Вертлюг (ентомологія)
Вертлю́г[1] (лат. trochanter) — один з члеників ніг комах, званий також вертлюжком або вертлюжним кільцем. Зазвичай є найменшим члеником ноги, поміщається між тазиком (coxa) і стегном (femur). Вертлюг рухомо з'єднаний з тазиком і майже нерухомо зі стегном[2]. У багатьох представників перетинчастокрилих і бабок вертлюг буває подвійним. Усередині вертлюга розташовується ретрактор стегна, а в стегні — відвідний і привідний м'яз голінки. У перетинчастокрилих другий членик вертлюга насправді є структурою, що відшнурувалася від стегна і приєдналася до вертлюга. На це вказує те, що привідний м'яз голінки у них починається всередині другого сегмента вертлюга. У бабок всередині другого членика вертлюга знаходиться тільки ретрактор стегна, а отже другий членик відшнурувався від істинного вертлюга[3]. У деяких комах, наприклад, у турунів, вертлюг буває забезпечений більш-менш довгим відростком[2].
- ↑ Вертлюг // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
- ↑ а б Бей-Биенко Г. Я. Общая энтомология. — 3-е издание. — Высшая школа, 1980. — С. 31-32. (рос.)
- ↑ Шванвич Б. Н. Курс общей энтомологии. — М. : Советская наука, 1949. — С. 160-163. (рос.)
- Вертлуг // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
- Энциклопедический словарь: в 3-х томах // Гл. ред. Б. А. Введенский. — Ленинград, 2-я типография «Печатный двор» им. А. М. Горького, 1953. — 719 с. — Т. I (А—Й) — Стр. 292. (рос.)