Бібліотека насіння

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бібліотека насіння — установа, яка позичає та ділиться насінням, з метою розповсюдження їх серед населення та збереження локальних сортів рослин.[1]

Насіннєві бібліотеки зазвичай підтримують свої колекції за рахунок пожертв членів,[2] але можуть також діяти як благодійні проєкти, спрямовані на підтримку садівників та фермерів.[3] Загальним завданням бібліотек насіння є збереження біорізноманіття сільського господарства, зосереджуючи увагу на рідкісних, місцевих сортах насіння.

Полиця з насінням в бібліотеці, США

Насіннєві бібліотеки використовують різноманітні методи обміну насінням, насамперед:

  • обмін насінням, при якому члени бібліотеки або громадськість збираються та обмінюються насінням.
  • насіннєва позика, коли люди позичають насіння з колекції бібліотеки, вирощують та повертають вирощене насіння назад до бібліотеку.

Насіннєві бібліотеки можуть функціонувати як програми публічних або академічних бібліотек, наприклад, в центральній бібліотеці Таллінна, Естонія[4] або публічній бібліотеці м. Естеван, Канада, Хемпширському коледжі, штат Массачусетс[5].

«Люди можуть орендувати до чотирьох пакетів насіння одночасно, і реальної дати повернення немає, ми просто просимо людей повернути насіння, коли рослини виростуть. Дуже багато бібліотек пропонують нові ініціативи, які не асоціюються з традиційними послугами бібліотек, і це надихнуло нас спробувати нову послугу для місцевої громади».[6]

В США понад 500 бібліотек насіння.[7] Деякі насіннєві бібліотеки розвинулись із проєктів сталого розвитку громад, такі як BASIL[8] у США, діяльність якої присвячена збереженню генетичного різноманіття насіннєвого запасу планети.

Проекти насінневих бібліотек можуть бути включені в діяльність "зелених" бібліотек.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]