Брахмачар'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Брахмачар'я - термін індійської філософії, що означає, перш за все, життя учня. Учень приймає істиного духовного учителя і виконує його настанови. Для цього також необхідно контролювати свої чуття - наприклад, чоловіки та жінки мають навчатится окремо, аби це не заважало вихованню духовних цінностей у ашрамі гріхастха. Той, хто є просто строгим брахмачарі, навіть якщо він не йде далі у духовному житті (тобто, наприклад, не вивчає тексти Вед) може досягнути найвищої планети матеріального світу - обителі Брахми-Брахмалоки (Сатьялоки). Але навіть той, хто досягає такого рівня, однаково має залишитися у матеріальному світі, змінити матеріальне тіло. Отже, брахмачарі-ашрам - необхідний елемент духовного життя, але цього недостатньо для того, щоб залишити матеріальний світ назавжди і подолати перевтілення душі у різних матеріальних тілах життя за життям. Це - лише один із приписів ями, першого щабля раджа-йоги. Далі йде продовження йоги - об-єктом якої є наддуша/параматма (Кшіродакашайі-Вішну у серці кожної живої істоти або/та у молочному океані). Брахмачарі має не залишптися лише на рівні фізичної хатха-йоги - початкових етапів йоги, а продовжувати до рівня самадгі - коли джіваатма медитує на Параматму, а усвідомивши, що наддуша, Кшіродакашайі-Вішну - це лише експансія Гарбгодакашайі-Вішну, який є Сам - експансією МахаВішну, що є одним з поширень Нараяни, і врешті-решт, Парабрахмана/Бгагавана (Верховної Особистості Бога) Шрі Крішни.

Йога закликає до повного целібату, але більшість йогінів древності були одружені й мали родини. Гріхастха-ашрам призначений для тих, хто більше прив-язаний до матеріального життя, і хто підтримує три інші ашрами - брахмачарі, ванапрастх та саннйасі. Але навіть гріхастхи мають бути гріхастха-брахмачарі, тобто навіть у сімейном житті слідувати принципам духовного життя, ставлячи на перше місце духовну практику (бгакті/йогу, медитацію, найголовніше - виконання настанов істиного духовного учителя у істиному ланцюгу передачі знань, тобто у вайшнавській сампрадаї, але не у апа-сампрадайі, які зводять духовне життя до матеріального рівня, і не слідуюють навіть принципам варн та ашрамів, не кажучи вже про більш глибокі духовні істини). Йога застерігає проти марнування життя на матеріальні "насолоди" й закликає до правильного використання часу та можливостей людського життя - тобто згідно з настановами текстів Вед. Йога вважає, що слідуючи приписам брахмачар'ї, людина накопичує життєдайні сили, фізичні та ментальні. Але немоністична веданта, яка навіть важливіша за йогу, говорить про те, що слід прагнути залишити матеріальний світ. Отже, лише строгого слідування настановам брахмачарі замало.

Стадія життя[ред.ред. код]

Термін брахмачар'я також означає одну з чотирьох стадій життя - життя учня. В цей період учень втаємничується в життєві містерії, викладені в Упанішадах і повинен дотримуватися строгого целібату.

Джерело[ред.ред. код]

  • Iyengar B. K. S. Light on Yoga. — New York : Schocken Books, 1977. — ISBN 0-8052-1031-8.