Веретено поділу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Веретено поділу (син.: ахроматинове веретено) — система мікротрубок у клітині, яка ділиться. Забезпечує розходження хромосом у мітозі і мейозі.

Веретено поділу формується в профазі і розпадається в телофазі. Нитки веретена поділу, які представлені пучками мікротрубок, мають подвійне заломлення світла і їх можна спостерігати в живій клітині в поляризаційному мікроскопі. Склад веретена поділу міститься два типи мікротрубок: ті, які відходять від полюсів (полюсні) і від кінетохорів хромосом (хромосомальні). Розходження хромосом відбувається в результаті скорочення хромосомальних мікротрубок, їх ковзання відносно полюсних і видовження останніх, точний механізм руху невідомий. Веретено поділу може бути астральним, з вираженими полюсами (наприклад, у багатоклітинних тварин) або анастральним, без чітких полюсів (наприклад, у квіткових рослин). Веретено поділу разом із центрами збірки мікротрубочок утворює мітотичний апарат.

Структура[ред. | ред. код]

Веретено поділу типічної клітини ссавців складається з трьох основних структурних єлементів — центросом, мікротрубочок і хромосом, — що створюють симетричну біполярну структуру. На полюсах веретена знаходяться центросоми — невеликі органели, що виконують функцію центра організації мікротрубочок. Кожна центросома складається з пари центріолей, оточених великою кількістю різних білків. Між полюсами веретена поділу компактно скручені хромосоми, які складаються з пари хроматид, зчеплених в області центромеру. На центромерах хромосом знаходяться кінетохори — складні структури, які відповідають за прикріплення до мікротрубочок веретена.

Галерея[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]