Колман Рімід

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Колман Рімід мак Баетан – (ірл. - Colmán Rímid mac Báetán) – Колман Рімід, Колман мак Баетан - верховний король Ірландії. Роки правління: 595—600. За деякими джерелами помер у 604 році. Співправитель верховного короля Ірландії Аеда Слайне мак Діармайта. Син Баетана мак Муйрхертайга (ірл. - Báetán mac Muirchertaig) (пом. у 572 році). Належав до гілки Кенел н-Еогайн (ірл. - Cenél nEógain) – північної гілки королівського роду О’Нілів (Уа Нейлів). Прізвисько «Рімід» означає «Лічильник». Він керував Айлехом з 578 по 600 чи 602 рік.

Прихід до влади і правління[ред.ред. код]

Наприкінці VI століття йшла боротьба між двома гілками королівського роду О’Нілів за трон верховного короля Ірландії. Про те, що в той час співправителями в Ірландії були два верховних короля – Аед Слайне та Колман Рімід, записано в літописах за 598 рік. Але вони не вказані як верховні королі Ірландії в літописі «Видіння Конна» (ірл. - Baile Chuind), яке датують VII століттям. Можливо, це пояснюється тим, що реальним, а не юридичним правителем Ірландії в той час був король Уладу Фіахне мак Баетан (ірл. - Fiachnae mac Báetáin).

У 600 чи 602 році Рімід Колман переміг свого суперника з гілки Кенел Конайлл – Коналла мак Аедо (ірл. - Conall Cú mac Áedo) (помер у 604 році) у битві під Кул Слеамна (ірл. - Cúl Sleamna) – Коналл мусив рятуватись втечею.

Смерть[ред.ред. код]

Загинув Колман Рімід у 600 чи 604 році від руки свого родича – Лохана Діамада (ірл. - Lochán Dilmana), про що повідомляють «Літописи Ольстера»: «І що означає влада короля, що означає закон, якщо короля Колмана Ріміда Лохан Діамад вбив?»

Родичі і нащадки[ред.ред. код]

Його дочка або внучка – Фін (ірл. – Fín) була матір’ю Альдріха Освіу (сакс. - Aldfrith Oswiu). Поет Кенн Фаелад мак Айлліла (ірл. - Cenn Fáelad mac Aillila) (помер у 679 році) був його племінником. Його брат Маел Умай (ірл. - Máel Umai) (помер у 610 році) брав участь в битві під Дегсастаном (ірл. – Degsastan) і вбив короля Ехельфріха Берніція (сакс. - Æthelfrith Bernicia).

Джерела[ред.ред. код]

1. Byrne F. J. Irish Kings and High-Kings. - London: Batsford, 1973.

2. Charles-Edwards T. M. Early Christian Ireland. - Cambridge: Cambridge University Press, 2000.

3. Irwin P. Áed Sláine mac Diarmata (d. 604) // Oxford Dictionary of National Biography, Oxford: Oxford University Press, 2004.

4. MacKillop J. The Oxford Dictionary of Celtic Mythology. - Oxford: Oxford University Press, 1998.

5. Sharpe R. Adomnán of Iona: Life of St Columba. - Harmondsworth: Penguin, 1995.

6. Grimmer M. The Exogamous Marriages of Oswiu of Northumbria // The Heroic Age. – 2006. - Issue 9.


Попередник:
Аед мак Айнмуйрех
Верховний король Ірландії
595600
Наступник:
Аед Варіднах