Портал:Біологія
Біологічний портал
|
Біологія (від грецького βίοσ (bios) — життя, λόγος (logos) — слово; наука) — комплекс наук про живу природу, про живих істот, що населяють Землю чи вже вимерли, їх будову, функції, розвиток особин і родів, спадковість, мінливість, взаємні стосунки, систематику, поширення на Землі; про зв'язки між живими істотами і живих істот з неживою природою. Біологія встановлює загальні закономірності, властивості життя у всіх його проявах.
Поряд із фізикою та хімією біологія належить до природничих наук, предметом вивчання яких є природа.
|
Новини
|
- Біохіміки повідомили про завершення повного розшифпування геному людини[1].
- Повідомлено про успішний експеримент самостійної реплікації РНК, що демонструє як життя могло виникнути на Землі шляхом абіогенезу з РНК-світу — від РНК до складних комплексів макромолекул[2].
- Вчені Південної Кореї повідомили про відкриття нового методу лікування раку, названого CINDELA. Він дозволяє на основі методики CRISPR-Cas9 вбивати ракові клітини без пошкодження живих клітин.[3]
- У США медики уперше виконали експериментальну операцію з пересадки серця генетично модифікованої свині[en] 57-річному чоловікові[4].
- В зоопарку м. Сан-Дієго за результатами генетичного аналізу було виявлено два випадки партеногенетичного розмноження у каліфорнійського кондора. Двоє птахів народились від різних самок, які мешкали спільно із самцями. Це перший випадок факультативного партеногенезу у птахів, що непов'язаний із недоступністю самців.[5][6].
- Палеонтологи за скам'янілостями описали новий вид китоподібних, який мав чотири лапи. Вид отримав назву Phiomicetus anubis.[7]
- За результатами досліджень, виявлено, що 40 % особин американського білохвостого оленя мають антитіла до вірусу SARS-CoV-2. Це перші підтвердження циркуляції цього вірусу в популяціях диких тварин.[8]
- У Китаї виявили перший підтверджений випадок зараження людини штамом пташиного грипу H10N3[9].
- Максимальну тривалість життя людини оцінено в 120—150 років[10]
- Повідомлено про відкриття раніше невідомого виду бактерій, який отримав попередню назву Methylobacterium ajmalii. Він має три штами (IF7SW-B2T, IIF1SW-B5 та IIF4SW-B5), які було зібрано на Міжнародній космічній станції[11].
- У Китаї знайдено частковий скелет овірапторозавра, який сидів на гнізді із 24 яйцями. Це перший випадок, коли вдалося знайти непташиного динозавра, який сидить на яйцях[12].
- Відкрито здатність деяких видів морських черевоногих молюсків роду Elysia самостійно відділяти голову від тіла, яке містить серце, нирки, кишечник та статеві органи, а потім відновлювати нове[13].
- У Новій Зеландії вчені виявили біолюмінесценцію у трьох видів акул: ліхтарної акули чорночеревої, ліхтарної акули південної та чорної акули[14].
- Вперше отримано життєздатний клон чорноногого тхора, який належить до видів, що перебувають під загрозою зникнення. Клонування було здійснено з використанням замороженого генетичного матеріалу з клітин тварини, яка жила більше 30 років тому[15].
- Біологи реконструювали стародавню ДНК трьох мамутів із сибірської вічної мерзлоти. Вік залишків перевищує 1 мільйон років — на даний момент це найбільш давня збережена ДНК.[16].
- На західному березі Антарктиди під шельфовим льодовиком Фільхнера на дні океану виявлено невідомі тварини, подібні до губок. Раніше вважали, що в таких умовах бентосні організми не існують.[17]
- На Мадагаскарі знайшли новий мініатюрний вид хамелеонів. Схоже, це найменші рептилії у світі. Вид вид отримав назву Brookesia nana[18].
- Повідомлено про розшифровання геному рогозуба — він виявився найбільшим серед усіх хребетних тварин та складається із 43 мільярдів пар основ, що приблизно в 14 разів більше, ніж у людському геномі[19].
- Повідомлено про перший випадок успішного випробування третьої фази вакцини BNT162b2 проти COVID-19, розробленої компаніями Pfizer and BioNTech. Вакцина продемонструвала понад 90 % ефективності[20].
