Хатха-йога

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Учні виконують суптабандха коннасану

Хатха-йоґа (санскрит: हठयोग haṭhayoga) — система йоги, запроваджена мудрецем 15 ст. Йоґі Сватмарама в трактаті «Хатха-йоґа прадипіка» як попередня стадія фізичного очищення тіла перед стадіями вищої медитації. Слово хатха складається із двох коренів: ха означає Сонце, тха означає Місяць. За своїми світоглядними принципами хатха-йога аналогічна раджа-йозі, описаній в «Йога-сутрах» Патанджалі, базуючись на етичних та дисциплінарних приписах ями та ніями. Проте, у «Йога-сутрах» Патанджалі не має згадувань про хатах-йогу, що часто плутають[1]. Хатха-йога робить особливий наголос на асані, йогівських позах, та пранаямі, умінні керувати диханням. Саме хатха-йога найчастіше асоціюється з поняттям йога на Заході, де вона здобула значну популярність як система вправ для покращення фізичного та психічного здоров'я. Практично у всіх езотеричних вченнях існували спеціальні системи, спрямовані на роботу з фізичним тілом, що є додатковою відмінністю езотеричних вчень від релігій[джерело?].

Етимологія[ред. | ред. код]

Окрім значення Сонце корінь ха означає також один із наді (пінґала) - каналів потоку енергії в тонкому тілі людини, який називають сонячним. Відповідно, корінь тха означає місячний наді (іда). Однак разом два корені утворюють слово хатха, що означає дужий, натякаючи та складну працю з очищення тіла. Слово йога означає упряж або союз, таким чином хатха-йога набирає значення запрягання Сонця, як активного, чоловічого начала, та Місяця, як пасивного, жіночого, утворюючи в людині рівновагу і силу.

Історія[ред. | ред. код]

"Все в Хатха-йозі існує

для Раджа-йоги."

Хатха йога прадіпіка

Майже у всіх эзотеричних вченнях існували спеціальні системи направленні на роботу з фізичним тілом, що є додатковою відмінністю від релігій[2]. Найдревнішим текстом з хатха-йоґи є «Хатха-йога-прадипіка» Йоґі Сватмарами, одна вона, безсумнівно є компіляцією із древніших, втрачених текстів та власного досвіду Йогі Сватмарами. В трактаті описані шаткарма (очищення), асана (пози), пранаяма (дихальні вправи), чакри (енергетичні центри), кундаліні, бандхи (вправи із скороченням м'язів), крія (способи очищення тіла від шлаків), шакті (священні сили), наді (канали) та мудри (символічні жести).

Також існує манускрипт Амрітасіддхі (Amritasiddhi)) датоване ХІІ ст.,який містить описання багатьох основних принципів і практик хатха-йоги[3].

За традицією авторство хатха-йоґи приписують богу Шиві. Розповідають, що сидячи на самітньому острові й думаючи, що його ніхто не чує, Шива поділився знаннями зі своєю дружиною Парваті, але розмову післухала риба. Бог Шива пожалів рибу, й зробив її сіддха, який став знаменитим як Мацуєндранаатха. Цей мудрець навчив хатха-йозі Чауранґі, каліку, руки та ноги якого відновилися від самого тільки погляду на Мацуєндранаатху.

Багато сучасних шкіл хатха-йоґи походять від школи йога Шрі Тірумалай Крішнамачар'я, який викладав з 1924 до смерті в 1989. Серед його учнів популяризаторів йоги на Заході Шрі К. Паттабхі Джойс, що розповсюджував жорсткий стиль аштанга-віньяса-йога, Б.К.С. Айєнгар, Індра Деві та інші.

Також існує манускрипт Амрітасіддхі (Amritasiddhi)) ХІІст. який містить описання багатьох основних принципів і практик хатха-йоги.

Література[ред. | ред. код]

  1. А.Г. Сафронов (27.01.2018). Хатха йога и Патанджал. Йога сутра: комментарий современного практика. (російська). 
  2. Сафронов, А.Г. (2016). Йога: физиология, психосоматика, биоэнергетика (російська). Харьков: Ритм Плюс. с. 8–9. ISBN 978-966-2079-46-3. 
  3. Джеймс Маллінсон. (2.06.2016). «Амрітасіддхі (Amritasiddhi): Тантричний текст буддійського походження, який використовують у практиці хатха-йоґи» (українською). переклад статті SOAS Лондонський універсиет. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • Iyengar B. K. S.. Light on Yoga. — New York : Schocken Books, 1977. — ISBN 0-8052-1031-8.
  • Йога-сутра Патанджали. Комментарии — Минск: «Ведантамала», 2006 г., 388 стр. ISBN 987-3517-03-0 (рос.)
  • Анатолій Пахомов. Хатха Йога. Коректний підхід до хребта. Київ: ТОВ НВП Інтерсервіс, 2017р. ISBN 978-6176-696-588-6