хан не втручався в ці справи.

Протягом 1670-х років Баба-хан намагався зберегти незалежність від імперії Цін, не надаючи їй якоїсь істотної підтримки. Водночас спрямовував допоміжні загони тушету-хану у походах проти алтин-хана і дзасакту-хана. У 1681 році відправив спадкоємця Норбо до імператорського двору Кансі. Помер Баба-хан 1683 року. Йому спадкував син Норбо.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ермаченко И. С. Политика маньчжурской династии Цин в Южной и Северной Монголии в XVII веке. М., 1974. (рос.)
  • Хафизова К. Китайская дипломатия в Центральной Азии (XIV—XIX вв.). — Алматы, 1995 (рос.)