- Нобелівську премію з фізіології або медицини за 2020 рік отримала група вчених (Харві Джеймс Альтер, Майкл Хоутон та Чарльз Райс) за відкриття вірусу гепатиту С[21].
- Нобелівську премію з хімії отримали Емманюель Шарпантьє та Дженніфер Дудна за розвиток методу редагування генома[22].
- Згідно з даними доповіді Всесвітнього фонду дикої природи за останні 36 років, з 1970 по 2016, кількість диких тварин зменшилась на 68 %[23].
- У США вперше народився успішно клонований малюк коня Пржевальського[24].
- 26 серпня — повідомлено, що бактерії з Землі, зокрема, Deinococcus radiodurans, успішно вижили у відкритому космосі в експерименті на поверхні Міжнародної космічної станції. Це дослідження підтверджує можливість панспермії.[25]
- Уперше повністю розшифрована людська X-хромосома[26].
- На основі сучасних даних про вимирання хребетних тварин та види, що перебувають на межі вимирання, науковці зробили висновок, що потенційне шосте вимирання, спричинене людиною, швидше за все, прискориться.[27]
- Повідомлено про розробку штучних хлоропластів[28].
- Повідомлено про масове нашестя сарани перелітної у деяких районах Африки, Близького Сходу та Азії — як мінімум, у 30 країнах[29].
- Повідомлено про найсташу знахідку залишків людини прямоходячої (Homo erectus) з Південної Африки. Рештки датуються віком 2,04 мільйони років.[30]
- Дослідники повідомили про ймовірне використання неандертальцями в південно-східній Франції 50 тис. років тому технології обробки природних волокон (англ. fiber technology)[31].
Примітки |
---|
|
Теми
|
Вибрана
|
Вилоріг — північно-американський ссавець ряду парнокопитних, найшвидша наземна тварина Західної півкулі, у швидкості поступається тільки африканському гепарду і може досягнути швидкості 95 км/год. Зір у вилорогів феноменальний, його можна порівняти з зором людини підсиленим у вісім раз біноклем. Оціночно поголів'я вилорогів до прибуття на континент європейців складало 35 мільйонів голів. Вони були поширені на території від сходу штату Вашингтон та півдня штату Манітоба до півострова Баха Каліфорнія та північно-східної Мексики. У 1920 році приблизний підрахунок показав, що залишилося менш ніж 20,000 вилорогів. Заходи по збереженню та належна організація розповсюдження тварин збільшили цю кількість понад 500,000 в Сполучених Штатах та Канаді
Добра
|
Фламі́нго (Phoenicopterus) — рід птахів, єдиний у родині фламінгових (Phoenicopteridae) та ряді фламінгоподібних (Phoenicopteriformes). Ведуть осілий (іноді бродячий) спосіб життя, і лише фламінго рожевий в північній частині розповсюдження перелітний. Селяться птахи на берегах великих озер численними колоніями. Вони вміють виживати у різних екстремальних умовах, де багато інших тварин не виживає. Для прикладу, птахи можуть вижити у оточенні солоної води, вміють переживати дуже високі перепади температури. Фламінго — суто колоніальні птахи, гніздування окремими парами не зустрічалось. Дуже часто їхні колонії сягають до 1 000 000 осіб.
Cписок
|
Список судинних рослин Гібралтару включає усі судинні рослини, які є складовою флори Гібралтару. Рослинність Гібралтару має, в основному, типовий середземноморський характер. Вона складається переважно з щільних чагарникових заростей, відомих як макі, але є й інші області; більш відкритих і більш низьких чагарників, відомих як гарига. Крім чагарників є рослинні угруповання великих морських скель. Гібралтар є батьківщиною та місцем зростання різноманітного рослинного світу — пальми і жакаранди, лаванда й жасмин, ломиніс, жимолость, герані і бугенвілея ростуть пліч-о-пліч із багатьма рідкісними видами, включаючи два ендеміки — Iberis gibraltarica і Limonium emarginatum…
Цікаво
|
- Деякі рослини вміють гріти самих себе.
- Бобри не бояться карієсу, бо мають залізні зуби.
