Баетан мак Муйрхертах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карта Ірландії в добу раннього середновіччя. Показані особисті володіння північних та південних О'Нілів.

Баетан мак Муйрхертах – він же: Баетан Бріге (ірл. - Báetán mac Muirchertaig, Baetán Bríge) – верховний король Ірландії. Час правління: 562—563 роки. За іншими джерелами помер у 572 році і правив у 566—572 роках.

Походження[ред.ред. код]

Син Муйрхертаха мак Муйредайга (ірл. - Muirchertach mac Muiredaig) – верховного короля Ірландії. Належав до клану Кенел н-Еогайн (ірл. - Cenél nEógain) – гілка північних О’Нілів (Уа Нейлів). Правив зі столиці Айлех.

Правління[ред.ред. код]

Правив сумісно зі своїм племінником Еохайдом мак Домналлом (ірл. - Eochaid mac Domnaill). Друга половина VI століття ввійшла в історію Ірландії як час суперництва і боротьби двох гілок клану О’Нілів - Кенел н-Еогайн та Кенел Конайлл (ірл. - Cenél Conaill). У різних літописах є суттєві розбіжності щодо його часу правління та наявності в списках верховних королів Ірландії. Припускають, що в той час справжнім верховним королем Ірландії – фактично і юридично – був король Ольстеру Баетан мак Карілл (ірл. - Báetán mac Cairill), а в літописи пізніше були внесені зміни з певних політичних міркувань.

Нащадки[ред.ред. код]

Син – Колман Рімід мак Баетан (ірл. - Colmán Rímid mac Báetán), який в деяких літописах наводиться як верховний король Ірландії, що сумнівно. У нього було чотири сини: Маел Умай (ірл. - Máel Umai), Фораннан (ірл. – Forannán), Фергус (ірл. – Fergus) Фйліль (ірл. – Ailill).

Смерть[ред.ред. код]

Був вбитий у битві разом зі своїм співправителем племінником під час війни з Кронаном мак Тігернайгом (ірл. - Crónán mac Tigernaig) – королем маленького васального королівства Кіаннахта Гленн Геймін (ірл. - Ciannachta Glenn Geimin), що розташовувалось на території нинішнього графства Деррі (Ольстер).

Джерела[ред.ред. код]

1. Annals of Ulster // CELT: Corpus of Electronic Texts at University College Cork.

2. Annals of Tigernach // CELT: Corpus of Electronic Texts at University College Cork.

3. Byrne F. J. Irish Kings and High-Kings. - Dublin: Four Courts Press, 2001.

4. Charles-Edwards T. M. Early Christian Ireland. - Cambridge: Cambridge University Press, 2000.

5. McCarthy D. P. The Chronology of the Irish Annals.

6. Leabhar Laighean // CELT: Corpus of Electronic Texts at University College Cork.

7. Leabhar Laud // CELT: Corpus of Electronic Texts at University College Cork.


Попередник:
Домнал мак Муйрхертах
Верховний король Ірландії
562563
Наступник:
Айнмере мак Сетнай