Бібік Надія Михайлівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бібік Надія Михайлівна
BibikNadiya SbS Board 2005.jpg
Народилася 25 вересня 1948(1948-09-25) (72 роки)
Волинь, СРСР
Країна СРСР СРСРУкраїна Україна
Діяльність науковиця
Alma mater Київський державний педагогічний інститут імені О. М. Горького
Галузь освіта
Заклад Інститут педагогіки Національної академії педагогічних наук України
Посада головний науковий співробітник відділу початкової освіти
Звання доктор педагогічних наук
Ступінь академік Національної Академії педагогічних наук України
Науковий керівник Олександра Яківна Савченко
Відома завдяки: впровадженню навчального предмету в початкових класах «Я у світі»
Нагороди
Орден княгині Ольги ІІІ ступеня

Бібік Надія Михайлівна (25 вересня 1948(19480925)) — український педагог, головний науковий співробітник відділу початкової освіти Інституту педагогіки НАПН України, доктор педагогічних наук, академік Національної Академії педагогічних наук України (2003)[1].

Навчання[ред. | ред. код]

Надія Бібік народилася в 1948 році на Волині куди була переселена її родина з Холмщини внаслідок операції «Вісла». З 1955 по 1965 роки вчилась у школі. В 1972 році закінчила філологічний факультет (українське відділення) Київського державного педагогічного інституту імені О. Горького.

Трудова діяльність[ред. | ред. код]

Н.Бібік почала працювати у 1972 році вчителькою української мови і літератури середньої школи № 190 м. Києва. Через чотири роки у 1976 р. вона перейшла на роботу до Науково-дослідного інституту педагогіки УРСР в лабораторію навчання і виховання дітей шестирічного віку.

Трохи згодом Надія Бібік очолила творчу групу з розробки змісту науково-методичного забезпечення, нового навчального предмета в початкових класах «Ознайомлення з навколишнім світом». Це був період масового переходу на систематичне навчання дітей із шестирічного віку.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Під керівництвом Н.Бібік було підготовлено навчально-методичний комплект з предмету «Ознайомлення з навколишнім світом», який витримав 11 видань. Після цього новий предмет трансформувався у суспільно-природничий курс «Я і Україна», який вивчають учні 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів України.

У 1985 році Н.Бібік захистила кандидатську дисертацію на тему «Формування пізнавальних інтересів учнів шестирічного віку в процесі ознайомлення з навколишнім світом».

З 1993 по 1999 роки вона очолювала лабораторію початкового навчання Інституту педагогіки НАПН України.

А в 1999 році Н.Бібік захистила докторську дисертацію на тему «Формування пізнавальних інтересів молодших школярів» та була призначена проректором з наукової роботи Центрального інституту післядипломної педагогічної освіти. Цього ж року Н.Бібік обрано членом-кореспондентом Національної Академії педагогічних наук України.

В 2001 році — вона стає заступником директора з наукової роботи Інституту педагогіки НАПН України.

З грудня 2002 року Н.Бібік — дійсний член (академік) Національної академії педагогічних наук України. Довгий час очолювала відділення дидактики, методики та інформаційних технологій в освіті НАПН України[2].

Науковий інтерес та досягнення[ред. | ред. код]

  • Пошуки нових навчальних технологій, спрямованих на запобігання навчальному перевантаженню учнів молодшого шкільного віку 6-9 років.
  • Інтегрування змісту складових шкільної освіти, як один із дидактичних шляхів оптимізації навчального процесу з метою активізації навчальної праці молодших школярів.

Н. Бібік є співавтором Концепції 12-річної школи і Державного стандарту загальної початкової освіти.

Член двох спеціалізованих рад із захисту докторських і кандидатських дисертацій, член редколегій ряду журналів: «Початкова школа», «Історія в школах України» тощо, очолює редакційну колегію журналу «Кроки до демократичної освіти».

Перелік публікацій[ред. | ред. код]

  • Бібік Н. Переваги і ризики запровадження компетентнісного підходу в шкільній освіті [Електронний ресурс] / Н. Бібік // Гірська школа Українських Карпат. — 2013. — № 8-9. — С. 26-30. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gsuk_2013_8-9_12
  • Бібік Н. М. Пізнавальний інтерес як умова суб'єктності навчання молодших школярів [Електронний ресурс] / Н. М. Бібік // Педагогічний дискурс. — 2011. — Вип. 10. — С. 53-56. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/peddysk_2011_10_13
  • Бібік Н. М. Переваги і ризики запровадження компетентнісного підходу в шкільній освіті [Електронний ресурс] / Н. М. Бібік // Український педагогічний журнал. — 2015. — № 1. — С. 47-58. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ukrpj_2015_1_8
  • Бібік Н. Аналіз суперечностей у запровадженні компетентнісного підходу в шкільній освіті [Електронний ресурс] / Н. Бібік // Гірська школа Українських Карпат. — 2015. — № 12-13. — С. 44-47. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gsuk_2015_12-13_27

Нагороди[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]