- В орегонських лісах знайшли найбільший у світі організм вагою не менше 600 тонн та віком понад 2 тисячі років.
- Татарське зілля з Південно-Східної Азії поширювали в Україні татари, перевіряючи чистоту водойм.
- Археологи в Японії повернули до життя мандрівника в часі з бронзової доби.
- Майже всі фрукти ківі, що ми купуємо,— нащадки трьох рослин, завезених у Нову Зеландію 1904 року.
- Виливи нафти призводять до загибелі тисяч живих організмів, але в Каліфорнії мешкає комаха, здатна жити в нафтових калюжах.
- Назва українського місяця червня походить від назви клопів, з яких виробляють барвник, що ми вживаємо з їжею та напоями.
- На честь ведмежої трави проводять фестиваль у «місті кабана».
- Давній молюск мав черепашку діаметром понад 2,5 метра і важив майже 1,5 тонни.
Участь?
|
- Чим можна допомогти порталу?
- Долучитися до проєкту Біологія!
- Незавершені статті з біології (див. всі підкатегорії)
- Статті з біології, необхідні у всіх Вікіпедіях
- Біологічний тиждень
- Тиждень біології № 2
- Необхідні статті з біології
- Неперекладені статті з біології
- Портал:Біологія/Червоні посилання
- Малоілюстровані статті про організми
- Важливі біологічні статті, які треба поліпшити
- Доробити і довести до вибраних
Читанка
|
![]() |
Cайти?
|
- Сайт Червоної книги України
- Перелік українських наукових назв птахів фауни України
- Біологія: пошук у Google Академії
- «Біологія. Шкільний світ» всеукраїнська газета для вчителів біології, екології та природознавства
- Природа України
- Біологія на «Моїй науці»
- «Молекулярно про рак»
- Анатомічні цікавинки
- Український біологічний сайт
- Про біологію — українською
- Український Центр Охорони Кажанів
- Гурток палеонтології у Національному Науково-природничому музеї
- Українське товариство нейронаук
- Київський Клуб «Еволюція»
- Просвітницька інтернет-програма «Молюски»
- «Molecula.club» — молекулярна медицина
- «Science Ukraine»: відкриття світу науки
- Більше про науку в Україні та світі
Нові статті
|
- Голуб-довгохвіст чубатий — почато 17 травня 2022 користувачем Olbiopontik
- Голуб-довгохвіст чорнокрилий — почато 17 травня 2022 користувачем Olbiopontik
- Голуб-довгохвіст рудокрилий — почато 17 травня 2022 користувачем Olbiopontik
- Альціон-галатея рудий — почато 17 травня 2022 користувачем Olbiopontik
- Альціон-галатея рожевогрудий — почато 17 травня 2022 користувачем Olbiopontik
- Tanysiptera nigriceps — почато 17 травня 2022 користувачем Olbiopontik
- Альціон-галатея вохристогрудий — почато 17 травня 2022 користувачем Olbiopontik
- Альціон-галатея аруйський — почато 17 травня 2022 користувачем Olbiopontik
- Альціон-галатея синій — почато 17 травня 2022 користувачем Olbiopontik
- Альціон-галатея біяцький — почато 17 травня 2022 користувачем Olbiopontik
- Альціон-галатея кофійський — почато 17 травня 2022 користувачем Olbiopontik
- Альціон-галатея великий — почато 17 травня 2022 користувачем Olbiopontik
- Taeromys callitrichus — почато 17 травня 2022 користувачем Sehrg
- Sundamys maxi — почато 17 травня 2022 користувачем Sehrg
- Дикран таврійський — почато 17 травня 2022 користувачем Стефанко1982
- Nossidium pilosellum — почато 16 травня 2022 користувачем Стефанко1982
- Міжнародна мікологічна асоціація — почато 16 травня 2022 користувачем Стефанко1982
- Лорі-гуа малий — почато 16 травня 2022 користувачем Olbiopontik
- Лорі-гуа великий — почато 16 травня 2022 користувачем Olbiopontik
- Лорі-гуа — почато 16 травня 2022 користувачем Olbiopontik
Новини проєкту |
|
Проєкти Вікімедіа
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Цей портал належить до вибраних порталів української Вікіпедії. |