Бріан Боройме

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бріан Бору (Бріан Борума) — Верховний король Ірландії. Картина невідомого художника.
Герб клану Дал г-Кайс — рука короля Нуаду.

Бріан Боройме або за сучасною ірландською вимовою Бору — він же: Бріан Борума мак Кеннетіг (давньоірл. — Brian Bóruma mac Cennétig; ірл. Brian Boraime; нар. бл. 941(0941) — пом. 23 квітня 1014) — верховний король Ірландії [1001—1014]. Король, що поклав край довгому (600 літньому) правлінню династії О'Нейллів (О'Нілів) як верховних королів Ірландії. Засновник нової династії О'Браєнів (ілр. — O'Brien). Спираючись на досягнення свого батька, а потім і дядька — Махгамайна (ірл. — Mathgamain mac Lorcáin) підкорив спочатку королівство Манстер, потім королівство Ленстер, а потім і всю Ірландію.

Походження[ред.ред. код]

Походив з клану Дал г-Кайс (ірл. — Dal g-Cais), що в свою чергу походив від давнього племені (туат) дессі і утворив невелике васальне королівство на території Манстера.

Батько — Кеннетіг мак Лоркайн (ірл. — Cennétig mac Lorcáin).

Мати — Бе Бінн ініон Урхад (ірл. — Bé Binn inion Urchadh).

Карта Ірландії в добу раннього середновіччя. Показані дрібні королівства та особисті володіння північних та південних О'Нілів.

Історичний контекст[ред.ред. код]

У Х столітті Ірландія, що мала населення біля 0,5 мільйона чоловік складалася з 150 різних дрібних королівств, які в свою чергу складалися з земель кланів, де правили вожді кланів. Між дрібними королівствами та кланами постійно велись війни. Дрібні королівства обєднувались у більш крупні королівства, які постійно то розпададися на дрібніші, то знову збільшували свою територію. Найбільшими і найсильнішими були королівства Коннахт, Ленстер, Манстер та Улад (Ольстер). Великі володіння були у двох гілок клану О'Нілів (Уа Нейлів) — північних і південних О'Нілів. Влада верховного короля Ірландії (Ард Рі) була номінальною — він мусив постійно балансувати між силами різних королівств підтримаючи то одну то другу сторону. Протягом 600 років верховна королівська влада перебувала в руках династії О'Нлів, але самі О'Ніли розкололись на кілька гілок і ворогували між собою. Переважно, кожний наступний король приходив до влади в результаті перевороту, заколоту або громадянської війни зі своїм попередником. Постійні внутрішні війни ослаблювали Ірландію і робили її доступною для завоювання вікінгів. Вікінги захопили великі території в Ірландії, заснувавши свої володіння, зокрема Дублін і території навколо нього. Виникла загроза захоплення всієї Ірландії вікінгами.

Замок Кашел — на «горі королів», де була резиденція короля та місце коронації короля Бріана Боройме.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з Манстера де й провів молодість, воюючи з вікінгами. 978 року завоював Дал-Каш — прикордонну область між Манстером та Коннахтом і став королем. Поступово підкорив увесь Манстер, а пізніше почав поширювати свою владу й на інші регіони Ірландії і послідовно захопив Коннахт, Ольстер, а потім і Ленстер. В 1002 році став ард-ріагом (верховним королем) Ірландії. Попередній верховний король Ірландії — Мел Шехнайл мак Домнайл (Маел Сехнайлл мак Домнайлл) (ірл. — Máel Sechnaill mac Domnaill) визнав його верховним королем і мирно передав йому владу — рідкісний випадок в історії давньої і середньовічної Ірландії.

Бріан Бору почав відбудовувати зруйновані ірландські замки та монастирі, розпочавши зі свого замку Кінкор в Кілалосі (графство Клер). Він завновував школи повсій країні, будував мости і дороги.

Картина "Битва при Клонтарфі художника Хуга Фразера (1826)

