Профаза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Стадія профази. Зображено ядро з конденсованим хроматином і центросоми над ним.
Клітини миші у профазі з допомогою 3D-SIM мікроскопу. Видно конденсовані хромосоми (червоний колір), ядерну оболонку (блакитний) і мікротрубочки (зелені). Вгорі праворуч, видно центросому. Кольри отримані з допомогою імуногістохімії. Шкала становить 5 мкм.

Профаза — стадія мітотичного або мейотичного поділу клітини. Профаза починається з ущільнення хроматину. Відбувається спіралізація хроматид. Стає помітною первинна перетяжка, де розташована центромера, до якої приєднуються нитки веретена поділу. Поступово зменшується і зникає ядерце, ядерна оболонка розпадається на фрагменти, і хромосоми опиняються в цитоплазмі. Починає формуватися веретено поділу. Його нитки прикріплюються до центромер і хромосоми починають рухатись до центру клітини. Після профази наступає стадія прометафази.

Конденсація хроматину[ред.ред. код]

Формування веретена поділу[ред.ред. код]

На початку профази численні цитоплазматичні мікротрубочки, що входять до складу цитоскелету, розпадаються. При цьому утворюється великий пул вільних молекул тубуліну. Ці молекули знову використовуються для побудови головного компонента апарату поділу — веретена поділу. Від пари центріолей, що формують центри поділу, променями розходяться мікротрубочки (фігура «зірка»). Спочатку обидві зірки лежать поряд біля ядерної мембрани. У пізній профазі пучки полюсних мікротрубочок (видимі у світловий мікроскоп — полюсні нитки) збільшуються і ніби розштовхують два центри поділу один від одного вздовж зовнішньої поверхні ядра. У такий спосіб утворюється біполярне веретено поділу.


Клітина Це незавершена стаття з клітинної біології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.