Басів Кут (озеро)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Озеро Басів Кут

Озеро Басів Кут або Басівкутське водосховище — штучно створена водойма в руслі річки Устя біля селища Басів Кут в Рівному.

Географія[ред. | ред. код]

Озеро знаходиться на півдні міста Рівне між вулицею Чорновола та вулицею Басівкутська. Має змієподібну форму та простягається з півночі на південь.

Площа водойми складає близько 98 га.

На західному березі озера знаходиться Басівкутське городище та парк історичної реконструкції «Городище Оствиця».

Озеро Басів Кут (напрям на ПД-СХ)
Озеро Басів Кут (напрям на ПН)
Городище Оствиця з висоти пташиного польоту

Історія[ред. | ред. код]

Поселення[ред. | ред. код]

Перша згадка про Басів Кут датується 1429 рік. Існує декілька версій щодо походження назви місцевості. Деякі вчені схиляються до версії, що Бас — це ім'я або ж прізвисько людини, яка заснувала село, а Кут — це закуття, поселення знаходиться у куті, далеко від міста. Ще один варіант, що село належало вихідцю із Туреччини, може навіть турецькому паші. Тож місцевість почали називати Пашин Кут, назва еволюціонувала у Башин Кут, а згодом і у Басів Кут.[1]

Водойма[ред. | ред. код]

Мешканці Рівного вже давно звикли відпочивати на березі Басівкутського озера, води якого поповнює річка Устя. За допомогою Усті (її глибина колись сягала 60 м, а ширина долини 4 км), була створена штучна водойма і з тих пір почалась історія озера Басів Кут. Перегортаючи газету «Червоний прапор» за 1948 рік бібліотекарі натрапили на повідомлення про початок ремонту штучного басейну (водойми) в районі Басового Кута силами мешканців міста Рівного. Повідомляється, що частково відремонтовано басейн, для пляжу завезено 20 вагонів піску, розбито клумби, споруджено два кіоски. Відкриття пляжу намічено на 1 липня 1948 року. Ось так готувались до літнього відпочинку рівняни в післявоєнні роки.

Стаття Сокурова Є. Почались роботи на спорудженні водних басейнів / Є. Сокурова // Червоний прапор. — 1948. — № 100 /21 трав./. — С. 8.

Інфраструктура[ред. | ред. код]

Ближче до вулиці Басівкутська знаходиться міський піщаний пляж для відпочинку жителів. На пляжі є душ та кабінки для переодягання.

Екологія[ред. | ред. код]

Є значні проблеми з якістю води в озері. Щорічні тести якості перед купальним сезоном показують, що купання в озері є небезпечним. В більшості це спричинене незаконними зливами нечистот з житлових будинків навколо водойми.

2018. Працівники Рівненського лабораторного центру ще раніше виявили у Басівкутському водосховищі кишкову паличку та не рекомендували купатися. Тепер  відпочиваючих відганяє навіть запах водосховища.[2]

2019. Басівкутське водосховище не відповідає санітарним нормам, повідомили у лабцентрі. У зразках води та піску виявили цисти лямблій. Яєць і личинок гельмінтів не було. За санітарно-хімічними показниками вода та пісок Басів Кута відповідають гігієнічним вимогам.[3]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Озеро Басів Кут, Рівне. UA.IGotoWorld.com. Процитовано 2020-09-28. 
  2. Пліснявий Басів кут: чому водойма засмерділася і як реагують служби. Четверта влада (uk). Процитовано 2020-09-28. 
  3. suspilne.media https://suspilne.media/66679-cerez-negodu-ta-susidskij-gorih-rodina-v-rivnomu-tri-dni-sidila-bez-svitla/ Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 2020-09-28.