Бюрократизм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дональд Трамп буквально перерізаю ідіомну червону стрічку, що зображує збільшення регулюючих норм з 1960
Зв'язка асериканських пенсійних документів 1906 року, перев'язаних червоною стрічкою
Стрічки різних кольорів

Бюрократизм (англ. Red tape — червона стрічка) є окремо взяті прояви бюрократії, які в організації управління і влади (причому, як у приватних, так і в державних органах управління) виражаються в наступних аспектах: хабарництво, казнокрадство, канцелярщина, місництво, тяганина, протекціонізм, відписки та деякі інші[1][2][3][4][5], які роблять роботу відповідної організації більшою чи меншою мірою неефективною з погляду цілей і завдань цієї організації.

У загальному ключі бюрократія і бюрократизм ототожнюються[6], але при розгляді зв'язків між цими двома поняттями вважають, що бюрократизм є способом або манерою поведінки бюрократії[7]. В окремих випадках бюрократизм розглядають як поняття бюрократії, що має негативний відтінок[4][8][9].

Бюрократизм <…> у політичному плані — надмірне розростання і безвідповідальність виконавчої, у соціальному — відчуження цієї влади від народу; в організаційному - канцелярська заміна змісту формою; в морально-психологічному - бюрократична деформація свідомості[10].

У відносинах між суб'єктом і об'єктом управління бюрократизм поводиться як антидемократична форма, оскільки формується жорстко встановлений зв'язок «згори донизу» з ослабленим зворотним зв'язком, що є безпосередньою причиною виникнення конфліктних ситуацій[1][11]. Деякі дослідники вважають, що схильність елементів управління, зокрема канцелярії, бюрократизму є природною, що усувається за допомогою спеціально вироблених політичних та правових механізмів[12].

Як заходи боротьби з бюрократизмом пропонується виборність чиновників, підвищення суспільно-політичної активності громадян, зміна взаємин між центром і периферією, між «верхами» і «низами»[13].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Социальная политика: энциклопедический словарь / Под ред. Н.А. Волгина. — М. : Акад. Проект: Трикста, 2005. — С. 18. — (Gaudeamus: словарь/ Рос. акад. гос. службы при Президенте РФ)
 2. Основы социальной работы: учебник / Отв. ред. П.Д. Павленок. — 3-е изд., испр. и доп. — М. : ИНФРА-М, 2009. — С. 402. — (Высшее образование)
 3. Куликов Л.М. Основы социологии и политологии: учебное пособие для студентов средних специальных учебных заведений. — М. : Финансы и статистика, 2011. — С. 21.
 4. а б Философия: учебник / Под общ. ред. Л.Н. Москвичева. — М. : РАГС, 2003. — С. 545.
 5. Халипов В.Ф. Энциклопедия власти. — М. : Акад. Проект: Культура, 2005. — С. 115.
 6. Атаманчук Г.В. 15.3 Бюрократизм: сущность и формы проявления // Теория государственного управления: учебник. — М. : Омега-Л. — С. 360—366. — (Университетский учебник)
 7. Бюрократия в современном мире: теория и реалии жизни / Отв. ред. В.Н. Шевченко. — М. : ИФРАН, 2008. — С. 112.
 8. Гумарова М.М. Система государственного управления: учебное пособие: Ч. 2. — Уфа : УГАЭС, 2007. — С. 52.
 9. Пригожин А.И. Методы развития организации. — М. : МЦФЭР, 2003. — С. 664.
 10. Государственная служба: учеб. пособие / Под. ред. А.В. Оболонского. — М. : Дело, 2000. — С. 35.
 11. Магомедов К.О. Социология и психология управления: учебное пособие. — М. : РАГС, 2009. — С. 176.
 12. Мальцев Г.В. Бюрократия как правовая и моральная проблема. — М. : РАГС, 2010. — С. 13.
 13. Павленок П.Д., Руднева М.Я. Социальная работа с лицами и группами девиантного поведения: учеб. пособие. — М. : ИНФРА-М, 2010. — С. 42.