Бйорн III Старий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бйорн III Старий
швед. Björn Eriksson
Прізвиськоel Viejo
Народивсяневідомо
Уппсала, Швеція
Помер950
Стара Уппсала
Національністьсвей
Титулкороль
ПосадаКороль Швеції[d]
Термін910-950 роки
ПопередникРінґ Ерікссон
НаступникЕмунд I Рінґссон
Конфесіяпоганство
РідДинастія Мунсьо
БатькоЕрік IV Анундссон
Діти2 сина

Бйорн III Старий (Björn Eriksson; ? — 950) — легендарний конунґ Свеаланда у 910950 роках. Згадується в численних данських та шведських сагах.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з династії Мунсйо. Був другим сином конунґа Еріка IV. Стосовно початку правління відомо замало. За однією з гіпотез почав правити 882 року. Втім відомо, що конунґом тоді став старший брат Бйорна — Рінґ. Можливо, Бйорн був формальним співволодарем брата, відповідно до давньої свейської традиції. З огляду на це народився за рік або два до смерті батька (880—881 роки).

Став фактичним конунґом у 910 році, після смерті брата Ринга. Відповідно до «Саги про Олафа Святого», «Саги про Гервер» та «Саги про Гаральда Прекрасноволого», панував доволі довго. За цей час значно зміцнив авторитет королівської влади в Упланді та усій Свеаріке. Ймовірно продовжував здійснювати грабіжницькі походи проти слов'ян Помор'я та балтійських племен.

Наприкінці правління зробив співволодарем свого небожа Еріка Рінґссона, продовжуючи свейську традицію. Напевне цим зміцнювалося правління династії в Свеаланді. До того ж сам Бйорн III на той час був доволі старим. «Сага про Гервер» свідчить, що Бйорн Ерікссон правив 50 років, але цьому підтверджень немає. Ймовірно рахується час правління зі старшим братом.

Помер Бйорн III близько 950 року (за іншою версією 932 року). Владу успадкували його небожі — Ерік Рінґссон та Емунд Рінґссон.

Втім існує гіпотеза, за якою був сином Еріка Рінґссона. З огляду на це роки життя повинні припадати на 940—950-ті. Тоді правив після свого батька Еріка V Рінґссона, який у цьому випадку не був небожем Бйорна III. Його співправителем був двоюрідний брат Емунд Рінґссон.

Після Бйорна Ерікссона владу перебрав брат Емунд Ерікссон, що збігається з відомостями про молодість синів Бйорна — Еріка й Улофа, та відомостями про смерть Бйорна III близько 950 року.

Родина

[ред. | ред. код]
  • Улоф (бл.950-975), король у 970—975 роках
  • Ерік (бл.945-995), король у 970—995 роках

Джерела

[ред. | ред. код]