Хатха-йога

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Учні виконують суптабандха коннасану

Хатха-йоґа (санскрит: हठयोग haṭhayoga) — система фізичних практик йоги, запроваджена мудрецем 15 ст. Йоґі Сватмарама в трактаті «Хатха-йоґа прадипіка» як попередня стадія фізичного очищення тіла перед стадіями вищої медитації.

Хатха-йога робить особливий наголос на асані, йогівських позах, та пранаямі, умінні керувати диханням. Саме хатха-йога найчастіше асоціюється з поняттям йоги на Заході, де вона здобула значну популярність як система вправ для покращення фізичного та психічного здоров'я.

Етимологія[ред. | ред. код]

Слово «хатха» (हठ, haţha) перекладається з санскриту як «зусилля», «насильство», «натуга», «інтенсивність».[1] Слово «йога» (योग, yoga) перекладається з санскриту як «союз», «єднання», «злиття», «контроль» [2]. Таким чином, словосполучення «хатха-йога» (हठयोग, haţhayoga) можна перевести як «зусилля з злиття», «посилене єднання», «зусилля з контролю» і т. д.

Інше трактування вказує, що окрім значення Сонце, корінь ха означає також один із наді (пінґала) - каналів потоку енергії в тонкому тілі людини, який називають сонячним. Відповідно, корінь тха означає місячний наді (іда). Однак разом два корені утворюють слово хатха, що означає дужий, натякаючи на складну працю з очищення тіла. Слово йога означає упряж або союз, таким чином хатха-йога набирає значення запрягання Сонця, як активного, чоловічого начала, та Місяця, як пасивного, жіночого, утворюючи в людині рівновагу сил та силу рівноваги.

Історія[ред. | ред. код]

"Все в Хатха-йозі існує

для Раджа-йоги."

Хатха йога прадіпіка

Майже у всіх эзотеричних вченнях існували спеціальні системи направленні на роботу з фізичним тілом, що є додатковою відмінністю від релігій[3]. Найдревнішим текстом з хатха-йоґи є «Хатха-йога-прадипіка» Йоґі Сватмарами. Ця книга є компіляцією із древніших, втрачених текстів та власного досвіду Йогі Сватмарами. В трактаті описані шаткарма (очищення), асана (пози), пранаяма (дихальні вправи), чакри (енергетичні центри), кундаліні, бандхи (вправи із скороченням м'язів), крія (способи очищення тіла), шакті (типи енергій), наді (канали), мудри (символічні жести) та у четвертому розділі — типи медитацій для набуття стану самадхі.

Також існує манускрипт Амрітасіддхі (Amritasiddhi)) датоване ХІІ ст, який містить описання багатьох основних принципів і практик хатха-йоги[4].

За традицією авторство хатха-йоґи приписують богу Шиві. Розповідають, що сидячи на самітньому острові й думаючи, що його ніхто не чує, Шива поділився знаннями зі своєю дружиною Парваті, але розмову післухала риба. Бог Шива пожалів рибу, й зробив її сіддха, який став знаменитим як Матсієндранаатха. Цей мудрець навчив хатха-йозі Чауранґі, каліку, руки та ноги якого відновилися від самого тільки погляду на Матсієндранаатху.

Багато сучасних шкіл хатха-йоґи походять від школи йога Шрі Тірумалай Крішнамачар'я, який викладав з 1924 до смерті в 1989. Серед його учнів популяризаторів йоги на Заході Шрі К. Паттабхі Джойс, що розповсюджував жорсткий стиль аштанга-віньяса-йога, Б.К.С. Айєнгар, Індра Деві та інші.

Також існує манускрипт Амрітасіддхі (Amritasiddhi)) ХІІст. який містить описання багатьох основних принципів і практик хатха-йоги.

Практики йоги[ред. | ред. код]

Асана[ред. | ред. код]

Асана — «стійке положення тіла» згідно Йога-сутрам Патанджалі. Згодом смисл поширився та нині — це поза, яка приймається для виконання будь-якого вправи, або сама є вправою.

Спочатку, в традиційних текстах описується невелика кількість асан. У «Хатха Йога прадіпіка» їх — 16, в «Гхеранда-самхита» — 32.[5]

Механізми впливу асан на практика:

 • механічне вплив (задіє м'язи, не задіяні при інших навантаженнях;
 • гуморальний механізм (зміни тиску порожнин тіла);
 • психосоматичний механізм (вплив на ті зони тіла, на які проектуються чакри, з метою зміни стану на чакри);
 • рефлекторний (вплив на внутрішні органи);
 • стресовий (мікростресс при надзусиль стимулює лімбічну і гормональну системи);
 • гормональний (при впливі на кровотік в районі ендокринних залоз);
 • енергетичний (вплив на ефірне тіло людини - перерозподіл енергії). [5]

Пранаяма[ред. | ред. код]

Пранаяма (санскр. प्राणायाम, Prāṇāyāma IAST: «контроль або зупинка дихання») — управління емоційним станом та свідомостю за допомогою управління диханням.

