Важка атлетика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Світлана Подобєдова на Олімпійських іграх 2012.
Важка атлетика
Зображення
Керівний орган Міжнародна федерація важкої атлетики
Іконка
Рекорд або історія рекордів list of world records in Olympic weightliftingd
CMNS: Важка атлетика у Вікісховищі

Важка атлетика — силовий вид спорту у сучасних Олімпійських іграх, у якому атлет намагається підняти якомога важчу штангу (складається з грифу та важкоатлетичних дисків різної ваги). У сучасних Олімпійських іграх змагання з важкої атлетики поділяються на дві вправи — ривок, а також поштовх.

Вправи[ред. | ред. код]

Ривок[ред. | ред. код]

Ривок — вправа, в якій спортсмен здійснює підйом штанги над головою одним злитим рухом прямо з помосту на повністю випрямлені руки, одночасно підсідає під неї. Потім, утримуючи штангу над головою на випрямлених руках, спортсмен піднімається, повністю випрямляючи ноги.

Поштовх[ред. | ред. код]

Поштовх— вправа складається з двох роздільних рухів: поштовху та витиску. Під час поштовху атлет відриває штангу від помосту, піднімає її на груди, одночасно підсідає під неї, а потім піднімається. Під час витиску атлет напівприсідає і різким рухом посилає штангу вгору на прямі руки, одночасно підсідаючи під неї в одному з трьох найпоширеніших методах: 1) «витиск ножицями» (атлет розкидає ноги вперед-назад), "витиск швунг" або «силовий витиск» (атлет розводить ноги в боки), та «витиск навприсядки» (атлет повністю сідає навприсядки). Після фіксування положення штанги над головою, спортсмен випрямляє ноги, ставлячи стопи на одному рівні (паралельно), утримуючи штангу над головою на випрямлених руках.

Армійський витиск штанги[ред. | ред. код]

Армійський витиск

Армійський витиск штанги — вертикальний витиск штанги/гантелей над головою. Виконуватися може як сидячи, так і стоячи. У положенні стоячи, ви можете читингувати під час початкової фази руху, допомагаючи собі ногами. Це не вийде зробити, якщо ви будете сидіти на лаві. Крім того сидяче положення допоможе вберегти ваш хребет від травм під час виконання витиску. Так як армійський витиск задіює багато суглобів (і є базовою вправою), то виконувати його треба в першу чергу під час тренінгу ваших дельт. Це вправа була виключено з програми змагань у зв'язку з тим, що багато атлетів почали робити замість нього швунг — штовхання штанги грудьми і всім тілом за допомогою м'язів ніг (використовуючи підсід). У результаті, м'язи рук майже не брали участь в цій роботі. При цьому різницю між «чесним витиском» і таким трюком з боку суддів помітити було дуже складно. У підсумку, ті атлети, які як і раніше робили «чесний витиск», опинилися в невигідному становищі. Крім того, витиск виявився дуже травматичним, багато хто отримав травму попереково крижового відділу хребта. Виходячи з усього цього, витиск був виключений з програми змагань, хоча як і раніше є ефективною силовою вправою.

Історія[ред. | ред. код]

Змагання з підняття ваги зустрічаються в культурі народів з давніх часів. Найранішні згадки подібних змагань відносяться до Стародавнього Єгипту, Стародавнього Китаю та Стародавньої Греції. У сучасному вигляді цей спорт оформився в XIX столітті. Перші офіційні змагання почалися в 1860-і роки в США, потім в 1870-ті стали проводитися в Європі. Перший міжнародний чемпіонат пройшов в 1891 році у Великій Британії, а офіційний чемпіонат світу відбувся в 1898 році у Відні. Всесвітній важкоатлетичний союз утворений в 1912 році. В цей же час стандартизують правила змагань.

В програмі Олімпійських ігор з 1896 року (крім 1900, 1908, 1912). Програма змагань та вагові категорії спортсменів постійно змінювалися. До створення Міжнародної федерації важкоатлетів (ФІХ) атлети змагалися в ривку і поштовху двома руками, іноді — в ривку і поштовху однією рукою;

  • З 1920 — в триборстві (витяг та витиск однією рукою, поштовх двома руками);
  • З 1924 — в п'ятиборстві (витяг і поштовх однією рукою, витиск, витяг і поштовх двома руками);
  • З 1928 по 1972 — у триборстві (витиск, витяг і поштовх двома руками);
  • З 1973 — двоєборство (витяг і поштовх двома руками).

Вагові категорії[ред. | ред. код]

Зважування проводиться, як правило, за одну або дві години до змагання з використанням каліброваних ваг. На квітень 2019 року в важкій атлетиці встановлені наступні вагові категорії:

Чоловіки до 55 кг до 61 кг до 67 кг до 73 кг до 81 кг до 89 кг до 96 кг до 102 кг до 109 кг понад 109 кг
Жінки до 45 кг до 49 кг до 55 кг до 59 кг до 64 кг до 71 кг до 76 кг до 81 кг до 87 кг понад 87 кг


Див. також[ред. | ред. код]

Додаткова література[ред. | ред. код]

  • Мартин В. Д., Огірко І. В., Мочернюк В. М. Удосконалення тренувальної системи висококваліфікованих важкоатлетів на базі загальної фізичної підготовки. В. кн..: Сучасний олімпійський спорт. ДУК, К., 1997.
  • Теорія та методика тренерської діяльності у важкій атлетиці : [підручник] / В. Г. Олешко. – Київ : Олімпійська література, 2018. – 332 с. – ISBN 617-7492-03-9.

Посилання[ред. | ред. код]