Наступне дисятиліття він вів боротьбу з північними О'Нілами, які відмовлялися визнавати його владу та королівством Ленстер, яке знову стало непокірним. Пізніше він розпочав боротьбу з вікінгами, яким належала низка міст на узбережжі країни (Дублін, Ватерфорд, Вексфорд, Корк, Ліммерік) в свою чергу ті об'єдналися і запросили союзників з інших скандинавських країн, тож конфлікт переріс рівень набігів і перетворився на війну за підкорення всієї країни. Вікінги утворили своє королівство в Дубліні і околицях яке очолив король вікінгів Сіхтрік Сілкбеард — Ситрик Шовкова Борода (ірл. — Sihtric Silkbeard). Його підтримав король Ленстеру Мел Морда мак Мурхада (ірл. — Máel Mórda mac Murchada), який був невдоволей правлінням Бріана Бору. Вони зібрали велику армію біля Дубліна. Битва відбулася у Стасну П'ятницю на північному березі річки Ліффі біля Клонтарфа. 23 квітня 1014 року в бою при Клонтарфі (поблизу Дубліна) 1014 очолюване Бріаном ірландське військо розгромило об'єднану армію вікінгів. За легендою, старий Бріан не брав участі в самому бою, а залишився в своєму наметі молитися за перемогу. Коли розгромлені вороги тікали один з вікінгів випадково натрапив на шатро і вбив старого короля. Через смерть Бріана Бору Ірландія знову розпалася на окремі королівства, але перемога при Клонтарфі остаточно зламала міць ірландських вікінгів які вже не загрожували країні і поступово змішалися з місцевим населнням. Влада верховного короля Ірландії повернулась до Маелсехнайла мак Домналла. Мел Морда мак Мурхада загинув під час битви як і більшість військових ватажків з обох сторін. Колишній король вікінгів Ситрик Шовкова Борода лишився живим, закінчив життя монахом в монастирі на острові Йона.

Родичі і нащадки[ред.ред. код]

Перша дружина — Мор, дочка короля Коннахту Айдне О'Фіахраха (ірл. — Aidne Uí Fiachrach).

Сини від першрої дружини: Мурхад (ірл. — Murchad), Конхобар (ірл. — Conchobar) Фланн (ірл. — Flann). Вважається, що вони не лишили нащадків, загинули разом з батьком в битві при Клонтарфі.

Друга дружина — Ехрад (ірл. — Echrad) — дочка короля Одба О'Аеда (ірл. — Odba Uí Áeda), що належав до північної гілки О'Нілів.

Син другої дружини — Тадк (ірл. — Tadc) — ввійшов в історію як славний нащадок короля, що продовжив рід О'Браєнів.

Третя дружина — Гормфлайх (ірл. — Gormflaith) — сестра корорля Ленстеру Мел Морда (ірл. — Máel Mórda), який став його непримеренним ворогом.

Син третьої дружини — Доннхад (ірл. — Donnchad) — став королем Мюнстеру і прав ним понад 40 років.

Крім синів Браєн Бору мав ще три дочки, але з літописів не ясно від яких дружин: Садб (ірл. — Sadb) — була одружена з Кіаном мак Мел Муадом (ірл. — Cian mac Máel Muad). Померла у 1048 році.

Бе Бінн (ірл. — Bé Binn) — була одружена з королем Флайбертахом О'Нілом (ірл. — Flaithbertach Ua Néill) — північна гілках О'Нілів.

Слані (ірл. — Sláni) — була одружена з пасинком Браєна — Ситриком Дублінським.

Згідно зі скандинавськими сагами, Бріан Бору мав ще одного прийомного сина — Керхіалфада (ірл. — Kerthialfad).

Джерела[ред.ред. код]

  • McCullough, David Willis (2002). Wars of the Irish Kings: A Thousand Years of Struggle, from the Age of Myth Through the Reign of Queen Elizabeth I. Random House. ISBN 9780609809075. 
  • Jaski, Bart (2005). «Brian Boru (926[?]–1014)». У Seán Duffy. Medieval Ireland. An Encyclopedia. Abingdon and New York. pp. 45–47. 
  • Duffy, Seán (2004). Brian Bóruma (Brian Boru) (c.941–1014). Oxford Dictionary of National Biography. Oxford University Press. Архів оригіналу за 2013-06-26. Процитовано 2010-02-24. 
  • Ní Mhaonaigh, Máire (2007). Brian Boru. Ireland's greatest king?. Stroud: Tempus. ISBN 978-0-7524-2921-2. 
  • Ó Corráin, Donncha (1972). Ireland before the Normans. The Gill History of Ireland 2 (вид. 1st). Dublin: Gill & Macmillan. ISBN 0-7171-0559-8. 
  • MacShamhráin, Ailbhe (2001). «The Battle of Glenn Máma, Dublin and the High-Kingship of Ireland: A Millennial Commemoration». У Seán Duffy. Medieval Dublin II. Dublin: Four Courts Press. pp. 53–64. 
  • O'Brien, Donough (1949). History of the O'Briens from Brian Boroimhe, A.D. 1000 to A.D. 1945. B. T. Batsford. 
  • Ó Corráin, Donnchad (1972). Ireland before the Normans. Dublin: Gill and Macmillan. с. 111–131. 
  • Ryan, John (1967). «Brian Boruma, King of Ireland». У Etienne Rynne (ed.). North Munster Studies. Limerick: Thomond Archaeological Society. pp. 355–374. 


Попередник:
Маел Сехнайлл мак Домнайлл
Верховний король Ірландії
10021014
Наступник:
Маел Сехнайлл мак Домнайлл (вдруге)


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.