Типи пранаям: уджайя, сіталі, бхастріка, бхрамарі, та інші.

Механізми впливу пранаям[ред. | ред. код]

 • Зміна концентрації кисню (збільшується при інтенсивному диханні) і вуглекислого газу (збільшується при затримках діхання) в організмі;
 • Включення в роботу в процесі дихання різних груп дихальних м'язів (та вплив через те на психо-емоційний стан практика);
 • Масаж внутрішніх органів;
 • Вплив на тиск;
 • Рефлекторний вплив на симпатичну і парасимпатичну нервову систему. [5]

Мудра[ред. | ред. код]

У йозі, мудри — це не тільки положення рук, але і положення тіла, які зовні схожі на асани, наприклад йога-мудра, шактічелані-мудра; положення очей, наприклад самбхаві-мудра, язика — надхо-мудра, і навіть ануса — ашвіні-мудра. У Гхеренда самхіті можна зустріти 25 мудр, проте в сумі з іншими джерелами мудр, набагато більше.[5]

Мудра перекладається як «друк», «відбиток».

Бандха[ред. | ред. код]

Бандха перекладається як «замок».[6]

Бандха практик «перекриває» (робить затрудненим) переміщення рідин всередині організму. Назви основних бандх: Джала-надхара-бандха, уддіяна-бандха, муладхара бандха[5], додаткових: Маха-бандха, Удара-бандха, Сету-бандха, Пада-бандха, Каті-бандха, Джану-бандха[7].

Класичні тексти з хатха-йоги[ред. | ред. код]

Хатха Йога прадіпіка

Шива-самхіта

Гхеранда-самхіта

Сіддха-сіддханта паддхаті

Амрітасіддхі

Школи хатха-йоги[ред. | ред. код]

Шрі Тірумалаі Крішнамачарьі: йогашала і її відгалуження Айенгар-йога, Аштанга-віньяса йога;

Свамі Шивананда Сарасваті: школа йоги Свамі Вішну Девананда, біхарської школа йоги;

Делійська школа йоги, заснована Свамі Дхірендри Брахмачарі.

Інститут Йогатерапіі Санта Круз, Мумбаї Шрі Йогендра.

Література[ред. | ред. код]

 1. Glashoff, Klaus. Sanskrit Dictionary for Spoken Sanskrit. spokensanskrit.org. Процитовано 2018-10-28. 
 2. Glashoff, Klaus. Sanskrit Dictionary for Spoken Sanskrit. spokensanskrit.org. Процитовано 2018-10-28. 
 3. Сафронов, А.Г. (2016). Йога: физиология, психосоматика, биоэнергетика (російська). Харьков: Ритм Плюс. с. 8–9. ISBN 978-966-2079-46-3. 
 4. Джеймс Маллінсон. (2.06.2016). «Амрітасіддхі (Amritasiddhi): Тантричний текст буддійського походження, який використовують у практиці хатха-йоґи» (українською). переклад статті SOAS Лондонський універсиет. 
 5. а б в г д Сафронов, Андрей (2016). Йога: фізіологія, психосоматика, биоэнергетика (рос.) (вид. Izd. 3-e, ispr). Харьков: Ritm-Plûs. с. 247. ISBN 9789662079463. OCLC 1034644022. 
 6. Сафронов, Андрей Григорьевич (2016). Йога : физиология, психосоматика, биоэнергетика (вид. 3). Харків: Рітм-плюс. с. 37. ISBN 9789662079463. OCLC 1034644022. 
 7. (рос.)Что такое бандхи и зачем они нужны

Джерела[ред. | ред. код]

 • Iyengar B. K. S.. Light on Yoga. — New York : Schocken Books, 1977. — ISBN 0-8052-1031-8.
 • Йога-сутра Патанджали. Комментарии — Минск: «Ведантамала», 2006 г., 388 стр. ISBN 987-3517-03-0 (рос.)
 • Анатолій Пахомов. Хатха Йога. Коректний підхід до хребта. Київ: ТОВ НВП Інтерсервіс, 2017р. ISBN 978-6176-696-588-6