Вихрове електричне поле

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Вихрове́ електри́чне по́ле — електричне поле, що виникає в результаті зміни магнітного поля за законом електромагнітної індукції.

Вихрове електричне поле безпосередньо не пов'язане з електричними зарядами і його лінії напруженості не можуть починатися чи закінчуватися на цих зарядах, а є замкнутими, як і лінії індукції магнітного поля.

Робота вихрового електричного поля при переміщенні одиничного позитивного заряду по замкнутому нерухомому провіднику чисельно дорівнює е.р.с. індукції в цьому провіднику.

Вихрове електричне поле може виникати не лише в провідниках, а й у просторі, де їх нема.Збуджене змінним магнітним полем вихрове електричне поле може діяти на окремі заряджені частинки у вакуумі, як, наприклад, у прискорювачі електронів-бетатроні. За час оберту електрона замкнуте вихрове електричне поле виконує роботу з прискоренням електрона,збільшення його кінетичної енергії. Магнітне поле є векторним полем, тобто з кожною точкою простору пов'язаний вектор магнітної індукції \mathbf{B} \ який характеризує величину і напрям магнітого поля у цій точці і може мінятися з плином часу. Поряд з вектором магнітної індукції \mathbf{B} \ , магнітне поле також описується вектором напруженості \mathbf{H} \ .

У вакуумі ці вектори пропорційні між собою:

\mathbf{B} = k \mathbf{H} ,

де k — константа, що залежить від вибору системи одиниць.

В системі СІ, k = \mu_0 — так званій магнітній проникності вакууму. Деякі системи одиниць, наприклад СГСГ, побудовані так, щоб вектори індукції та напруженості магнітного поля тотожно дорівнювали один одному: k=1 \ .

Однак у середовищі ці вектори є різними: вектор напруженості \mathbf{H} \ описує лише магнітне поле створене рухомими зарядами (струмами) ігноруючи поле створене середовищем, тоді як вектор індукції \mathbf{B} \ вр